Czy immunoterapia leczy raka jelita grubego?

Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Rak jelita grubegoCo to jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie – co roku diagnozuje się go u ponad 400 tys. Europejczyków. Przeszło połowa z nich umrze z powodu zbyt późno postawionej diagnozy (tylko wczesne rozpoznanie daje dużą szansę wyleczenia).
Rak jelita grubego może umiejscowić się w każdej części tego jelita, najczęściej rozwija się w okrężnicy oraz odbytnicy. Rośnie wewnątrz jelita, tworząc polipowaty twór, lub rozrasta się na zewnątrz, w kierunku otaczających go tkanek. Drogą naczyń krwionośnych i chłonnych tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale również do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu, węzłów chłonnych i kości.

Jakie są przyczyny raka jelita grubego?

U  chorych na raka jelita grubego, nawet jeśli wiemy, na jakie przyczyny byli narażeni, trudno jest określić, która z nich odegrał kluczową rolę w rozwoju raka.
Poznano wiele przyczyn ryzyka rozwoju tego raka. Niektóre z nich można kontrolować (np. palenie, dieta) innych nie (np. wiek, predyspozycje genetyczne).
Szansa zachorowania na raka rośnie po 50. roku życia; 9 na 10 osób, które zachorowały na raka, ma 50 i więcej lat.
Choroby zapalne jelit
Choroby zapalne jelit obejmują wrzodziejące zapalenie jelita grubego  oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna. U osób cierpiących na choroby zapalne jelit przez wiele lat dochodzi do dysplazji błony wyściełającej okrężnicę i odbytnicę, która z biegiem lat może zmienić się w raka.
Uchyłkowatość jelita i zespół jelita drażliwego, z którymi związane są nawracające stany zapalne jelit, nie wiążą się z istotnie większym ryzykiem raka.

Jakie daje objawy rak jelita grubego?

Rak jelita grubego rozwija się bardzo podstępnie i przez wiele lat nie występują żadne objawy. Jednak niepokój powinny wzbudzić:

  • Dokuczliwe zaparcia - gdy rak się rozwija (czyli, gdy rozrastają się polipy wewnątrz jelita) zmniejsza się jego wewnętrzny przekrój (tzw. światło jelita). W przypadku bardzo zaawansowanego raka może to doprowadzić do niedrożności jelita.
  • Zmiana rytmu wypróżnień, której nie można wytłumaczyć zmianą diety lub trybu życia.
  • Biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni.
  • Anemia, którą najczęściej odczuwamy w postaci osłabienia sprawności, większej podatności na zmęczenie i podwyższonej temperatury.
  • Bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców, uczucie dyskomfortu, nudności, wymioty i trudności w przełykaniu.
  • Nudności oraz poczucie niepełnego wypróżnienia.
  • Ślady krwi na papierze lub bieliźnie, krwawienia z odbytu. Tu bardzo ważne jest odgraniczenie krwawień, które mogą być spowodowane pęknięciem guzków krwawniczych, czyli hemoroidów.

Jak leczy się raka jelita grubego?

Metoda leczenia raka jelita grubego zależy od stopnia zaawansowania choroby w momencie ustalenia rozpoznania. Zawsze podstawową metodą leczenia raka jelita grubego jest operacja i w każdym przypadku należy rozważyć jej wykonanie. Trzeba jednocześnie podkreślić, że operacja nie zawsze jest możliwa, a czasem jej przeprowadzenie należy odłożyć na później – po zakończeniu stosowania innych, wstępnych metod leczenia.

Leczenie raka jelita grubego opiera się też o inne metody niż operacja. Należą do nich:

  • chemioterapia,
  • immunoterapia,
  • radioterapia.

Co wykazało badanie kliniczne raka jelita grubego dotyczące zastosowania immunoterapii?

W styczniu 2019r. na sympozjum ASCO 2019 Gastrointestinal Cancer Symposium w San Francisco/KS przedstawiono najnowsze wyniki badania klinicznego 2. fazy skojarzenie durwalumabu z tremelimumabem, które wykazało że skojarzenie to wydłuża czas przezycia całkowitego w porównaniu do najlepszego leczenia wspomagającego ( BSC) u chorych na zaawansowanego nawrotowego raka jelita grubego. Jest to pierwsze badanie kliniczne, które wykazało skuteczność immunoterapii w populacji niewyselekcjonowanej pod względem niestabilności mikrosatelitarnej.
W chwili rozpoczęcia badania klinicznego inhibitory immunologicznych punktów kontrolnych nie wykazały skuteczności u chorych na nawrotowego raka jelita grubego poza chorymi z obecnością zaburzeń w genach naprawczych DNA. Wyniki badania 2. fazy zaprezentowano podczas ASCO 2019 Gastrointestinal Cancer Symposium, które odbyło się w styczniu w San Francisco (abstrakt 481).
Do badania klinicznego CO.26 włączono 180 chorych na zaawansowanego raka jelita grubego opornego na standardową chemioterapię. Chorych losowo przydzielono do ramienia z immunoterapią (durwalumab plus tremelimumab) i najlepszym leczeniem wspomagającym lub do ramienia z samym leczeniem wspomagającym. Chorzy, którzy wcześniej byli leczeni inhibitorami immunologicznych punktów kontrolnych nie mogli uczestniczyć w badaniu.
Większość chorych włączonych do badania była w dobrym stanie sprawności (ECOG 1), a mediana wieku wynosiła 65 lat w ramieniu z durwalumabem i tremelimumabem oraz 64 lata w ramieniu z najlepszym leczeniem wspomagającym. Większość chorych stanowili mężczyźni (odpowiednio 62% i 77%), chorzy rasy białej (82% i 89%).
Mediana czasu przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) wynosiła 6,6 miesiąca w ramieniu z immunoterapią i 4,1 miesięcy w ramieniu z BSC (HR 0,72; 95% CI 0,54-0,97; p=0,07). Mediana czasu wolnego od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS) nie różniła się w obu grupach (odpowiednio 1,8 i 1,9 miesiąca; HR 1,01; 95% CI 0,76-1,34; p=0,97). U chorych otrzymujących durwalumab z tremelimumabem najczęściej obserwowano stabilizację choroby. Skojarzona immunoterapia wiązała się również z poprawa jakości życia chorych.
Działania niepożądane w stopniu 3. lub wyższym notowano częściej w ramieniu z immunoterapia niż z BSC (odpowiednio 64% i 20%).

Rak jelita grubego - gdzie do onkologa z rakiem jelita grubego?

Jest wielu specjalistów zajmujących się leczeniem raka jelita grubego. Jedną z najlepszych przychodni  onkologicznych  w Warszawie jest  Onkolmed Lecznica Onkologiczna, gdzie w Poradnii Nowotworów Układu Pokarmowego przyjmują bardzo dobrzy specjaliści

W celu umówienia się na konsultację u chemioterapeuty, chirurga, onkologa w Poradnii Nowotworów Układu Pokarmowego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010 

Żródło:

termedia.pl/onkologia/Skojarzona-immunoterapia-skuteczna-w-leczeniu-chorych-na-raka-jelita-grubego-,33016.html
poradnikzdrowie.pl/zdrowie/nowotwory/rak-jelita-grubego-profilaktyka-objawy-leczenie-aa-JaB3-Nj2y-dRaZ.html

lek. med. Anna Cencelewicz-Lesikow

Lek. med. Anna Cencelewicz
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.