Czy palenie tytoniu może powodować nowotwory?

23 listopada ruszają darmowe szczepienia na grypę dla osób, które ukończyły 18 lat

Papieros i nowotworyCzy palenie tytoniu może powodować nowotwory?

Szacuje się, że około 90% nowotworów złośliwych płuc jest konsekwencją palenia papierosów.  
Na dym tytoniowy składa się ok. 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji o działaniu rakotwórczym. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale obejmuje także wszystkie osoby, które przebywają w pomieszczeniach, gdzie pali się papierosy (tzw. bierni palacze). 

Co zawiera dym tytoniowy?

W skłąd dymu tytoniowego wchodzą:

 • nikotyna- jest to silna trucizna bardzo szybko przedostająca się do mózgu,
 • karcynogeny, czyli czynniki odpowiedzialne za rozwój nowotworu,
 • łącznie w dymie tytoniowym jest około 300 związków chemicznych (walniają się one w procesie spalania  papierosów  strumieniem głównym, który przechodzi przez filtr i strumieniem bocznym, który ulatnia się przez cały czas między zaciągnięciami),
 • tlenek węgla - wypiera tlen z połączeń z hemoglobiną,
 • substancje drażniące - odpowiedzialne za kaszel, wydzielanie śluzu, zwężenie oskrzeli,   upośledzenie ruchu rzęsek.

Skutki palenia papierosów nie są natychmiastowe i często uwidaczniają się po wielu latach. Z tego powodu wielu palaczy bagatelizuje zagrożenie, jakie niesie ze sobą ten nałóg. Palenie tytoniu, a więc nie tylko papierosów, ale również fajki, cygar czy tzw. fajki wodnej (shishy) jest najsilniejszym czynnikiem ryzyka choroby nowotworowej płuc. 

Na jakie nowotwory może wpływać palenie tytoniu?

Palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka płuc. Intensywność palenia i długość czasu palenia zwiększają ryzyko zachorowania na ten nowotwór.  Trzeba jednak pamiętać, że wpływ palenia tytoniu na wzrost ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe dotyczy nie tylko raka płuca. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się także inne nowotwory, tzw. nowotwory tytoniozależne, do których zaliczamy przede wszystkim:

 • raka płuc,
 • raka krtani, 
 • raka jamy ustnej
 • raka gardła,
 • raka trzustki
 • raka pęcherza moczowego,
 • raka nerki.

Rak płuc

Rak płuc to jeden z najczęstszych i najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem etiologicznym rozwoju raka płuca. Blisko 90% raka płuca u mężczyzn i 80% u kobiet spowodowanych jest tym nałogiem.   W ostatnim czasie obserwuje się w Polsce zwiększona zachorowalność kobiet na tego typu nowotwór. . Ze względu na palenie bierne rak płuc może wystąpić także u osoby niepalącej, przebywającej w zadymionym pomieszczeniu. Podejrzenie raka płuc mogą nasuwać następujące objawy: kaszel lub zmiana jego charakteru, osłabienie, zmęczenie, chudnięcie, stany podgorączkowe, nawracające zapalenia oskrzeli czy płuc, wysięk w opłucnej.

Rak krtani

Ryzyko zachorowania rośnie wraz z ilością wypalanych papierosów. Czynnikiem sprzyjającym jest budowa krtani pełna zachyłków i kieszonek rozmieszczonych na niewielkiej przestrzeni, która sprawia, że dym tytoniowy zatrzymuje się dłużej niż gdzie indziej. Pierwsze objawy to duszność, uczucie ciała obcego, utrudnione połykanie, chrypka.

Rak jamy ustnej

Może dotyczyć języka, błon śluzowych i dziąseł, jamy ustnej, podniebienia i gardła. Pierwszymi objawami zniekształcenie i powiększenie języka, ból, utrudnione połykanie, cuchnięcie z ust, niegojąca się rana wargi.

Rak pęcherza moczowego

Jest spowodowany wydalaniem metabolitów substancji dymu tytoniowego z moczem. Pierwszymi objawami krwiomocz, bóle podbrzusza, częstomocz.

Rak trzustki i nerki

Są uznawane za nowotwory tytoniozależne, chociaż nie wiadomo jaka jest przyczyna tego powiązania.
Rak szyjki macicy również jest częściej obserwowany u osób palących, prawdopodobnie jest związany z uszkodzeniem systemu odpornościowego w obrębie szyjki, co umożliwia łatwiejszy dostęp wirusa HPV, znanego karcynogenu.

Jak palacz może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka?

Tylko rzucenie palenia jest skuteczną metodą obniżenia ryzyka zachorowania na nowotwór. Zaprzestanie palenia, zanim się rozwinie nowotwór złośliwy lub inna poważna choroba, znacznie zmniejsza ryzyko zgonu z powodu palenia tytoniu, nawet jeśli przestanie palić osoba w średnim wieku.  Dlatego warto podejmować próby rzucenia palenia. W razie braku niepowodzeń można skorzystać z farmaceutyków, które zwiększają skuteczność takich prób.

Gdzie się zgłosić w przypadku podejrzenia raka płuc?

W  Onkolmed Lecznicy Onkologicznej na Ursynowie mieszczą się: Poradnia Nowotworów Płuca i Torakochirurgii, Poradnia Nowotworów Głowy i Szyi, Poradnia Nowotworów Układu Pokarmowego w których konsultują doświadzczeni lekarze.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, radioterapeuty, chemioterapeuty, torakochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

Źródło:
zagielmed.pl/palenie-tytoniu-a-nowotwory-tytoniozalezne-2/ 
mindsofhope.eu/nowotwory-tytoniozalezne-czyli-rzecz-o-tym-czy-warto-palic/ 

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Urologia

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Radioterapia

lek. med. Jan Karol Wolski

Specjalizacja lekarza: 
Andrologia kliniczna
Urologia
Urologia Dziecięca

lek. med. Katarzyna Zajda

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Maciej Głogowski

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Klatki Piersiowej
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Wiesław Lasota

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Mateusz Spałek

Specjalizacja lekarza: 
Radioterapia
Powiązane artykuły: 

Rak płuc - co go powoduje i jak go leczyć?

PapierosCo to jest rak płuc i jakie są jego rodzaje?

Rak płuca stanowi najczęstszy nowotwór występujący wśród mężczyzn co nie oznacza, że nie dotyka on kobiet. Występuje znacznie rzadziej. Szacuje się, że ponad 30 procent wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych właśnie rakiem płuca u mężczyzn.
Wśród raka płuc wyróżnia się nastęoujące rodzaje:

Rak płuca - jakie daje przerzuty?

Rak płucaJakim nowotworem jest rak płuca?

Rak płuca to najgroźniejszy i najczęstszy nowotworów złośliwy w Polsce i na świecie. Plasuje się na pierwszym miejscu pod względem ilości zachorowań oraz śmiertelności. Częściej chorują na niego mężczyźni niż kobiety. Jedną z cech złośliwego nowotworu płuca jest zdolność do przerzutów.

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.