Jakie są rodzaje chirurgicznego leczenie raka niedrobnokomórkowego płuca?

Rak niedrobnokomórkowy płucCo to jest rak niedrobnokomórkowy płuca?

Rak niedrobnokomórkowy płuca obejmuje około 80% wszystkich przypadków raka płuc, natomiast rak drobnokomórkowy płuca pozostałe 20%. Doświadczenie pokazuje, że obie grupy zachowują się w różny sposób i odmiennie reagują za zastosowane leczenie. Rak niedrobnokomórkowy płuca jest zwykle dzielony na trzy postacie, w zależności od swojego wyglądu mikroskopowego. Guz nowotworowy w zależności od stopnia zaawansowania wymaga odmiennych metod leczenia. Poniższy artykuł przedstawia rekomendowane metody terapii onkologicznej dla raka niedrobnokomórkowego płuca.
Rak niedrobnokomórkowy płuca dzieli się na trzy podstawowe typy histologiczne:

  • rak płaskonabłonkowy płuc,
  • gruczolakorak,
  • rak wielkokomórkowy.

Te trzy typy można podzielić na kilka odmian. Najczęstszym obecnie typem histologicznym raka niedrobnokomórkowego płuc jest rak gruczołowy (gruczolakorak). Stanowi on około połowy wszystkich raków niedrobnokomórkowych płuc. Częstość raka płaskonabłonkowego płuca szacuje się na około 30%. Rzadko spotykanymi typami raka niedrobnokomórkowego płuca są:

  • rak o utkaniu mieszanym,
  • rak pleomorficzny z elementami mięsakowymi,
  • nowotwory płuca wywodzące się z błony śluzowej.

Jakie są rodzaje chirurgicznego leczenie raka niedrobnokomórkowego płuca?

Rak niedrobnokomórkowy płuca leczy się chirurgicznie. Chemioterapia czy radioterapia nie mają tu zastosowania gdyż są nieskuteczne. Do chirurgicznego leczenia raka niedrobnokomórkowego płuca stosuje się różne rodzaje resekcji.
Rodzaje resekcji:

  • lobektomia,
  • lobektomia mankietowa,
  • bilobektomia,
  • pneumonektomia segmentektomia lub resekcja brzeżna.

W każdym przypadku resekcji miąższu płuca równocześnie wykonuje się wycięcie węzłów chłonnych śródpiersia

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga, chemioterapeuty w Poradnii Nowotworów Płuca i Torakochirurgii skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337.

dr n. med. Maciej Głogowski

Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Klatki Piersiowej
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.