Rdzeniak zarodkowy - objawy i leczenie

Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

rdzeniak zarodkowyCo to jest rdzeniak zarodkowy?

Rdzeniak zarodkowy (medulloblastoma, MB) jest pierwotnym nowotworem, lokującym się najczęściej w móżdżku, z przypisywanym IV stopniem złośliwości (wg WHO). Jest jednym z najczęstszych nowotworów centralnego układu nerwowego występującego u dzieci. Szacuje się, że częstość jego występowania wynosi 0,5:100 000 u dzieci do 15. roku życia. Szczyt zachorowań przypada w dwóch okresach: w wieku 3-4 oraz 5-9 lat. Nie zaobserwowano specjalnego wpływu czynników zewnętrznych na rozwój tego raka. Podczas gdy niektóre z zespołów genetycznych mogą predysponować do wystąpienia medulloblastoma, mniej niż 7% pacjentów ma zidentyfikowaną dziedziczną mutację. W literaturze, praktycznie nie spotykane są przypadki rodzinnej medulloblastoma. Ostatnia klasyfikacja WHO wyodrębnia następujące podtypy tego nowotworu:

 • klasyczny medulloblastoma,
 • medulloblastoma desmoplastyczny/guzkowy,
 • medulloblastoma z rozległym wzrostem guzkowym,
 • medulloblastoma anaplastyczny,
 • medulloblastoma wielokomórkowy.

Jak objawia się rdzeniak zarodkowy?

Wczesne objawy rdzeniaka zarodkowego nie są charakterystyczne. W wielu przypadkach mogą przypominać wiele chorób wieku rozwojowego czy infekcje. Jednak w przypadku utrzymywania się ich przez dłuższy czas i narastania ich w czasie, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Wśród objawów ogólnych najczęściej wymienia się:

 • ból głowy, opisywany jako uciskający,
 • zawroty głowy,
 • nudności i wymioty,
 • powiększone węzły chłonne, a także nieruchome, o nierównej powierzchni, nieprawidłowej konsystencji. Niepokój powinny wzbudzić także nieprawidłowości skóry w ich okolicy.

Mogą pojawić się także objawy miejscowe, związane z lokalizacją rdzeniaka zarodkowego. Najczęściej rdzeniak zarodkowy rozwija się w móżdżku, który odpowiada za zachowanie równowagi, koordynację ruchową i ruchy gałek ocznych, za planowanie ruchów i napięcie mięśniowe. W związku z tym jeśli ww. objawom towarzyszą np. zaburzenia równowagi czy nieprawidłowe ruchy gałek ocznych, można podejrzewać rdzeniaka.

Jak wygląda leczenie rdzeniaka zarodkowego?

Na standardowe leczenie medulloblastoma składają się:

 • maksymalna resekcja (wycięcie) guza,
 • następnie radioterapia miejscowa oraz czaszkowo-kręgosłupowa,
 • uzupełniająca chemioterapia.

Z powodu długotrwałych neurologicznych skutków ubocznych, radioterapia nie jest stosowany u dzieci poniżej 3. roku życia. U niemowląt i małych dzieci najczęściej po operacji stosuje się chemioterapię, tak aby jak najbardziej opóźnić napromienianie, które rozpoczyna się w momencie wystąpienia objawów wznowy lub rozsiewu nowotworowego.
Warto wiedzieć, że pacjenci chorzy na rdzeniaka zarodkowego mogą zostać poddani protonoterapii. To rodzaj radioterapii, podczas której wiązka promieniowania dociera do guza z dużą precyzją, a znajdujące się wokół zdrowe tkanki pozostają praktycznie nienaruszone. Protonoterapia jest bardzo skuteczna, a dodatkowo praktycznie nie daje powikłań, dzięki czemu szybko wraca się do zdrowia.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa dziecięcego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski
Specjalizacja lekarza: 
Neurochirurgia

Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola

Prof. dr hab. n. med. Rafał Rola
Specjalizacja lekarza: 
Neurologia

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Radioterapia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.