Małoinwazyjne metody operacyjnego leczenia raka endometrium

Szanowni Pacjenci! Nasza przychodnia w dniu 24 grudnia będzie czynna w godzinach 8-13, 31 grudnia w godzinach 8-15.
Szanowni Pacjenci! W dniu 24 grudnia 2021r. punkt pobrań będzie nieczynny. Zapraszamy na badania w dni wcześniejsze lub dopiero po świętach.
23 listopada ruszyły darmowe szczepienia na grypę dla osób, które ukończyły 18 lat

Małoinwazyjne leczenie raka endometrium z wykorzystaniem robota chirurgicznego da VinciCo to jest rak endometrium (trzonu macicy)?

Rak trzonu macicy, inaczej nowotwór endometrium to choroba, która według statystyk dotyka najczęściej kobiety między 50 a 70 rokiem życia. Powstaje z tkanki, która wyściela macicę, dlatego najczęściej diagnozowane w przypadku nowotworu endometrium są gruczolakoraki (powstające z komórek, które produkują śluz lub inne płyny). Jest drugim po raku szyjki macicy najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym kobiecych narządów rodnych. Wg statystyk światowych stanowi 4,8 % nowotworów rozpoznawanych u kobiet, co czyni go szóstym najczęstszym nowotworem występującym w żeńskiej populacji na świecie.

2 na 100 kobiet w Europie choruje na raka trzonu macicy. 25% z nich jest wciąż w młodym wieku i miesiączkuje. Niemniej jednak najczęściej rozpoznaje się go u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, a więc pomiędzy 55 a 64 rokiem życia, jak również u kobiet po 70 roku życia.
Wyodrębniono dwa rodzaje raka trzonu macicy, które różnią się od siebie wiekiem w którym zachodzi do zachorowania oraz  agresywnością są to:

 • nowotwór typu I – najczęściej występujący głównie w okresie menopauzy. Występuje z powodu rozrostu endometrium stymulowanego przez estrogeny.
 • nowotwór typu II – to rzadszy rodzaj raka trzonu macicy, występujący u kobiet po sześćdziesiątym i siedemdziesiątym roku życia. Jego rozwój nie ma żadnego związku ze stymulacją hormonalną, jest to rak surowiczy, który niestety ma gorsze rokowania w zakresie możliwości wyleczenia.

Przyczyny zachorowań nie do końca znane, natomiast specjaliści określili pewne czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo występowania nowotworu endometrium u kobiet.

Leczenie chirurgiczne raka trzonu macicy polega na usunięciu macicy, obu jajników i jajowodów wraz z guzem nowotworowym. Operację taką nazwya się histerektomią, a usunięcie obu jajników i jajowodów nazywa się obustronną salpingo-owariektomią lub obustronną adneksektomią.
Rodzaj leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania nowotworu wg klasyfikacji FIGO. W przypadku I stopnia nowotworu rak endometrium leczony jest operacyjnie a zabieg polega na  wycięciu macicy razem z przydatkami wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Jeżeli w obrazie klinicznym uwidoczniono głębokie naciekanie na okoliczne narządy, dodatkowo wdraża się radioterapię jako formę leczenia uzupełniającego.  W II stopniu raka trzonu macicy również przeprowadzany jest zabieg operacyjny, podczas, którego usuwa się macicę z przydatkami oraz dodatkowo węzły chłonne: biodrowe oraz  paraaortalne (wzdłuż aorty i dużej żyły dolnej). W leczeniu stosuje się również adjuwantową radioterapię.  Leczenie III oraz IV stopnia nowotworu endometrium uzależnione jest do stadium zaawansowania choroby. W większości przypadków stosuje się leczenie skojarzone polegające na połączeniu paru metod najczęściej chemio i radioterapii. Radioterapia jest metodą polegającą na napromieniowaniu okolicy w której znajdował się nowotwór celem zniszczenia pozostałych komórek nowotworowych. Chemioterapia ma natomiast za zadanie zabić szybko dzielące się komórki nowotworowe. W sytuacji kiedy mamy do czynienia z rakiem z przerzutami najczęściej stosuje się terapię hormonalną w której wykorzystywane są progestageny. Terapię tą stosuje się również u pacjentek, które planują mieć dzieci i w ich przypadku leczenie polega na wielomiesięcznym stosowaniu preparatów z progesteronem (dosutnie lub domięśniowo). W przypadku pacjentek w wieku rozrodczym pół roku po rozpoznaniu i wdrożeniu leczenia farmakologicznego hormonalnego dodatkowo wykonywane diagnostyczne łyżeczkowania macicy mające na celu ocenę histopatologiczną pobranego materiału. Powtarza się je w odstępach co 6 miesięcy, aż do momentu uzyskania trzech kolejnych prawidłowych wyników badań.

Jakie małoinwazyjne metody operacyjnego leczenia raka endometrium?

W większości przypadków konieczny jest zabieg operacyjny. Obecnie pacjentki mają do wyboru wiele możliwości leczenia zabiegowego, wśród nich również małoinwazyjne zabiegi laparoskopowe, czy też jeszcze bardziej zaawansowane zabiegi wykonywane w asyście robota da Vinci. Zabiegi małoinwazyjne mają wiele zalet i niosą ze sobą istotne korzyści dla pacjentek. Wśród najważniejszych należy wymienić  minimalne nacięcie chirurgiczne ograniczające się do 4 (laparoskopia) lub 5 (metoda robotyczna) otworów w powłokach brzusznych o średnicy 1 cm. Zabiegi te cechuje również wyjątkową precyzja operacji, co pozwala na zmniejszenie bólu  pooperacyjnego, zmniejszenie ryzyka infekcji, jak również ma zalety estetyczne w postaci minimalnych blizn.

Jaka jest przewaga zabiegu chirurgicznego z wykorzystaniem robota da Vinci nad zabiegiem laparoskopowym?

Przewaga chirurgii robotycznej nad laparotomią w leczeniu endometriozy opiera się na stwierdzeniu „widzisz lepiej, robisz lepiej". Jest to metoda z wyboru w przypadku choroby minimalnej lub łagodnej. Celem zabiegu jest wycięcie wszystkich widocznych ognisk endometriozy wraz z ogniskami głęboko naciekającymi oraz torbieli jajników i, co najważniejsze, przywrócenie prawidłowych stosunków anatomicznych. W pokonaniu trudności w rozróżnianiu subtelnych ognisk na surowiczej powierzchni otrzewnej z pomocą przychodzi system da Vinci. Dzięki 20-krotnemu powiększeniu obrazu oraz wizualizacji 3D HD w połączeniu ze swobodą manewrowania narzędziami możliwe operacje zaawansowanych stadiów choroby, które wcześniej zarezerwowane były dla laparotomii lub wysokospecjalistycznych ośrodków chirurgii małoinwazyjnej. System da Vinci umożliwia również, w porównaniu z laparoskopią, gdzie narzędzia są sztywne i przedłużone, dostęp do głębokich wszczepów endometriozy odbytniczo-pochwowej. W porównaniu z laparotomią zabieg przy użyciu systemu robotycznego da Vinci cechuje się

 • większą precyzją,
 • mniejszą utratą krwi,
 • niskim współczynnikiem konwersji do laparotomii,
 • mniejszym zapotrzebowaniem na środki przeciwbólowe,
 • krótszą hospitalizacją,
 • małym nacięciem i niewielkimi bliznami pooperacyjnymi.

Potencjalne ryzyko jest podobne do laparoskopii i obejmuje uszkodzenie pęcherza, ropień w obrębie usuwanych zmian, urazy dróg moczowych czy niedrożność i perforacje jelit

Dla jakich pacjentek ma zastosowanie robota da Vinci w operacyjnym leczeniu raka endometrium?

Wykorzystanie systemu robotycznego da Vinci pozwala wykonać zabieg minimalnie inwazyjny, a przy tym charakteryzujący się wysoką precyzją, dzięki temu możliwe jest usunięcie nowotworu i zachowanie jakości życia pacjentki po operacji. Wśród spodziewanych istotnych korzyści programu są takie wartości, jak:

 • mniejszy ból,
 • mniejsze krwawienie śródoperacyjne,
 • mniejsza ilość powikłań śród- i postoperacyjnych.

Możliwość zastosowania robota da Vinci w operacyjnym leczeniu jest też szczególnie ważna dla pacjentek ze znacznym stopniem otyłości, u których gojenie ran pooperacyjnych po zastosowaniu chirurgii klasycznej jest szczególnie trudne. 
Zastosowanie robota da Vinci w operacyjnym leczeniu raka endometrium  jest szczególnie istotne dla pacjentek ze znacznym stopniem otyłości, albowiem w większości przypadków nie one kwalifikowane do procedur małoinwazyjnych a propozycja techniki operacyjnej ogranicza się do metody tradycyjnej (otwartej). W Szpitalu na Klinach Pacjentki nawet bardzo otyłe mogą liczyć na zabieg minimalnie inwazyjny z wykorzystaniem robota da Vinci. Ramiona robota oraz sposób ich wprowadzania do ciała pacjentki stwarzają doskonałe warunki do przeprowadzania zabiegu w ten sposób, co pozwala uniknąć typowych i częstych w przypadku pacjentek dotkniętych otyłością powikłań takich jak:

 • zaburzenia w gojeniu się ran,
 • rozejście się brzegów rany,
 • powstanie nieprawidłowej tkanki bliznowatej.

Dzięki zastosowaniu robota minimalizowane jest również ryzyko groźnych infekcji ran.  Znacznie szybciej przebiega także rekonwalescencja i powrót do aktywności życiowej i zawodowej.

Gdzie pójść do ginekologa onkologa na konsultację kwalifikującą do zabiegu przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci?

W Polsce jest na razie mało ośrodków zdrowia, które kwalifikują do zabiegu przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Jednym z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna, w którym działa Poradnia Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej. Przyjmują w niej jedni z najlepszych specjalistów w Polsce a wśród nich bardzo dobry lekarz ginekolog, który kwalifikuje do zabiegu chirurgicznego przy użyciu robota da Vinci i przeprowadza go w szpitalu.

W celu umówienia się na konsultację i wykonanie zabiegu chirurgicznego robotem da Vinci skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. +48222902337

Źródła:
zabiegidavinci.pl/baza-wiedzy/rak-trzonu-macicy/leczenie-raka-endometrium/
zabiegidavinci.pl/ginekologiada-vinci/rak-trzonu-macicy-endometrium/
pfsz.org/2021/02/12/leczenie-raka-szyjki-i-trzonu-macicy-z-wykorzystaniem-robota-da-vinci/
podyplomie.pl/ginekologia/15585,robotyka-w-ginekologii?page=2
podyplomie.pl/ginekologia/15585,robotyka-w-ginekologii?page=3

dr n. med. Maciej Olszewski

Specjalizacja lekarza: 
Ginekologia
Dr n. med. Maciej Olszewski

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.