Guzy neuronalne i mieszane neuronalno-glejowe - objawy, leczenie

Cały czas czekamy na podpisanie umowy z NFZ w sprawie programu "Profilaktyka 40 plus". Na obecną chwilę nie prowadzimy zapisów w celu wykonania skierowań. Jak to będzie możliwe od razu poinformujemy.
Szanowni Pacjenci, w dniu 4 czerwca przychodnia czynna będzie w godzinach 8.00-17.00. Punkt pobrań będzie zamknięty.
UWAGA! od teraz osoby chcące wykonać test na Covid-19 wchodzą na stronę gov.pl/dom i wypełniają formularz na podstawie którego kierowane są na test

Guzy neuronalne i mieszane neuronalno-glejoweCo to są guzy neuronalne i mieszane neuronowo-glejowe?

Guzy neuronalne i mieszane guzy neuronalno-glejowe to grupa rzadkich guzów, które występują w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Twój mózg i rdzeń kręgowy razem tworzą centralny układ nerwowy (OUN). Wiele z tych guzów jest łagodnych (nie rakowych). Łagodny oznacza, że ​​wzrost nie rozprzestrzenia się na inne części ciała. Ale te guzy mogą być niebezpieczne. Mogą powodować drgawki lub inne problemy, naciskając na otaczającą tkankę mózgową.
Twój mózg i rdzeń kręgowy zawiera wiele neuronów i innych komórek wspomagających (takich jak komórki glejowe). Neurony to wyspecjalizowane komórki nerwowe, które wysyłają informacje w obrębie OUN i reszty ciała. Te neurony „rozmawiają” ze sobą za pomocą sygnałów chemicznych i elektrycznych. Komórki glejowe nie wysyłają sygnałów nerwowych, ale wykonują wiele innych zadań w mózgu, takich jak izolowanie i wspieranie neuronów.
Guz to nieprawidłowy wzrost komórek. Większość guzów mózgu pochodzi z komórek glejowych lub innych komórek nieneuronalnych w OUN. Guzy neuronalne to rzadka grupa guzów mózgu zbudowanych z nieprawidłowych neuronów. Guzy mieszane neuronowo-glejowe to rzadka grupa guzów mózgu, które mają nieprawidłowe komórki nerwowe wraz z komórkami glejowymi.
Pracownicy służby zdrowia specjalizujący się w badaniu komórek nowotworowych pod mikroskopem zwykle oceniają je w skali od I do IV. Klasyfikacja opiera się na tym, jak nieprawidłowo wyglądają komórkiKomórki guza I stopnia wyglądają prawie normalnie i rosną powoli, podczas gdy guz IV stopnia ma tendencję do bardzo szybkiego wzrostu.
Większość neuronalnych i mieszanych guzów neuronalno-glejowych ma niski stopień złośliwości (stopień I lub II) i ma tendencję do powolnego wzrostuKomórki wyglądają prawie normalnie. Pracownicy służby zdrowia często usuwają chirurgicznie guzy o niskim stopniu złośliwości.
Istnieje jeden podtyp guza neuronalnego o stopniu III. Nazywa się ganglioglioma anaplastycznym. Ten typ ma tendencję do szybszego wzrostu niż większość innych guzów neuronalnych. Oprócz operacji może wymagać bardziej agresywnego leczenia, obejmującego chemioterapię i radioterapię.
Ogólnie guzy neuronalne i mieszane neuronowo-glejowe mają tendencję do powolnego wzrostu.
Niektóre guzy neuronalne i mieszane neuronowo-glejowe występują częściej u dzieci lub nastolatków niż u dorosłych. Inne typy (takie jak liponeurocytoma móżdżku) są częstsze u osób starszych. Prawie każdy z tych guzów może wystąpić u osób w każdym wieku

Jakie są objawy guzów neuronalnych i mieszanych guzów neuronalno-glejowych?

Objawy mogą się różnić. Zależą od wielkości guza i umiejscowienia w mózguGuz uciskający płat skroniowy w mózgu może powodować problemy z mową. Guz uciskający móżdżek może powodować problemy z równowagą lub poruszaniem się. Guz mózgu może również blokować prawidłowy przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR). Płyn mózgowo-rdzeniowy kąpie i amortyzuje mózg i rdzeń kręgowy. Ale jeśli zbyt dużo płynu mózgowo-rdzeniowego gromadzi się wewnątrz czaszki, może to powodować zbyt duży nacisk na mózg. Może to powodować ból głowy, nudności, wymioty i zawroty głowy. Ogólnie rzecz biorąc, niektóre objawy guza neuronalnego lub mieszanego guza neuronowo-glejowego mogą obejmować:

 • drgawki (często pierwszy objaw),
 • opóźniony rozwój umysłowy lub fizyczny,
 • ekstremalna senność lub śpiączka z powodu zwiększonego ciśnienia w mózgu,
 • bół głowy,
 • nudności i wymioty,
 • zawroty głowy i problemy z równowagą,
 • kłopoty z chodzeniem,
 • problemy z oczami,
 • zmienia się osobowość lub sposób myślenia.

Jak przebiega diagnozowanie guzów neuronalnych i mieszanych neuronalno-glejowych?

Twój lekarz zapyta o Twoją historię zdrowia i objawy. Może również zapytać o historię zdrowia Twojej rodziny. Będziesz mieć badanie fizyczne, w tym badanie neurologiczne. Twój lekarz sprawdzi Twoją koordynację i refleks. Możesz również potrzebować badań, takich jak:

 • rezonans magnetyczny MRI mózgu i rdzenia kręgowego,
 • tomografia komputerowa,
 • biopsja tkanki guza do obejrzenia,
 • badania krwi i moczu.

Możesz zostać skierowany do lekarza specjalizującego się w chorobach mózguMoże być to neurolog, neurochirurg lub neuro-onkolog.

Jak przebiega leczenie guzów neuronalnych i mieszanych neuronowo-glejowych?

Twój zespół medyczny będzie współpracował z Tobą, aby stworzyć plan leczenia. Standardowe leczenie polega na chirurgicznym usunięciu guza (tzw. Resekcji). W wielu przypadkach może to być jedyne potrzebne leczenie. Ale całkowita resekcja guza nie zawsze jest możliwa. W niektórych przypadkach zamiast tego możesz poddać się radioterapii i chemioterapii. Są to wybory, jeśli guz jest trudny do usunięcia chirurgicznie.
Jeden rodzaj guza neuronalnego rośnie szybciej. Ten guz jest znany jako ganglioglioma anaplastyczny. Oprócz operacji może wymagać więcej rodzajów leczenia. Należą do nich chemioterapia i radioterapia.
Będziesz potrzebować wizyt kontrolnych z zespołem opieki zdrowotnej. Obejmują one badania obrazowe w celu sprawdzenia, czy guz powraca. Pamiętaj, aby udać się na wszystkie wizyty kontrolne.

Gdzie pójść na konsultację do neurochirurga?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, w której działa Poradnia Neurochirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Przyjmują w niej bardzo dobrzy lekarze z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu nowotworów ośrodkowego układu nerwowego, kręgosłupa i nerwów obwodowych.
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, do której warto przyjść na konsultację do neurochirurga.

W celu umówienia się na konsultację u neurochirurga skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +4822902337

Źródła:
cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/n/neuronal-and-mixed-neuronal-glial-tumors.html
myhealth.ucsd.edu/3,90441
fairview.org/patient-education/90441

lek. med. Piotr Izdebski

Specjalizacja lekarza: 
Neurochirurgia
lek. med. Piotr Izdebski
Powiązane artykuły: 

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.