Nie daj się czerniakowi! Zbadaj znamiona przed urlopem!

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

 

Czerniak

Niegroźnie wyglądający pieprzyk, znamię na skórze czy mała plamka może przerodzić się w groźnego czerniaka. Niestety zwykle problem bagatelizujemy, a to tylko hwila czasu, by skontrolować znamiona. Szczególnie wiosną i latem, kiedy chętniej wystawiamy skórę na słońce, powinniśmy pomyśleć o zdrowiu naszej skóry, a zwłaszcza o wnikliwej diagnostyce znamion. Większość znamion jest niegroźna, ale niektóre mogą stać się niebezpieczne.

Jakie zmiany skórne powinny nas niepokoić?

Wizyta u lekarza konieczna jest w przypadku, gdy nasze znamiona są:

 • o asymetrycznym kształcie (jedna połowa znamienia rózni się od drugiej),
 • o nieregularnych brzegach ( brzegi znamienia są niewyraźne, poszarpane, ząbkowane lub zamazane),
 • różnorodnych kolorów (kolor zmenia się i mogą być obecne odcienie czerni, brązu, czerwieni lub szarości),
 • o dużym rozmiarze,
 • lub obserwujemy stopniową ewolucję zmiany (znamię zmienia kształt , powiększa się lub unosi).

Naszą uwagę powinno też wzbudzić uczucie swędzenia, krwawienia czy pieczenia w miejscu zmiany skórnej.

Kto jest szczególnie narażony na powstawanie czerniaka skóry?

Czerniak może dotknąć każdego, ale niektórzy z nas są w grupie podwyższonego ryzyka. Najbardziej narażone są osoby, które:

 • doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie i wczesnej młodości,
 • mają wiele znamion barwnikowych, pieprzyków. Szczególnie niedobrze, jeśli są podatne na podrażnienie,
 • opalają się z trudem lub wcale,
 • mają jasną karnację, liczne piegi, rude lub blond włosy, niebieskie, zielone lub piwne oczy,
 • mają rodzinną historię przypadków czerniaka lub innych nowotworów skóry,
 • korzystają z solarium (promieniowanie ultrafioletowe w solarium jest 15 razy wyższe od tego wytwarzanego przez naturalne słońce w samo południe w bardzo słoneczny dzień!).

Jak się chronić przed czerniakiem?

Najważniejszy jest umiar i rozsądek w korzystaniu ze słońca. Należy pamiętać o regularnym nakładaniu kremów z odpowiednio dobranym filtrem już przed wyjściem z domu. Nie należy wystawiać skóry na ekspozycję słoneczną między godz. 11-14, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze.
Całkowicie zrezygnujmy z wizyt w solariach!

Jak często powinno się kontrolować znamiona u lekarza?

Pamiętajmy, że skutki opalania kumulują się w skórze, efekt w postaci czerniaka może rozwinąć się po latach. Jeżeli jest się w grupie podwyższonego ryzyka to minimalnie jeden raz w roku, najlepiej jednak zrobić to dwa razy – wiosną oraz jesienią.
Pozostałe osoby powinny badać znamiona barwnikowe średnio raz na dwa lata.

Jak przebiega leczenie zmian skórnych?

Zmiany barwnikowe zakwalifikowane do zabiegu, należy usuwać chirurgicznie i każde obowiązkowo poddawać badaniu histopatologicznemu, by nie przeoczyć zmiany złośliwej.

 

W celu umówienia się na konsultację u chirurga, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.