Neuralgia językowo-gardłowa - objawy i leczenie

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Co to jest neuralgia językowo-gardłowa?

Neuralgia językowo-gardłowa to nagły, bardzo silny, trwający kilka sekund bądź minut ból gardła, języka, ucha bądź migdałków. Problem ten dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzny, może pojawić się także u dzieci. Większość pacjentów początkowo bagatelizuje ten stan i wychodzi z założenia, że ból jest wynikiem przeziębienia. Z czasem jednak, gdy napady bólu się powtarzają, pacjent udaje się do lekarza - najczęściej laryngologa, po czym zostaje skierowany do neurologa. W niektórych przypadkach ból jest tak silny, ze utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia, a nawet spokojny sen.

 Neuralgia językowo-gardłowa- jakie są przyczyny neuralgii językowo-gardłowej? 

Nerwoból nerwu językowo-gardłowego może być spowodowane przez różne czynniki:

  • miażdżyca,
  • choroby zakaźne ucha, nosa
  • infekcje wirusowe
  • różne zatrucia,
  • zapalenie migdałków.

Niektórzy eksperci uważają, że neuralgia nerwu językowo-gardłowego może być pierwszym wskazaniem do raka gardła i przełyku.

Neuralgia językowo-gardłowa – jakie są objawy neuralgii językowo-gardłowej?

Silny, kłujący, ostry ból twarzy bądź okolicy gardła, języka czy migdałków, któremu towarzyszą mrowienie, drętwienie czy zaburzenia czucia bardzo często oznacza neuralgię językowo- gardłową. Bóle te nigdy nie powinny być bagatelizowane, gdyż wraz z wiekiem nabierają one na sile i stają się nie do wytrzymania dla osoby chorej. Nerwobóle zawsze związane są z uszkodzeniem, naruszeniem ciągłości bądź podrażnieniem nerwu. Ponieważ przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele (uraz, guzy, nowotwory, spożywanie alkoholu, przebyte choroby) konieczne jest bardzo szczegółowe zbadanie pacjenta. Na podstawie przeprowadzonych badań włączane jest leczenie, które może obejmować leczenie farmakologiczne bądź konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego. Pacjent z neuralgią językowo-gardłową pozostaje pod opieką neurologa i laryngologa.

Neuralgia językowo-gardłowa – jak przebiega leczenie neuralgii językowo-gardłowej?

Większość lekarzy będzie próbowało leczyć nerwoból językowo-gardłowego lekami przeciwbólowymi. Leki nie są zazwyczaj skuteczne. Jednakże, leki przeciwdrgawkowe, takie jak: gabapentyny i karbamazepiny działają na wielu ludzi. Jeśli pacjenci nie reagują na leki, dokonuje się opcji chirurgicznych w tym tractotomy, resekcji nerwów lub dekompresji mikrokrążenia. Opcje te zazwyczaj usuwają ból do końca, ale mogą powodować utraty czucia w języku, jamie ustnej lub gardle.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa, neurochirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010