Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Maj112022

11 Maj 2022

Naczyniaki kręgosłupa - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Naczyniak kręgosłupa to łagodny nowotwór, lokalizujący się przede wszystkim w trzonie kręgu. Przy naczyniaku na kręgosłupie objawy najczęściej nie występują, jednak w przypadku dużych, agresywnie rozwijających się zmian mogą pojawić się bóle pleców, drętwienie i mrowienie kończyn, a także niedowłady. Zwykle naczyniaki w kręgosłupie nie są groźne, a leczenie ich nie jest konieczne. W razie potrzeby stosuje się między innymi radioterapię.

Co to są naczyniaki kręgosłupa i jakie są ich przyczyny?

Naczyniaki to łagodne zmiany wywodzące się z układu naczyń krwionośnych. Mogą umiejscawiać się na skórze, tworząc charakterystyczne plamy, a także w narządach wewnętrznych (np. naczyniaki na wątrobie). Naczyniaki są często wadami wrodzonymi, mogą występować wśród członków rodziny. Pojawiają się pojedynczo lub mnogo. Najczęściej są to zmiany niezłośliwe, które nie powodują przerzutów.
Naczyniak kręgosłupa to łagodny nowotwór kręgosłupa, który – podobnie jak inne naczyniaki – wywodzi się z naczyń krwionośnych. W wyniku nadmiernego rozrostu naczyń tętniczych w trzonie kręgu dochodzi do powstania swoistej sieci naczyniowej. W miejscu guza dochodzi do zaniku tkanki kostnej. Nie powoduje to jednak najczęściej żadnych objawów.
Naczyniak kręgosłupa to dość powszechny problem. Szacuje się, że w społeczeństwie średnio 1 na 10 osób ma naczyniaka trzonu kręgu. Zmiana najczęściej wykrywana jest przypadkowo, podczas wykonywania procedur diagnostycznych z innych powodów.
W większości przypadków nowotwór ten nie wymaga leczenia. Pacjenci żyją z naczyniakiem latami, bez odczuwania jakichkolwiek dolegliwości.

Jakie są rodzaje naczyniaków kręgosłupa?

Naczyniaki kręgosłupa zazwyczaj występują bezobjawowo, w niewielu przypadkach pacjenci skarżą się na ból w zależności od miejsca występowania naczyniaka. Ból pojawia się wtedy, gdy dochodzi do zwężenia kanału kręgowego i dochodzi do nacisku na rdzeń kręgowy.
Ze względu na miejsce występowania naczyniaka wyróżniamy ich kilka rodzajów:

  • naczyniak kręgosłupa szyjnego,
  • naczyniak kręgosłupa piersiowego,
  • naczyniak kręgosłupa lędźwiowego.

Najczęściej naczyniaki występują w odcinku piersiowym, bo aż u 60% pacjentów, następnie w odcinku lędźwiowym, u 30% pacjentów, a najrzadziej w odcinku szyjnym. Naczyniaki kręgosłupa mogą być nieagresywne i agresywne. Te drugie szybko się rozwijają, wywołują nieprzyjemne objawy i wymagają interwencji lekarskiej.

Jakie są objawy naczyniaków kręgosłupa?

Naczyniaki w trzonach kręgów kręgosłupa prowadzą do stopniowego rozrostu naczyń krwionośnych, a co za tym idzie do zaniku tkanki kostnej. Początkowo nie dają żadnych objawów, ale jeśli osiągną duże rozmiary mogą być przyczyną licznych dolegliwości. 
Podstawowym objawem naczyniaka  kręgosłupa jest stenoza, czyli patologiczny stan, w którym dochodzi do ucisku struktur nerwowych kręgosłupa (rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych). 
Stenozę rozpoznaje się na podstawie następujących dolegliwości:

  • ból kręgosłupa,
  • ograniczenie przeprostu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym,
  • zaburzenia czucia,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • brak odruchów kolanowych i skokowych,
  • drętwienie kończyn,
  • dodatni objaw Lasegue’a – stwierdzany jest wtedy, gdy przy unoszeniu kończyny dolnej wyprostowanej w stawie kolanowym pojawia się ból w krzyżu promieniujący do wyprostowanej nogi,
  • zaburzenia zwieraczy.

Bezobjawowe naczyniaki kręgosłupa zazwyczaj są wykrywane przypadkowo w czasie badań diagnostycznych przeprowadzanych z innych powodów. 
Warto podkreślić, że naczyniaki kręgosłupa bywają objawem zespołu Pageta – przewlekłej choroby metabolicznej, która polega na ogniskowym zaburzeniu równowagi między aktywnością osteoklastów i osteoblastów. Zespół Pageta prowadzi do przebudowy tkanki kostnej wraz z bogato unaczynionymi ogniskami utkania kostnego.

Jak zdiagnozować naczyniaka kręgosłupa?

Naczyniak kręgosłupa może zostać zdiagnozowany podczas badania RTG kręgosłupa, badania rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym.

Jak leczy się naczyniaki kręgosłupa?

Bezobjawowe naczyniaki kręgosłupa nie wymagają leczenia. Zmiany są często wykrywane przez przypadek podczas badań diagnostycznych, najczęściej zdjęcia RTG kręgosłupa lub rezonansu magnetycznego.
Naczyniaki kręgosłupa przeważnie nie są groźne, wymagają jednak badań kontrolnych i obserwacji. Zalecane są okresowe prześwietlenia kręgosłupa w celu oceny wielkości zmiany. Naczyniaki nieagresywne rosną powoli lub ich rozmiar się nie zmienia. Rzadsze, agresywne zmiany powiększają się bardzo szybko i zaczynają dawać dokuczliwe objawy.
Ocenę naczyniaka na kręgosłupie oraz decyzję w sprawie dalszego postępowania powinien podejmować neurochirurg. W przypadku mniejszych, bolących naczyniaków kręgosłupa radioterapia okazuje się wystarczająca.
Dość powszechna jest również endowaskularna embolizacja naczyniowa. Zabieg ten polega na wprowadzeniu do zmiany, za pomocą cewnika, specjalnych substancji klejących, dzięki którym dochodzi do zamknięcia naczynia.
Jeżeli powyższe metody leczenia naczyniaków zawiodą, a dolegliwości utrzymują się nadal lub narastają, należy rozważyć zabieg operacyjny z wszczepieniem metalowej płytki wzmacniającej trzon chorego kręgu.
Naczyniak kręgosłupa można leczyć także wertebroplastyką, popularnie zwaną „zabiegiem cementowania”. Metoda ta jest przeprowadzana najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest mało inwazyjny i bardzo skuteczny. Polega na wprowadzeniu niewielkiej igły do trzonu kręgu, a następnie wstrzyknięcia „cementu”, czyli substancji, która tężejąc wydziela ciepło.
Dzięki temu naczyniak ulega samoistnemu zamknięciu (koagulacji), a wprowadzony cement wnika w kość i wypełnia jamę po naczyniaku, dzięki czemu wzmacnia osłabiony kręg.
Warto pamiętać, że w przypadku naczyniaka kręgosłupa masaż powinien zostać wcześniej skonsultowany z lekarzem. Jeżeli zmiana nie jest położona zbyt głęboko, może stanowić do niego przeciwwskazanie. Co prawda pęknięcie naczyniaka kręgosłupa się nie zdarza, zmiana może jednak wywoływać różne powikłania, np. ucisk i – w efekcie – uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Czy naczyniak kręgosłupa jest groźny?

Większość naczyniaków kręgosłupa nie jest groźnych i przebiega bezobjawowo. Powinno się jednak obserwować nowotwór, szczególnie jeżeli wywołuje jakiekolwiek dolegliwości. Zalecane jest coroczne wykonywanie prześwietleń kręgosłupa, które pozwolą określić, czy zmiana się nie rozprzestrzenia. Nawet jeśli naczyniaki są agresywne, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia. Wykonanie operacji lub zabiegu cementowania szybko przywraca choremu pełną sprawność i dawną jakość życia.

Gdzie pójść na konsultację do neurochirurga, radioterapeuty?

Jest wiele ośrodków zdrowia gdzie można pójść na konsultację do neurochirurga, radioterapeuty. Najważniejsze by przyjmował tam bardzo dobry specjalista. Jednym z takich miejsc jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie, gdzie w Poradni Nowotworów Głowy i Szyi przyjmuje pacjentów bardzo dobry neurochirurg a w Poradni Radioterapii radioterapeuta.

W celu umówienia się na konsultację do neurochirurga, radioterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel. +48222902337

Źródła:
wylecz.to/kosci-i-stawy/naczyniak-kregoslupa-przyczyny-rodzaje-objawy-leczenie-naczyniaka-na-kregoslupie/
medonet.pl/zdrowie,naczyniak-kregoslupa---przyczyny-i-objawy,artykul,63111722.html
medme.pl/artykuly/naczyniak-kregoslupa-wielkosc-przyczyny-i-objawy-grozny,73678.html
zdrowie.tvn.pl/a/naczyniak-kregoslupa-jakie-sa-jego-przyczyny-i-objawy-czy-leczenie-jest-skomplikowane

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny