Na czym polega i kiedy zrobić test HPV?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Test HPVRak szyjki macicy jest przyczyną śmierci pięciu kobiet dziennie w Polsce.
Rak szyjki macicy wykryty w początkowym stadium, czyli stadium przedinwazyjnym, jest prawie całkowicie wyleczalny. Na tym etapie jest bezobjawowy, a  jego wykryciu decydują systematyczne, profilaktyczne badania cytologiczne.  Jednak  badanie cytologiczne nie zawsze jest wystarczająco czułym testem do wykrycia zakażenia HPV i często zdarzają się fałszywie negatywne wyniki cytologiczne, ponieważ wykonanie cytologii daje nam tylko częściowy obraz obecnego stanu zdrowia oraz pokazuje czy zaszły jakieś patologiczne zmiany w komórce. Bardzo dokładnym badaniem wykrywającym wirusa brodawczaka ludzkiego  jest test HPV.

Co to jest test HPV?

Test HPV, to drugie obok cytologii badanie, które powinny wykonywać kobiety, co oczywiście nie znaczy, że mężczyźni są z niego zwolnieni.
Sama cytologia choć jest znakomitym narzędziem do wykrywania nieprawidłowych komórek i wczesnych zmian szyjki macicy, jest o krok w tyle za testem HPV. Jeśli wiemy, że jesteśmy zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego czyli HPV (Human papilloma virus), możemy bardzo wcześnie podjąć środki zaradcze, a przede wszystkim skrupulatnie i systematycznie kontrolować stan zdrowia. Dzięki wykonaniu testu DNA HPV otrzymujemy bardzo dokładną informację o występowaniu zakażenia wirusem, jak również o tym jakim typem wirusa jesteśmy zarażeni. Pozwala to na określenie predyspozycji do zachorowania na raka szyjki macicy bądź innych nowotworów.

Test HPV - jakie są szczególne wskazania do wykonania testu HPV?

Szczególne wskazania do wykonania testu HPV:

 • nawracające i przewlekłe stany zapalne dróg rodnych,
 • planowana ciąża - wirus HPV jest stwierdzany w ok. 20 % tkanek po poronieniach,
 • ciąża - zakażenie dróg rodnych wirusem HPV może zostać przeniesione na dziecko i wywołać u dziecka nawrotową brodawczakowatość krtani,
 • kontrola leczenia nadżerek lub brodawek,
 • kilkuletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
 • stosowanie wkładki domacicznej z towarzyszącymi stanami zapalnymi.

Test HPV - jak się przygotować do testu HPV?

Do przeprowadzenia testu HPV potrzebny jest wymaz pobrany z szyjki macicy, czasem także   ze ścianek pochwy i sromu, dlatego:

 • na badanie zgłoś się co najmniej dwa dni po ostatnim dniu krwawienia miesiączkowego,
 • 48 godzin przed pobraniem wymazu nie używaj żadnych leków dopochwowych,
 • nie wykonuj irygacji,
 • 24 godziny przed pobraniem wymazu zrezygnuj ze współżycia płciowego,
 • nie zgłaszaj się na badanie w czasie krwawienia miesiączkowego.

Badanie (wymaz  z szyjki macicy) pobiera lekarz ginekolog. Umów się na wizytę w Poradnii Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej  w mieście Warszawa dzielnica Ursynów i wykonaj test w kierunku HPV.

 

W celu umówienia się na konsultacje i wykonanie testu HPV skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.