Mastektomia - metody amputacji piersi

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Co to jest mastektomia?

Zabieg całkowitego usunięcia gruczołu piersiowego (mastektomia) wykonuje się wtedy, gdy istnieją przeciwwskazania do leczenia oszczędzającego, to znaczy gdy guzek jest stosunkowo duży (2-5 cm), położony w trudno dostępnej okolicy (np. w głębi piersi albo tuż za brodawką) albo gdy mamy do czynienia z kilkoma ogniskami nowotworu w jednym sutku. Mastektomię wykonuje się również w przypadku nawrotu nowotworu po wykonanej wcześniej tumorektomii (usunięciu samego guzka) oraz u pań z bardzo zaawansowanym procesem nowotworowym, kiedy odjęcie piersi ma prowadzić nie tyle do wyleczenia raka, ile do podniesienia komfortu życia. W wielu przypadkach na odjęcie całej piersi decydują się również pacjentki, u których nie ma przeciwwskazań medycznych do zabiegu oszczędzającego, ale stres związany z większym ryzykiem nawrotu choroby przeważa nad chęcią zachowania piersi. W zależności od wskazań medycznych mastektomię wykonuje się kilkoma metodami:

  • mastektomia (amputacja) prosta,
  • mastektomia (amputacja radykalna metodą Halsteda),
  • mastektomia radykalna zmodyfikowana.

Mastektomia – amputacja prosta

Mastektomia (amputacja prosta) jest to usunięcie piersi wraz z powięzią (błoną pokrywającą mięsień) mięśnia piersiowego większego, który znajduje się pod gruczołem piersiowym, ale z pozostawieniem samego mięśnia. Można ją połączyć z procedurą węzła wartowniczego, jeśli mamy do czynienia z wczesnym rakiem inwazyjnym. Wskazaniem do wykonania tego typu zabiegu są:

  • rak wewnątrzprzewodowy wieloogniskowy (czyli nowotwór, który nie jest ograniczony do jednego ogniska),
  • nawrót po operacji oszczędzającej, czyli po wycięciu samego guza, z oszczędzeniem piersi; nazywamy to „operacją ratującą”,
  • zaawansowany nowotwór, o dużych rozmiarach i z przerzutami. Jest to wtedy operacja paliatywna, czyli pozwalająca polepszyć jakość życia chorej.

W zależności od zakresu, w jakim usuwana jest skóra piersi, prostą amputację piersi dzielimy na kilka typów:

  • tradycyjna - oprócz samego gruczołu, usuwana jest skóra wraz z brodawką i otoczką. Jest to najczęściej wykonywany typ mastektomii. Jeśli pacjentka nie życzy sobie jednoczesnej rekonstrukcji piersi lub wykonanie jej jest niemożliwe, to w miejscu po usunięciu piersi pozostaje płaska, poprzeczna blizna o długości ok. 20 cm
  • z oszczędzeniem skóry - usunięty cały gruczoł piersiowy oraz brodawka wraz z otoczką, oszczędzona jest pozostała skóra pokrywająca pierś. Chirurg onkolog wykonuje okrężne cięcie wokół brodawki
  • z oszczędzeniem brodawki - nacięcie wykonywane jest wokół brodawki, otoczka pozostaje nienaruszona;
  • z całkowitym oszczędzeniem skóry (mastektomia podskórna) - nacięcie wykonywane jest pod piersią lub wokół brodawki.

Mastektomia - amputacja radykalna (metodą Halsteda)

Zabieg mastektomii radykalnej metodą Halsteda jest zabiegiem usunięcia gruczołu piersiowego łącznie z węzłami pachowymi znajdującymi się po tej samej stronie z wycięciem mięśnia piersiowego większego, a także mięśnia piersiowego mniejszego. Jeszcze do lat 80. metoda ta była najczęściej wykorzystywana w leczeniu operacyjnym raka sutka, jednak w późniejszych latach została wyparta przez zmodyfikowaną radykalną mastektomię sposobem Pateya oraz przez jeszcze bardziej oszczędzające zabiegi.

Mastektomia - amputacja radykalna zmodyfikowana

Zmodyfikowana radykalna mastektomia polega na amputacji piersi oraz wycięciu węzłów chłonnych pachowych. Decyzja o tym, ile węzłów zostanie usuniętych, zależy od chirurga, który analizuje umiejscowienie i wielkość guza oraz zmiany widoczne w węzłach chłonnych. Po operacji pacjentka zostaje w szpitalu przez okres około tygodnia. Wskazaniem do tego zabiegu jest zwykle guz naciekający.

Mastektomia – gdzie jest dobry chirurg onkolog?

Jest wielu chirurgów onkologów, którzy zajmują się rekonstrukcją piersi. Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa proponuje swoim pacjentom najlepszego specjalistę chirurga onkologa lek. med. Klaudiusza Czerniawskiego.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

dr n. med. Jacek Andrzej Piechocki

dr n. med. Jacek Andrzej Piechocki
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

lek. med. Klaudiusz Czerniawski

lek. med. Klaudiusz Czerniawski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Zbigniew Mentrak

dr n. med. Zbigniew Mentrak
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.