Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz092017

09 Wrz 2017

Mania - objawy i leczenie choroby psychicznej

Mania co to jest mania?

Mania jako izolowane schorzenie (chroniczne zaburzenie hipomaniakalne, zespół maniakalny) pojawia się rzadko. Częściej występuje na przemian z epizodami depresji – taki stan określa się jako zaburzenia maniakalno-depresyjne albo zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Najprościej powiedzieć o manii, że jest to skrajne przeciwieństwo depresji.
Osoba, u której pojawia się mania, nie ma poczucia choroby, przeciwnie, uważa się za zdrowego, a nawet bardzo zdrowego. Często jest tak, że nawet nakłaniana przez bliskich do wizyty u lekarza, stanowczo odmawia i złości się. Jednak ci chorzy, u których pojawia się drażliwość, nie czują się szczęśliwie, szybko wpadają w gniew, są skłonni do wybuchów wściekłości, nawet do agresji, mogą u nich występować urojenia prześladowcze i inne zmiany psychiki.
Uczucie euforii ma miejsce u ok. 71 proc. chorych, drażliwość u 80 proc., obniżony nastrój u 72 proc., a u 69 proc. - chwiejność nastroju.

Mania – jakie są przyczyny manii?

Przyczynę występowania manii opisuje moedle biopsychospołeczny.
Uwzględnia się czynniki:

  • biologiczne, m.in. genetyczne, zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu i choroby somatyczne
  • stresujące sytuacje życiowe, kontakty z innymi ludźmi
  • zaburzenia rytmu dnia i nocy
  • stabilność nastroju

Mania - jakie są objawy manii?

Najbardziej charakterystyczne objawy manii to:

  • gonitwa myśli (71 proc. chorych)
  • pozbycie się zahamowań seksualnych
  • pobudzenie psychoruchowe – hiperbulia
  • przymus mówienia
  • trudności w koncentracji
  • zawyżona samoocena
  • zmniejszenie krytycyzmu
  • podejmowanie lekkomyślnych działań
  • zmniejszona potrzeba snu
  • zwiększenie energii.

Chory może w tym czasie zachowywać się w sposób chaotyczny, niekontrolowany, nieprzemyślany, np. może szastać pieniędzmi, wywoływać konflikty z otoczeniem, nawet naruszać prawo. Ktoś, kto nigdy nie pił alkoholu, naraz może zacząć zaglądać do kieliszka i upijać się, może zacząć nawiązywać kontakty z podejrzanymi osobnikami. Nierzadko mogą się pojawiać urojenia tzw. wielkościowe lub posłannicze - choremu zaczyna się wydawać, że jest wybrańcem Boga, człowiekiem zdolnym do wzniosłych czynów.

Mania – jak przebiega leczenie manii?

Leczenie ze względu na przewlekły i nawracający charakter choroby, jest długotrwałe. Może trwać kilka, nawet kilkanaście lat. Powinno obejmować farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację.

Psychoterapia
Najczęściej zalecana jest przy okresach remisji. Bardzo ważne są prowadzone zajęcia terapeutyczne, które pozwolą nakierować na rozwijanie umiejętności i możliwości kontroli własnych działań. Dla szukających psychoterapii i chcących sobie pomóc polecamy Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie, gdzie w Poradnii Zdrowia Psychicznego psychoterapię prowadzi Monika Francik i dr n. med. Ewa Anna kosakowska.

Psychoedukacja
Psychoedukacja polega na informowaniu, uczeniu i przekazywaniu wiedzy terapeuty lub lekarza pacjentowi. Może odbywać się w formie rozmowy,spotkań indywidualnych lub grupowych. Istotnym elementem jest rozeznanie pacjenta w charakterystycznych dla niego objawach poprzedzających nawrót choroby. Psychoedukacja zajmuje się  dr n. med. Ewa Anna kosakowska.

Leczenie farmakologiczne
Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków o właściwościach stabilizujących nastrój. W ostrych epizodach w celu redukcji zachowań agresywnych konieczne może być włączenie leków przezpsychotycznych. Często wskazana jest hospitalizacja, głównie w przypadku nasilonych myśli i zachowań samobójczych, silnej agresji i związanej z nią możliwości zagrożenia życia i zdorwia pacjenta oraz innych osób.

W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny