Mania - objawy i leczenie choroby psychicznej

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Mania co to jest mania?

Mania jako izolowane schorzenie (chroniczne zaburzenie hipomaniakalne, zespół maniakalny) pojawia się rzadko. Częściej występuje na przemian z epizodami depresji – taki stan określa się jako zaburzenia maniakalno-depresyjne albo zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Najprościej powiedzieć o manii, że jest to skrajne przeciwieństwo depresji.

Osoba, u której pojawia się mania, nie ma poczucia choroby, przeciwnie, uważa się za zdrowego, a nawet bardzo zdrowego. Często jest tak, że nawet nakłaniana przez bliskich do wizyty u lekarza, stanowczo odmawia i złości się. Jednak ci chorzy, u których pojawia się drażliwość, nie czują się szczęśliwie, szybko wpadają w gniew, są skłonni do wybuchów wściekłości, nawet do agresji, mogą u nich występować urojenia prześladowcze i inne zmiany psychiki.

Uczucie euforii ma miejsce u ok. 71 proc. chorych, drażliwość u 80 proc., obniżony nastrój u 72 proc., a u 69 proc. - chwiejność nastroju.

Mania – jakie są przyczyny manii?

Przyczynę występowania manii opisuje moedle biopsychospołeczny.

Uwzględnia się czynniki:

 • biologiczne, m.in. genetyczne, zaburzenia równowagi neuroprzekaźników w mózgu i choroby somatyczne

 • stresującesytuacje życiowe, kontakty z innymi ludźmi

 • zaburzenia rytmu dnia i nocy

 • stabilność nastroju

Mania - jakie są objawy manii?

Najbardziej charakterystyczne objawy manii to:

 • gonitwa myśli (71 proc. chorych)

 • pozbycie się zahamowań seksualnych

 • pobudzenie psychoruchowe – hiperbulia

 • przymus mówienia

 • trudności w koncentracji

 • zawyżona samoocena

 • zmniejszenie krytycyzmu

 • podejmowanie lekkomyślnych działań

 • zmniejszona potrzeba snu

 • zwiększenie energii.

Chory może w tym czasie zachowywać się w sposób chaotyczny, niekontrolowany, nieprzemyślany, np. może szastać pieniędzmi, wywoływać konflikty z otoczeniem, nawet naruszać prawo. Ktoś, kto nigdy nie pił alkoholu, naraz może zacząć zaglądać do kieliszka i upijać się, może zacząć nawiązywać kontakty z podejrzanymi osobnikami. Nierzadko mogą się pojawiać urojenia tzw. wielkościowe lub posłannicze - choremu zaczyna się wydawać, że jest wybrańcem Boga, człowiekiem zdolnym do wzniosłych czynów.

Mania – jak przebiega leczenie manii?

Leczenie ze względu na przewlekły i nawracający charakter choroby, jest długotrwałe. Może trwać kilka, nawet kilkanaście lat. Powinno obejmować farmakoterapię, psychoterapię i psychoedukację.

Psychoterapia

Najczęściej zalecana jest przy okresach remisji. Bardzo ważne są prowadzone zajęcia terapeutyczne, które pozwolą nakierować na rozwijanie umiejętności i możliwości kontroli własnych działań. Dla szukających psychoterapii i chcących sobie pomóc polecamy Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie, gdzie w Poradnii Zrrowia Psychicznego psychoterapię prowadzi Monika Francik.

Psychoedukacja

Polega na informowaniu, uczeniu i przekazywaniu wiedzy terapeuty lub lekarza pacjentowi. Może odbywać się w formie rozmowy,spotkań indywidualnych lub grupowych. Istotnym elementem jest rozeznanie pacjenta w charakterystycznych dla niego objawach poprzedzających nawrót choroby.

Farmakoterapia

Leczenie farmakologiczne obejmuje stosowanie leków o właściwościach stabilizujących nastrój. W ostrych epizodach w celu redukcji zachowań agresywnych konieczne może być włączenie leków przezpsychotycznych. Często wskazana jest hospitalizacja, głównie w przypadku nasilonych myśli i zachowań samobójczych, silnej agresji i związanej z nią możliwości zagrożenia życia i zdorwia pacjenta oraz innych osób.

 

W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 79758101