Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lip222020

22 Lip 2020

Kosmówczak jajnika i jądra - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Co to jest kosmówczak?

Kosmówczak lub rak kosmówki jest złośliwym nowotworem trofoblastu (tkanki tworzącej łożysko) rozwijającym się na podłożu ciążowej choroby trofoblastycznej lub tworzącym się w obrębie gonad (jajników i jąder) z wielopotencjalnych komórek. Największe ryzyko rozwoju u kobiet występuje przed 20. roku życia i po 40. roku życia.
Rak kosmówki (nabłoniak kosmówki) nie tworzy kosmków (tak jak w przypadku zaśniadu). Najczęściej wyglądem przypomina guz z krwotoczną martwicą wewnątrz i cienką warstwą naciekających komórek na obrzeżu. Czasem ustalenie rozpoznania możliwe jest dopiero z materiału tkankowego przerzutu.

Rozwój raka kosmówki:

  • w połowie przypadków następuje po zaśniadzie groniastym całkowitym;
  • co czwarty przypadek obserwuje się po poronieniu (w tym również po aborcji);
  • w 22% po porodzie;
  • w 3% po ciąży ekotopowej (ciąży pozamacicznej).

Rak kosmówki (nabłoniak kosmówki) jest złośliwym nowotworem trofoblastu , dlatego nacieka mięsień macicy, uszkadza naczynia krwionośne, dając w krótkim czasie przerzuty do pochwy, płuc, wątroby czy mózgu.

Jakie są przyczyny raka kosmówki?

Rak kosmówki rozwija się na jajnikach, w macicy lub na jądrach. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a najwięcej przypadków to nowotwór macicy, który pojawia się w czasie ciąży. Rak jest diagnozowany najczęściej u kobiet, u których stwierdzono zaśniad groniasty, czyli jedną z form ciążowej choroby trofoblastycznej. Zaśniad powstaje, gdy dochodzi do nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. U niektórych kobiet, mimo obecności zaśniadu płód rozwija się prawidłowo i przy odpowiednim prowadzeniu ciąży możliwe jest urodzenie dziecka, natomiast nowotwór kosmówki rozwija się z pozostałości po zaśniadzie. Kosmówczak może się pojawiać również w związku z ciążą pozamaciczną, poronieniem lub aborcją.

Jakie są objawy raka kosmówki?

Ze względu na wysoką złośliwość, objawy raka kosmówki wynikające z obecności przerzutów w różnych organach wyprzedzają nieraz objawy ze strony dróg rodnych. Do najczęstszych objawów raka kosmówki należą:

  • krwawienie z dróg rodnych (wynikające z pierwotnej lokalizacji raka);
  • bóle w klatce piersiowej, kaszel (często z odkrztuszaniem krwi), duszność (spowodowane obecnością przerzutów do klatki piersiowej);
  • drgawki, zaburzenia świadomości, objawy ogniskowe (takie jak niedowład, zaburzenia mowy) (spowodowane obecnością przerzutów w mózgu);
  • nudności, wymioty (spowodowane wysokim poziomem hCG lub obecnością przerzutów w mózgu).

Jak wygląda diagnostyka i leczenie kosmówczaka?

Rozpoznanie kosmówczaka opiera się zarówno na ocenie stężenia gonadotropiny kosmówkowej z krwi (hCG), jak i na badaniu ultrasonograficznym (USG) przezpochwowym. Lekarz zleca także histopatologię, która polega na pobraniu wycinka materiału biologicznego oraz jego ocenie pod mikroskopem.
W leczeniu raka kosmówki najczęściej stosuje się cytostatyki. Są to środki farmakologiczne używane w chemioterapii. Ten rodzaj nowotworu jest wrażliwy na taką formę leczenia, ponieważ w przypadku odmiany ciążowej obecne są również antygeny ojcowskie. Wówczas wskaźnik wyleczenia raka kosmówki u ciężarnych wynosi nawet 95%. U kobiet z niskiej grupy ryzyka wykorzystuje się metoreksat (antagonistę kwasu foliowego, antymetabolit) w postaci pojedynczego leczenia. Cytostatyki zaleca się jedynie pacjentkom pochodzącym z grupy niskiego ryzyka oraz tym, u których zmiany zlokalizowane są wyłącznie w obrębie macicy. Co z pozostałymi przypadkami? W przypadku kobiet z grupy pośredniego lub wysokiego ryzyka, u których rokowanie jest znacznie gorsze, zaleca się terapię z użyciem kilku cytostatyków. Leczenie skojarzone może polegać na podawaniu cyklofosfamidu, aktynomycyny oraz etopozydu. Kiedy doszło do rozległych przerzutów na inne narządy, wdraża się radioterapię.
U pacjentek z zaawansowaną chorobą często konieczne jest wykonanie histerektomii, czyli chirurgiczne usunięcie macicy. Taki zabieg zalecany jest szczególnie tym kobietom, u których dochodzi do rozległych krwawień lub infekcji.

Rak kosmówki jąder

Rak kosmówki należy do rzadkich nowotworów u mężczyzn i dotyczy wówczas jąder. Zazwyczaj pojawia się między 20 a 30 rokiem życia. Na ogół rozpoznaje się go już na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju. Jest odporny na chemioterapię i dlatego ma znacznie gorsze rokowanie niż rak kosmówki u kobiet. Guz często rozsiewa się na węzły chłonne i inne organy wewnętrzne, w tym wątrobę, płuca, śledzionę, przewód pokarmowy i mózg. Przerzuty mogą pojawiać się nawet bez zajmowania węzłów chłonnych. Rak kosmówki jąder jest trudny do rozpoznania w badaniu palpacyjnym.

Co łączy ciążę i kosmówczaka jądra u mężczyzn?

Raka jądra, np. kosmówczaka jądra, oraz ciążę łączy hormon zwany gonadotropiną kosmówkową (hCG). Pojawia się on w organizmie kobiety 6-12 dni po zapłodnieniu. Jest on produkowany przez trofoblast – zewnętrzną warstwę komórek błony płodowej (kosmówki), która wyodrębnia się we wczesnym stadium rozwojowym zarodka. Ale nie tylko. Ten hormon produkują również niektóre nowotwory złośliwe, np. nowotwory germinalne, inaczej zarodkowe, które pojawiają się wewnątrz lub na zewnątrz gonad (jajniki i jądra), a także ciążowe choroby trofoblastyczne (np. rak kosmówkowy).
Testy ciążowe, wymyślone przez Howarda Bearda, są czułe na ludzką gonadotropinę kosmówkową, więc gdy w okienku testu pojawią się dwie kreski... może to oznaczać, że kobieta jest w ciąży, a w przypadku mężczyzny, że może mieć nowotwór. Jednak to tylko hipoteza, którą należy skonsultować z lekarzem. Testy mogą dawać fałszywie pozytywne wyniki. Ostrzegał przed tym swojego czasu Ted Gansler, patolog z Atlanty, należący do American Cancer Society. Jego zdaniem najlepszym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów jąder jest ich regularna obserwacja oraz wizyty u lekarza, najlepiej urologa. Mimo tego nie należy rezygnować z wykonywania tego typu testów, gdyż są łatwym i szybkim sposobem na wstępne potwierdzenie diagnozy i wskazują na konieczność dalszej diagnostyki w celu potwierdzenia wstępnych podejrzeń.

Gdzie pójść na konsultację z rakiem kosmówki?

Nabłoniak kosmówki jest to rak, który w zależności od płci może być leczony przez ginekologa lub urologa.
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia, w której działa Poradnia Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej oraz Poradnia Nowotworów Układu Moczowego. Pracują w nich bardzo dobrzy lekarze specjaliści, posiadający bardzo duże doświadczenie w leczeniu nowotworów u kobiet i mężczyzn.

W celu umówienia się na konsultację u ginekologa, urologa, onkologa, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
e-zdrowie.net/choroby_onkologiczne/10136_rak-kosmowki-nabloniak-kosmowkowy-kosmowczak.html
wylecz.to/choroby-w-ciazy/rak-kosmowki-kosmowczak/
zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,25921447,kosmowczak-rak-kosmowki-objawy-diagnoza-leczenie.html
zdrowie.tvn.pl/a/kosmowczak-jakie-sa-przyczyny-objawy-i-leczenie-choroby
zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowie-mezczyzny/Test-ciazowy-a-rak-jadra-czy-pomoze-w-diagnozie

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny