Kolana koślawe u dziecka - przyczyny, leczenie

Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Jaką wadą jest koślawość kolan?

Koślawość kolan u dziecka stwierdza się wtedy, gdy udo nie przechodzi prosto w goleń, lecz powstaje między nimi kąt ze szczytem zwróconym do wewnątrz. Wtedy właśnie rozstęp między kostkami przyśrodkowymi goleni, przy zwartych i wyprostowanych kolanach, przekracza 5 centymetrów. U większości noworodków i niemowląt występuje szpotawość kolan, która trwa do 3. roku życia, a następnie przechodzi w koślawość. Koślawość kolan u dzieci zmniejsza się do około 6. roku życia, aby osiągnąć wartość ostateczną po zakończeniu wzrostu. W wieku starszym szpotawość powraca.

Kolana koślawe u dziecka - jakie są przyczyny koślawych kolanu dzieci?

Koślawe kolana u dziecka mogą być wynikiem wady wrodzonej stawów kolanowych. Wówczas krzywe nogi widoczne są już u niemowląt lub małych dzieci. Ponadto wadę można zaobserwować u wielu dzieci w wieku przedszkolnym, które w pierwszych 3 latach życia miały szpotawość kolan i przeszła ona w koślawość. Innymi przyczynami koślawych kolan mogą być:

 • krzywica,

 • urazy lub złamania kości,

 • szybki wzrost dziecka - może skutkować nierównomiernym wzrostem kończyn dolnych. W konsekwencji są one różne długości. Dochodzi także do nierównomiernego rozkład ciężaru, co sprzyja powstawaniu koślawości,

 • nadwaga lub otyłość,

 • choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów),

 • wady stóp (najczęściej płaskostopie),

 • porażenia mięśni lub obniżenie napięcia mięśniowego,

 • wykonywanie niektórych zawodów - ryzyko koślawości kolan wzrasta u dżokejów.

Kolana koślawe u dziecka – jak przebiega diagnoza i leczenie koślawych kolan u dzieci?

Kiedy lekarz potwierdzi koślawość kolan u dziecka, najprawdopodobniej diagnozie będą towarzyszyć niektóre z poniższych zaleceń:

 • wzbogacenie diety o produkty dostarczające wapń i suplementacja witaminy D w odpowiedniej dawce,

 • noszenie butów korekcyjnych lub specjalnych: dobranych indywidualnych wkładek,

 • unikanie długich marszów i długiego stania, szczególnie w rozkroku,

 • siadanie po turecku, unikanie siadu klęcznego ze stopami skierowanymi na zewnątrz,

 • wybór dyscyplin sportowych, które nie obciążają stawów kolanowych, czyli pływania (szczególnie polecany jest kraul), jazdy na rowerze, jazdy konnej, piłki nożnej, gimnastyki korekcyjnej; dzieciom z koślawością kolan nie zaleca się jazdy na rolkach, łyżwach i nartach,

 • wykonywanie odpowiednich technik masażu i ćwiczeń domowych, których celem jest rozpychanie kolan.

Jeżeli wada jest zaawansowana, ortopeda może zalecić stosowanie aparatu na noc, albo w bardzo trudnych przypadkach zarekomendować leczenie operacyjne.

Koślawość kolan u dziecka można całkowicie wyeliminować, jeśli wcześnie zareagujemy na nieprawidłowe ułożenie nóg u dziecka. Warto więc obserwować, a jeśli tylko mamy wątpliwości – skonsultować nasze obawy z lekarzem specjalistą.

 

W celu umówienia się na konsultację u ortopedy skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

dr n. med. Tomasz Jakutowicz

dr n. med. Tomasz Jakutowicz
Specjalizacja lekarza: 
Ortopedia
Ortopedia Dziecięca