Kiedy zrobić USG jąder?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

USG jąderCo to jest USG jąder?

USG jąder to badanie, które obrazuje w jakim stanie są nie tylko jądra, ale także najądrza i cała moszna. Pozwala wykryć m.in. guzy i torbiele jądra, wodniaki jądra i żylaki powrózka nasiennego. Jest też pomocnym badaniem w szybkiej diagnozie, gdy u pacjenta podejrzewa się skręt jądra lub jego przyczepka.
USG jąder jest badaniem najczęściej wykorzystywanym przez lekarzy urologów w diagnozie zmian chorobowych w okolicach jąder. Bezbolesne badanie, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać i które można wykonać u pacjenta w każdym wieku, wykorzystuje ultradźwięki do tego, żeby dokładnie zobrazować struktury jądra, najądrza i moszny. Zaletą badania jest także to, że nie emituje promieniowania rentgenowskiego, na które struktura jąder jest bardzo wrażliwa. Badanie trwa kilkanaście minut, a wynik jest znany od razu. USG jąder można powtarzać wielokrotnie, a odstęp między badaniami nie ma żadnego znaczenia dla zdrowia pacjenta.

USG jąder - jakie są wskazania?

Każda zmiana wyglądu jąder (powiększenie, zmniejszenie, zaczerwienienie, opuchlizna, guzki) i ból lub dyskomfort w ich obrębie może być wskazaniem do skierowania pacjenta na USG jąder. Lekarz urolog zaleci badanie, gdy podejrzewa u pacjenta m.in.:

 • stan zapalny jądra lub najądrza,
 • wodniaka jądra,
 • guza moszny,
 • żylaki powrózka nasiennego,
 • krwiaka jądra,
 • ropień jądra,
 • nowotwór jądra,
 • uraz jądra,
 • niezstąpienie jądra do worka mosznowego, tzw. wnętrostwo,
 • przepuklinę pachwinową,
 • skręt jądra,
 • niedorozwój jądra,
 • mikrozwapnienia.

USG jąder wykorzystuje się także w trakcie biopsji jądra (gdy jest podejrzenie zmiany nowotworowej lub przy diagnostyce niepłodności). USG doppler pozwala prześledzić lekarzowi urologowi, jak przepływa krew w naczyniach i wykryć zaburzenia w ukrwieniu jąder.

USG jąder – jakie są przygotowanie i przeciwwskazania?

Badanie USG jąder nie wymaga żadnego przygotowania i nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Przed badaniem trzeba jednak poinformować lekarza urologa, gdy odczuwalny jest silny ból jąder lub na mosznie znajduje się otwarta rana. To może utrudnić wykonanie badania.

USG jąder – gdzie do urologa?

USG jąder można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Gabinecie Ultrasonografii lub na wizycie u urologa onkologa - lek. med. Jana Karola Wolskiego w Poradni Nowotworów Układu Moczowego.

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, urologa, urologa dziecięcego, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Jan Karol Wolski

Lek. med. Jan Karol Wolski
Specjalizacja lekarza: 
Andrologia kliniczna
Urologia
Urologia Dziecięca

dr hab. n. med. Roman Sosnowski

dr hab. n. med. Roman Sosnowski
Specjalizacja lekarza: 
Urologia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.