Kiedy wykonać zabieg zmniejszenia piersi?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Mammoplastyka

Co to jest mammoplastyka?

Mammoplastyka to operacja biustu, której celem jest zmniejszenie piersi. Operację zmniejszenia biustu wykonuje się w celach nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych. Zbyt duże piersi (gigantomastia, makromastia) mogą powodować ból kręgosłupa szyjnego, pleców, szyi, ramion i kończyn górnych. Podczas operacji zmniejszenia piersi dokonuje się redukcji tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego, usuwa się nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Często mammoplastyka jest także połączona ze zmniejszeniem brodawki piersiowej.

Jakie są powody wykonania mammoplastyki?

Do najczęstszych powodów, dla których wykonuje się mamoplastykę zpewnością można zaliczyć:

 • znaczną poprawę postawy i zmniejszenie bólów okolicy szyi, pleców i okolicy lędźwiowej,

 • poprawa profilaktyki onkologicznej,

 • poprawa sprawności fizycznej,

 • zmniejszenie uporczywych bólów głowy,

 • zmniejszenie stanów lękowych i depresji,

 • poprawa funkcji i wydolności płuc,

 • poprawa funkcji psychoseksualnych,

 • poprawa zaburzeń odżywiania,

 • poprawa samooceny,

 • poprawa jakości życia,

 • poprawa estetyki piersi.

Na czym polega mammoplastyka?

Dokładny przebieg zbiegu jakim jest operacji zmniejszenia piersi zależny jest od tego, przy pomocy jakiej metody zabieg jest wykonywany. W przypadku liposukcji procedura zajmuje maksymalnie kilkadziesiąt minut i bazuje ona na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wnętrza piersi. Do przeprowadzenia liposukcji stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Zabieg ten zasadniczo należy do procedur ambulatoryjnych – tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu.

Nieco odmiennie przebiega chirurgiczne zmniejszanie piersi. W przypadku tej metody stosowane jest wyłącznie znieczulenie ogólne – ze względu na nie, przed zabiegiem pacjentka powinna przez minimum 6 godzin nie spożywać pokarmów. Po wprowadzeniu pacjentki w stan, w którym nie będzie ona odczuwała bólu ani żadnego innego dyskomfortu, możliwe jest przejście do zasadniczego etapu zabiegu. W obrębie piersi wykonywane są nacięcia – zazwyczaj obejmują one nacięcie okolic brodawki sutkowej, a także cięcie w obrębie dolnej części piersi. Cięcia wykonywane są w taki sposób, aby ewentualne ślady po zabiegu były jak najmniej widoczne. Po uzyskaniu dostępu do wnętrza piersi możliwe staje się usunięcie elementów tłuszczowych oraz gruczołowych piersi, w razie potrzeby usunięciu podlega także nadmiar skóry. Przy znaczącym pomniejszaniu piersi zmniejszana może być także wielkość otoczki sutkowej, w razie potrzeby jest ona również przemieszczana. Cały zabieg zajmuje od trzech do czterech godzin, po jego przebyciu hospitalizacja zajmuje zwykle nie więcej niż trzy doby.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010