Kiedy wykonać zabieg zmniejszenia piersi?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

MamoplastykaCo to jest mammoplastyka?

Mammoplastyka to operacja biustu, której celem jest zmniejszenie piersi. Operację zmniejszenia biustu wykonuje się w celach nie tylko estetycznych, ale także zdrowotnych. Zbyt duże piersi (gigantomastia, makromastia) mogą powodować ból kręgosłupa szyjnego, pleców, szyi, ramion i kończyn górnych. Podczas operacji zmniejszenia piersi dokonuje się redukcji tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego, usuwa się nadmiar skóry i tkanki podskórnej. Często mammoplastyka jest także połączona ze zmniejszeniem brodawki piersiowej.

Jakie są powody wykonania mammoplastyki?

Do najczęstszych powodów, dla których wykonuje się mamoplastykę zpewnością można zaliczyć:

 • znaczną poprawę postawy i zmniejszenie bólów okolicy szyi, pleców i okolicy lędźwiowej,
 • poprawa profilaktyki onkologicznej,
 • poprawa sprawności fizycznej,
 • zmniejszenie uporczywych bólów głowy,
 • zmniejszenie stanów lękowych i depresji,
 • poprawa funkcji i wydolności płuc,
 • poprawa funkcji psychoseksualnych,
 • poprawa zaburzeń odżywiania,
 • poprawa samooceny,
 • poprawa jakości życia,
 • poprawa estetyki piersi.

Na czym polega mammoplastyka?

Dokładny przebieg zbiegu jakim jest operacji zmniejszenia piersi zależny jest od tego, przy pomocy jakiej metody zabieg jest wykonywany. W przypadku liposukcji procedura zajmuje maksymalnie kilkadziesiąt minut i bazuje ona na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wnętrza piersi. Do przeprowadzenia liposukcji stosowane jest znieczulenie miejscowe lub ogólne. Zabieg ten zasadniczo należy do procedur ambulatoryjnych – tego samego dnia pacjentka może wrócić do domu.
Nieco odmiennie przebiega chirurgiczne zmniejszanie piersi. W przypadku tej metody stosowane jest wyłącznie znieczulenie ogólne – ze względu na nie, przed zabiegiem pacjentka powinna przez minimum 6 godzin nie spożywać pokarmów. Po wprowadzeniu pacjentki w stan, w którym nie będzie ona odczuwała bólu ani żadnego innego dyskomfortu, możliwe jest przejście do zasadniczego etapu zabiegu. W obrębie piersi wykonywane są nacięcia – zazwyczaj obejmują one nacięcie okolic brodawki sutkowej, a także cięcie w obrębie dolnej części piersi. Cięcia wykonywane są w taki sposób, aby ewentualne ślady po zabiegu były jak najmniej widoczne. Po uzyskaniu dostępu do wnętrza piersi możliwe staje się usunięcie elementów tłuszczowych oraz gruczołowych piersi, w razie potrzeby usunięciu podlega także nadmiar skóry. Przy znaczącym pomniejszaniu piersi zmniejszana może być także wielkość otoczki sutkowej, w razie potrzeby jest ona również przemieszczana. Cały zabieg zajmuje od trzech do czterech godzin, po jego przebyciu hospitalizacja zajmuje zwykle nie więcej niż trzy doby.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Klaudiusz Czerniawski

lek. med. Klaudiusz Czerniawski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.