Kiedy trzeba zrobić USG ślinianek?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

USG ślinianek

USG ślinianek jest podstawowym badaniem obrazowym w ich diagnostyce. Wskazaniem do badania jest powiększenie gruczołów ślinowych niewiadomego pochodzenie, zmiana konsystencji przy badaniu palpacyjnym, bolesność ślinianek ,oraz zmiany w samym gruczole, bądź w jego otoczeniu.
Celem badania USG ślinianek jest ocena wielkości ślinianek, oraz różnicowanie przyczyn powiększenia (zapalenia, guzy, kamica). Badanie jest wykonywane u pacjentów w każdym wieku, może być powtarzane wielokrotnie, jest bezbolesne.

Kiedy lekarz zleci USG ślinianek?

Jeżeli pacjent odczuwa długotrwały ból zlokalizowany w okolicach uszu albo nieco poniżej, powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz w celu zdiagnozowania możliwej do wystąpienia choroby może skierować pacjenta na badanie USG ślinianek.

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia USG ślinianek są:

  • schorzenia gruczołów ślinowych w ostrym zapaleniu ślinianek na badaniu ultrasonograficznym (USG ślinianek) widoczne są zmiany, które są ciężkie do zdiagnozowania bez przeprowadzenia USG ślinianek. Istnieje także możliwość zdiagnozowania nowotworów.

  • powiększone węzły chłonne przez pacjentów są mylone z nowotworami. Dzięki badaniu USG ślinianek można dokładnie rozpoznać typ powiększającej się zmiany. Powiększone węzły chłonne są częstymi objawami chorobowymi;

  • twardość gruczołów ślinowych;

  • powiększenie obwody szyi;

  • trudności w przełykaniu śliny.

Jak przebiega badanie USG ślinianek?

Badanie ultrasonograficzne USG ślinianek rozpoczyna się od krótkiego wywiadu lekarskiego, w trakcie którego lekarz pyta o dolegliwości jakie występują u pacjenta. USG przeprowadza się w pozycji leżącej z delikatnie odchyloną głową i odsłoniętą szyją. Ubranie osoby badanej jest zabezpieczane, a następnie lekarz pokrywa badaną okolicę ciała pacjenta specjalnym żelem, który umożliwia wykonanie USG. Następnie lekarz delikatnie przesuwa głowicą ultrasonografu po szyi. W pierwszej kolejności oceniana jest wielkość gruczołów, wielkość węzłów chłonnych oraz struktura miąższu. Jeżeli zauważy się występowanie jakichkolwiek zmian, mierzy się ich wielkość oraz określa położenie. Wynik jest widziany natychmiast na ekranie, a poza tym, lekarz ma możliwość wykonania zdjęć badanych narządów. Pacjent otrzymuje zdjęcia, nawet jeżeli nie stwierdzono w obrębie ślinianek żadnych niepokojących zmian, ponieważ wyniki te mogą być przydatne przy następnym USG. Po badaniu pacjent może usunąć z szyi pozostałości żelu. Badanie jest nieinwazyjne, w pełni bezpieczne oraz całkowicie bezbolesne, dlatego jeżeli okaże się, że istnieją wskazania do jego wykonania, nie ma powodów do obaw. Badanie można przeprowadzać dowolnie często, jeżeli tylko stwierdzi się, że jest taka potrzeba, na przykład podczas kontroli efektów zabiegów czy leczenia farmakologicznego.

 

W celu umówienia się na badanie USG ślinianek skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

lek. med. Andrzej Jezierski

lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalizacja lekarza: 
USG

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.