Kamica przewodowa - objawy i leczenie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Kamica przewodowa – jaką chorobą jest kamica przewodowa?

Kamica przewodowa charakteryzuje się obecnością kamieni (złogów) żółciowych w zewnątrzwątrobowych lub wewnątrzwątrobowych drogach żółciowych. Kamienie w drogach żółciowych pochodzą najczęściej z pęcherzyka żółciowego (kamica wtórna) lub - wyjątkowo rzadko - tworzą się w samych drogach żółciowych (kamica pierwotna). Rodzaj złogów zależy od miejsca ich powstania. Złogi pierwotne są zazwyczaj brązowymi kamieniami barwnikowymi, natomiast złogi wtórne (pochodzące z pęcherzyka żółciowego) mogą być cholesterolowe lub mieszane.

Kamica przewodowa – jakie objawy  daje kamica przewodowa?

Do objawów kamicy przewodowej zaliczamy:

  • ból brzucha,

  • żółtaczka,

  • gorączka z dreszczami,

  • napady kolki żółciowej,

  • zażółcenie skóry i białkówek oczu,

  • świąd skóry,

  • nudności i wymioty,

  • odbarwienie stolca,

  • ciemne zabarwienie moczu.

Kamica przewodowa – jak przebiega leczenie kamicy przewodowej?

Endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna jest jednocześnie metodą leczenia, bo dzięki niej możliwe jest usuwanie złogów, poszerzenie dróg żółciowych i ich udrożnienie, pobranie wycinków do badania. Jeśli jednak ta metoda nie przyniesie spodziewanych rezultatów trzeba przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu złogów, zalegających w przewodach żółciowych i uniemożliwiających swobodny przepływ żółci. Operacja jest konieczna, ponieważ nieleczona kamica przewodowa może prowadzić m.in. do raka dróg żółciowych lub pęcherzyka żółciowego, które są jednymi z najbardziej złośliwych i trudnych do leczenia nowotworów układu pokarmowego. Po zabiegu trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich, zwłaszcza dotyczących diety. Powinna być ona lekkostrawna - niskotłuszczowa, z zawartością węglowodanów i bogata w błonnik. Zresztą podobny jadłospis obowiązuje, jeśli chcemy uchronić się przed kamicą przewodową, bo część lekarzy jest zdania, że to właśnie dieta, przynajmniej w pewnym stopniu, odpowiada za problemy z drogami żółciowymi. Szkodzi im nadmierna ilość tłuszczów nasyconych, w stosunku do zbyt małej ilości tłuszczów nienasyconych, spożywanie produktów z dodatkiem cukru oraz zbyt niska zawartość błonnika pokarmowego w diecie.

 

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.