Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Lut032022

03 Lut 2022

Kalcyfikacja (zwapnienie) piersi - przyczyny, rozpoznanie, leczenie

Co to jest zwapnienie piersi?

Zwapnienie piersi (kalcyfikacja piersi) odnosi się do złogów wapnia w tkance piersi ujawnionych podczas rutynowych badań mammograficznych. Osady te można zaklasyfikować jako mikrokalcyfikację lub makrokalcyfikację. Chociaż zwapnienie piersi jest zwykle łagodne, niektóre złogi mogą prowadzić do stanu przedrakowego lub raka piersi, jeśli nie będą odpowiednio monitorowane. Złogi wapnia mogą się rozwijać z kilku powodów, w tym z implantacji piersi, wcześniejszej ekspozycji na promieniowanie lub zatkania przewodu mlecznego wapniem, i często występują u kobiet po menopauzie, które mają więcej niż 50 lat.

Makrokalcyfikacja na ogół pojawia się na mammogramie jako duże, białe masy. Obszary te nie są wyczuwalne podczas rutynowych badań piersi przez kobietę lub jej lekarza. Ten rodzaj zwapnienia piersi jest prawie zawsze łagodny i zwykle nie wymaga leczenia ani dalszych badań, z wyjątkiem corocznych mammografii w ramach ogólnej aktywności fizycznej.
Mikrokalcyfikacja jest również rutynowo łagodna, ale jest to forma zwapnienia piersi, która wymaga monitorowania i możliwego leczenia. Pojawia się na mammografii w postaci małych, białych kropek, z których niektóre są tak małe jak ziarnko piasku. Jeśli w przewodach mlecznych pojawi się mikrokaplenienie, uważa się je za prekursora raka piersi. Nieleczony mikrokalcyfikacja może rozprzestrzenić się i przekształcić w raka piersi.

Jakie są przyczyny kalcyfikacji piersi?

Zwapnienie piersi (kalcyfikacja piersi) może być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami. Niektóre kobiety, u których rozwijają się torbiele w tkance piersi, wykazują później złogi wapnia. Uraz piersi może również powodować wystąpienie tego stanu, podobnie jak promieniowanie na poprzednią walkę z rakiem piersi. Zwapnienie skóry lub naczyń krwionośnych, które rozprzestrzenia się na piersi, może również prowadzić do zwapnienia piersi. Inne przyczyny obejmują włókniak macicy, który jest nienowotworowym guzem znajdującym się na piersi podczas produktywnych lat kobiety; ektazja przewodu sutkowego, nagromadzenie płynu, który zatyka sutek typowo starszych kobiet; lub zapalenie sutka, zapalenie piersi, które jest powszechne u kobiet w pierwszych miesiącach karmienia piersią.

Kiedy zwrócić szczególną uwagę przy mikrozwapnieniach?

Za budzące niepokój uważane są małe złogi:

  • bezpostaciowe – tak małe i niewyraźne, że trudno określić ich kształt,
  • grube niejednorodne – o nieregularnych kształtach i średnicy 0,5–1 mm,
  • cienkie różnokształtne – o średnicy poniżej 0,5 mm,
  • cienkie linijne bądź cienkie linijne rozgałęziające się – podobnej wielkości jak cienkie różnokształtne, lecz układające się wzdłuż linii prostej.

Morfologię zmian należy skorelować z ich rozmieszczeniem w sutku. Klasyfikacja BI-RADS podaje pięć typów dystrybucji złogów wapnia, w kolejności od najprawdopodobniej łagodnych do najbardziej podejrzanych o złośliwość. Są to mikrozwapnienia:

  • rozlane – rozsiane chaotycznie w całej piersi,
  • zgrupowane – skupisko mikrozwapnień zajmujące obszar o największym wymiarze – ponad 2 cm,
  • regionalne – co najmniej 5 zwapnień zajmujących obszar od 1 do 2 cm,
  • linijne – układające się wzdłuż linii prostej,
  • segmentalne – leżące na przebiegu przewodu sutka i jego odgałęzień.

Największą czujność budzą dwa ostatnie typy, sugerujące występowanie zmian o charakterze przedinwazyjnego raka wewnątrzprzewodowego (DCIS).

Jak wykrywa się zwapnienia w piersiach?

Większość mikrozwapnień widocznych na zdjęciach mammograficznych to zmiany łagodne, przedstawiają się jako rozproszone, punkcikowate silnie wysycone cienie rozproszone po całej piersi lub występujące na przebiegu naczyń krwionośnych (w obrębie ścian).
Niestety istnieją również różnokształtne lub nieregularne mikrozwapnienia formujące się w skupiska, które mogą być pierwszą i jedyną oznaką raka piersi. Powstają w szybko dzielących się komórkach nowotworowych jeszcze przed wytworzeniem masy guza i nie mają wykształconej sieci dodatkowego unaczynienia, dlatego nie są widoczne w takich badaniach jak ultrasonografia czy termografia.
Należy pamiętać, że mammografia ma największą czułość w wykrywaniu zarówno łagodnych, jak i podejrzanych mikrozwapnień.
Jeżeli radiolog stwierdzi w badaniu mammograficznym obecność podejrzanego skupiska mikrozwapnień konieczna jest ich weryfikacja w postaci biopsji pod kontrolą mammografii (biopsja stereotaktyczna). Pobrany materiał w postaci wałeczków tkankowych przekazany jest do laboratorium w celu oceny przez patomorfologa pod mikroskopem.
W trakcie biopsji, w miejsce po usuniętych mikrozwapnieniach lekarz zakłada tytanowy znacznik, po to, aby loża była widoczna na kontrolnych zdjęciach mammograficznych.
Jeżeli badanie histopatologiczne potwierdzi obecność podejrzanych o nowotwór komórek, konieczne będzie wykonanie zabiegu operacyjnego, a chirurg dzięki oznakowanej loży będzie mógł z łatwością usunąć większy obszar tkanek.

Jak leczy się zwapnienia w piersiach?

Leczenie obejmuje monitorowanie zwapnień regularnych mammografii, a także biorąc powiększone obrazy, aby określić zakres tych zwapnień. W niektórych przypadkach klastrów depozytów, lekarz może zalecić wykonanie biopsji w celu ustalenia, czy zwapnienia są nowotworowe. W przypadkach, gdy skrajne klastrów jest widziałem, biopsje są zawsze zalecane. Biopsje chirurgiczne wiążą lekarz usuwania osadów wapnia, a także niektóre otaczające tkanki. Biopsja może być również wykonywana w celu usunięcia zwapnień wskazać. Lekarze wyodrębnić zwapnienia przez wydrążoną igłę podczas wykonywania procedury. Od zwapnienia widać tylko wtedy, gdy powiększony o mammografii, podejrzanych depozytów są często oznaczone dokładnym umieszczeniu cienkiego drutu do tkanki piersi podczas lokowania depozytu na mammografii. Lekarz może wówczas łatwo zlokalizować zwapnienie do usunięcia.

Leczenie chirurgiczne
W przypadku kiedy biopsja potwierdzi zmianę nowotworową lekarz decyduje się na wykonanie zabiegu chirurgicznego wycięcia zmiany.

Leczenie naturalne
Kiedy na mammografii pojawiają się złogi wapnia, zwykle wyglądają jak białe plamy i są tak małe, że nie można ich wyczuć. W każdym razie istnieją sposoby na zmniejszenie ich rozmiaru lub dążenie do ich wyeliminowania. Początkowo zaleca się zbilansowaną dietę :

  • niski poziom tłuszczów nasyconych,
  • niska zawartość mąki i cukrów rafinowanych,
  • wyeliminuj produkty zawierające metyloksantyny, takie jak kawa, czarna herbata, czekolada i napoje gazowane.

Ogólnie zaleca się prowadzenie zdrowego życia, które oprócz zdrowej diety obejmuje również aktywność fizyczną . Dobre nawyki nie tylko zminimalizują ryzyko zwapnień piersi, ale także pomogą je wyeliminować, a także będą miały pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia. Te dobre nawyki powinny obejmować w szczególności umiarkowane spożywanie alkoholu i wyeliminowanie papierosów.
Podobnie spożywanie niektórych pokarmów może pomóc w zapobieganiu i zmniejszeniu wielkości zwapnień. Wśród nich są:

  • warzywa,
  • cytryna,
  • żywność z witaminą E: taka jak oliwa z oliwek, orzechy laskowe, sezam i nasiona słonecznika,
  • pokarmy z witaminą A: takie jak marchew, melon i jajka,
  • wskazane jest również spożywanie propolisu, który pomaga kontrolować wydzielanie estrogenu i zielonej herbaty, uważanej za silny przeciwutleniacz.

Bezpośrednie stosowanie okładów na piersi może również pomóc zmniejszyć objawy i stany zapalne. W takim przypadku olej rycynowy można nakładać bezpośrednio w postaci okładów lub okładów glinianych, gdy zwapnienia są uważane za łagodne.

Gdzie udać się w Warszawie na konsultację po rozpoznanie i leczenie raka piersi?
Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie jest przychodnią gdzie działa Poradnia Nowotworów Piersi. Lekarze w niej zatrudnieni są to bardzo dobrzy specjaliści leczący nowotwory piersi.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
netinbag.com/pl/health/what-is-breast-calcification.html
braster.eu/pl/system-braster/profilaktyka/artykuly/zwapnienia-w-piersiach
wylecz.to/ginekologia/zwapnienia-w-piersiach-makro-i-mikrozwapnienia-przyczyny-rokowania-czy-to-rak/
adcov.com/jakie-sa-zwapnienia-piersi/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny