Jakim nowotworem jest rak wargi?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak wargiJaką chorobą jest rak wargi?

Rak wargi należy do grupy nowotworów występujących w obrębie jamy ustnej. Zwykle dotyczy dolnej wargi. Badania statystyczne wskazują, iż rak wargi dotyka częściej mężczyzn, niż kobiet. Nie leczony nowotwór może prowadzić do śmierci – 50 procent chorych umiera w ciągu 5 lat.
Czynnikami ryzyka nowotworu wargi jest wiek i tryb życia.  Po 40. roku życia znacznie wzrasta ryzyko zachorowania na ten typ raka. Najczęstszą przyczyną choroby jest palenie tytoniu w skojarzeniu ze spożywaniem znacznych ilości alkoholu. Palenie tytoniu jest przyczyną 80-90 proc. przypadków raka jamy ustnej.

Rak wargi – jakie są przyczyny raka wargi?

Czynniki predysponujące do raka płaskonabłonkowego:

 • palenie tytoniu
 • alkohol’Predyspozycje genetyczne
 • promieniowanie ultrafioletowe, ekspozycja na intensywne światło słoneczne
 • stany immunosupresji, często u osób, którym przeszczepiono nerkę Żucie betelu (głównie w krajach rozwijających się)
 • drobnoustroje – grzyby Candida, wirus brodawczaka ludzkiego Dieta uboga w świeże warzywa i owoce.

Znaczenie odgrywają także czynniki dietetyczne, mianowicie dieta bogata w świeże owoce i warzywa oraz w witaminę A może pełnić funkcje ochronną w profilaktyce raka jamy ustnej i stanów przedrakowych.
Erytroplakia, leukoplakia, świetlne zapalenie kątów ust, liszaj płaski stanowią stany przedrakowe, które mogą rozwinąć się w raka płaskonabłonkowego.

Rak wargi - jakie są objawy raka wargi?

Objawy choroby często są niewykrywalne dla samego chorego, dlatego też bardzo istotną rolę odgrywają regularne wizyty u stomatologa, który posiada wiedzę pozwalająca na wczesne wykrycie choroby.  Podobnie często choroba jest wykrywana podczas rutynowych okresowych badań kontrolnych u lekarza.
Objawami mogącymi sugerować nowotwór wargi mogą być:

 • bolesne zmiany w obrębie warg, dziąseł, wewnętrznej części jamy ustnej
 • krwawienia i trudności z gojeniem się ran w jamie ustnej
 • pojawienie się białych lub czerwonych plamek na dziąsłach, języku lub we wnętrzu jamy ustnej

Objawem nowotworu wargi może być też:

 • wyczuwalny językiem guzek lub zgrubienie w obrębie policzka
 • nagła zmiana głosu
 • obrzęk szczęki lub żuchwy.

Osoby z nowotworem wargi uskarżają się na:

 • bolesność jamy ustnej bez wyraźnego powodu
 • trudności z żuciem i połykaniem pokarmów
 • utratę czucia lub uczucie drętwienia w jamie ustnej.

Rak wargi – jak przebiega leczenie raka wargi?

W porę wykryty rak wargi dolnej poddaje się terapii promieniami radu lub izotopami radioaktywnymi. Dlatego z wszelkimi podejrzanymi guzkami na wardze należy się niezwłocznie udać do chirurga lub onkologa, gdyż wykrycie raka na wczesnym etapie zaawansowania daje duże szanse na wyleczenie (nawet 70% szans). Diagnostyki raka dokonuje się zazwyczaj na podstawie biopsji. Zwykle w leczeniu raka wargi dolnej wykonuje się najpierw zabieg chirurgiczny, po którym pacjent jest kolejno poddawany radioterapii lub/i chemioterapii. Jednak metody te mogą powodować skutki uboczne, np.:

 • uczucie suchości w jamie ustnej
 • podrażnienie śluzówki jamy ustnej
 • kłopoty z przełykaniem
 • zaburzenia smaku
 • ryzyko próchnicy (podczas stosowania radioterapii).

W przypadku raka wargi dolnej podobnie jak w każdym nowotworze złośliwym, mogą wystąpić przerzuty. Zazwyczaj atakują one sąsiadujące tkanki, w tym skórę otaczającą usta. Innymi miejscami przerzutów mogą być: jama ustna, węzły chłonne, żuchwa lub język. Zdarzają się również przypadki przerzutów do odległych narządów.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chemioterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski
Specjalizacja lekarza: 
Neurochirurgia

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki

prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Radioterapia

lek. med. Mateusz Spałek

lek. med. Mateusz Spałek
Specjalizacja lekarza: 
Radioterapia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.