Jakie testy na borelizę wykonasz w Onkolmed?

Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Testy na boreliozę

Badanie na boreliozę powinno wykonać się po każdym ukąszeniu kleszcza. Należy pamiętać, że odpowiednio wcześnie wykryta choroba jest uleczalna!
Do zakażenia boreliozą może dojść, gdy kleszcz zaczyna wydzielać ślinę i zawartość jelita środkowego w ranie osoby zaatakowanej. Boreiioza jest chorobą wywołaną przez zakażenie prątkami z gatunku Borrelia burgdorferi. Istnie spora liczba badań związanych z diagnostyką boleriozy:

  • testy przesiewowe,
  • testy potwierdzenia,
  • zaawansowane badania w przypadku trudności diagnostycznych,
  • badania mające służyć monitorowaniu badania.

Trzeba pamiętać, że kleszcze są nosicielami innych groźnych dla zdrowia i życia chorób!
My w swoim artykule omówimy najpopularniejsze testy na boleriozę, które można wykonać w Onkolmed Lecznica Onkologiczna.

Jak zdjagnozować boleriozę?

Diagnostyka boreliozy oparta jest na wywiadzie klinicznym (ukąszenie przez kleszcza i charakterystyczne objawy kliniczne) oraz badania laboratoryjne.
Podstawową, laboratoryjną metodą diagnostyczną są wykonywane z krwi żylnej testy serologiczne. Ich zadaniem jest wykrycie specyficznych przeciwciał skierowanych przeciwko krętkowi Borrelia. Prawidłowa diagnostyka serologiczna boreliozy przebiega dwustopniowo. Pierwszy etap (test przesiewowy) obejmuje oznaczenie swoistych przeciwciał klasy IgM i IgG w surowicy krwi metodą immunoenzymatyczną (ELISA). Następnie wyniki dodatnie bądź wątpliwe potwierdzane są metodą Western-Blot. Klasycznie obecność przeciwciał IgM świadczy o świeżym aktywnym zakażeniu, natomiast IgG o przebytej infekcji.
W przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych w przebiegu boreliozy należy wykonać zarówno badanie surowicy jak i płynu mózgowo-rdzeniowego chorego, gdyż w związku z istnieniem bariery krew-mózg, przeciwciała produkowane wewnątrzoponowo mogą być nieobecne w surowicy chorego.

Na czym polega test na boreliozę?

Test ELISA

Jednym z najpopularniejszych wśród testów przesiewowych, diagnozujących boreliozę jest test ELISA (test immunoenzymatyczny). To jedna z najstarszych metod badania boreliozy, polegająca na pobraniu krwi i analizowaniu jej pod kątem obecności przeciwciał. Do przeprowadzenia testu wykorzystuje się bakterię krętka boreliozy, która w przypadku obecności przeciwciał w krwi zakażonego łączy się z nimi, dając wynik dodatni. Jest to jeden z najtańszych testów, jego skuteczność diagnostyczna wynosi ok. 30–40%.

Metoda Western Blot

O wiele bardziej skuteczną metodą diagnozowania boreliozy jest test potwierdzenia - test Western blot. Podobnie jak test ELISA, polega na pobraniu krwi osoby potencjalnie zakażonej bakteriami krętka. Różnica w badaniu western blot dotyczy wykrycia konkretnych przeciwciał – IgM oraz IgG, charakterystycznych dla boreliozy. Szacuje się, że jego czułość może wynieść aż 90%. Minusem testu może być fakt, że daje najbardziej rzetelne wyniki dopiero po mniej więcej 6 tygodniach od zakażenia. Dzieje się tak za sprawą tzw. okna serologicznego, polegającego na odstępie czasowym od momentu zakażenia krętkiem do chwili możliwości wykrycia przeciwciał IgM oraz IgG we krwi. W przypadku metody western blot lekarze zalecają, by powtórzyć analizę po kilku tygodniach, jeśli objawy podobne do boreliozy utrzymują się, a pierwszy test nie wykrył podejrzanych oznak.
Należy jednak pamiętać, że zbyt wczesne wykonanie oznaczenia przeciwciał może być przyczyną otrzymania wyniku fałszywie ujemnego, gdyż przeciwciała klasy IgM pojawiają się ok. 4 tygodnie po zakażeniu – bez względu na zastosowaną metodę (ELISA lub Western-Blot) przydatność testów serologicznych jest w tych tygodniach ograniczona. Istnieją także metody diagnostyczne oparte na wykrywaniu materiału genetycznego krętka (tzw. metoda PCR) w surowicy, płynie mózgowo rdzeniowym lub płynie stawowym.

W celu wykonania testu potwierdzającego zakażenie boreliozą i umówienia się na wizytę u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Alina Borowska

lek. med. Alina Borowska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Agnieszka Witomska

lek. med. Agnieszka Witomska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Jadwiga Mandziewska

lek. med. Jadwiga Mandziewska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.