Jakie są metody leczenia przerzutów nowotworowych do wątroby?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.

Przeżuty nowotworowe do wątrobyJakie są przerzuty nowotworów złośliwych do wątroby?

Wątroba jest jednym z narządów, w których przerzuty nowotworów złośliwych lokalizują się najczęściej. Statystycznie, znacznie częściej niż jej pierwotne nowotwory występują przerzuty do wątroby. Za blisko połowę tych przypadków odpowiada rak jelita grubego. Pozostałe lokalizacje, z których może pochodzić przerzutowy nowotwór wątroby to między innymi płuca, żołądek oraz pierś. Objawy, które mogą pojawiać się u chorych wynikają z symptomów pochodzących z ogniska pierwotnego nowotworu lub zaburzeń funkcji wątroby. W większości przypadków przerzuty do wątroby szerzą się drogą krwiopochodną przez tętnicę wątrobową i żyłę wrotną. Możliwe jest także szerzenie się przerzutów drogą limfatyczną, np. w przebiegu nowotworów żołądka, trzustki, jajnika, macicy .

Jakie są główne metody leczenia przerzutów do wątroby ?

Dobór sposobu leczenia zależy od lokalizacji nowotworu pierwotnego wątroby. W celu diagnostyki wykonuje się badania obrazowe oraz ocenę materiału histopatologicznego pobranego z biopsji wątroby.
Obecnie mamy na szczęście dużo możliwości działania w sytuacji gdy pojawiają się zmiany przerzutowe w wątrobie. Kwalifikacja do odpowiedniego leczenia głównie zależy od tego, czy poza wątrobą występują również przerzuty do innych narządów. Największe znaczenie w leczeniu przerzutów do wątroby mają:

Zabieg chirurgiczny

W czasie operacji wycinana jest część wątroby wraz z przerzutem lub przerzutami. Wycięciu może podlegać jedna lub więcej części wątroby. Bardzo istotnym elementem tego zabiegu jest pozostawienie odpowiedniej ilości zdrowej tkanki wątrobowej aby zapewnić choremu prawidłową funkcję tego narządu.

Ablacja

Jedną z najnowocześniejszych jest tzw. ablacja mikrofalowa. Za pomocą specjalnej igły wbitej w chorą część wątroby pod kontrolą USG wytwarzany jest przez mikrofale obszar zniszczenia obejmujący przerzut. Metoda ta jest szybka i skuteczna lecz może być obarczona większym ryzykiem wznowy nowotworu niż wycięcie.

Chemioterapia

Większość chorych z przerzutami do wątroby otrzyma w pewnym momencie leczenia chemioterapię. Stosuje się ją zarówno jako przygotowanie do operacji, jako sposób na zmniejszenie przerzutów aby umożliwić operację oraz po operacji jako uzupełnienie leczenia. Chorzy, którzy nie kwalifikują się ani do resekcji ani do ablacji ze względu na zbyt dużą ilośc przerzutów, po leczeniu chemicznym mogą zakwalifikować się do zabiegu, jeżeli ilość zmian ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Radioterapia

Leczenia napromienianiem przerzutów do wątroby jest stosowane dość rzadko. Rektoskopia może być stosowana także u chorych, u których leczenie innymi metodami jest niemożliwe lub nie daje spodziewanych rezultatów.

Przeszczep wątroby

Przeszczep wątroby jest przeciwwskazany (z nielicznymi wyjątkami) u chorych z przerzutami. Przeszczep wątroby natomiast brany jest pod uwagę u chorych na pierwotnego raka wątroby.
Przerzuty do wątroby – można leczyć!
Przede wszystkim nie wpadać w panikę!

Gdzie się udać?

Doświadczeni lekarze konsultują w Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

 

W celu umówienia się na konsultację w Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Andrzej Rutkowski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Rafał Sopyło

dr n. med. Rafał Sopyło
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Proktologia

dr n. med. Michał Skalski

dr n. med. Michał Skalski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Mariusz Gregorczyk

dr n. med. Mariusz Gregorczyk
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.