Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Sie072018

07 Sie 2018

Jakie objawy pokazują, że to rak gardła?

Co to jest rak gardła?

Rak gardła to nowotwór złośliwy, z grupy nowotworów głowy i szyi, występujący w obrębie górnej, środkowej i dolnej części gardła. Jego najczęstszym typem jest rak płaskonabłonkowy, który charakteryzuje się głębokim miejscowym naciekiem, daje wczesne przerzuty do węzłów chłonnych i często powoduje przerzuty odległe, np. do płuc czy nerek.
Na raka gardła najbardziej narażone są osoby po 40. roku życia - przeważnie mężczyźni, którzy są nałogowymi palaczami i regularnie sięgają po wysokoprocentowy alkohol. Choć niektóre z rodzajów raka gardła (np. raka gardła dolnego) rozpoznaje się także u osób niepalących, jak również u osób młodych.
Rak gardła, w tym rak krtani, nie jest dziedziczny. Dziedziczna wydaje się podatność na zachorowania na raka, czyli to, co lekarze nazywają "podłożem sprzyjającym" rozwoju określonego typu nowotworu.

Rak gardła - jakie objawy wskazują na raka gardła?

Wczesne objawy raka gardła są podobne do infekcji górnych dróg oddechowych - ból gardła, zatkanie nosa. Dochodzi do nacieku trąbki Eustachiusza i jej jednostronnego zatkania, które objawia się osłabieniem słuchu. Zmiana ta powoduje również zmiany odczynowe w węzłach chłonnych, które powiększają się na szyi. Ponieważ okolica ta nie jest łatwo dostępna w badaniu i wymaga użycia lustereczka laryngologicznego, a objawy są znajome i nie budzące większych zastrzeżeń, zmiana może spokojnie rosnąć niezauważona.
Rak części ustnej gardła objawia się przewlekłym bólem gardła, chrypką, uczuciem ciała obcego w gardle. Pojawić może się również krwawienie, ból ucha i żuchwy. W przypadku najniższej, krtaniowej części gardła objawy nowotworu są podobne jak w przypadku raka krtani. Utrzymujące się ponad 3 tygodnie objawy przeziębienia u osoby dorosłej - ból gardła, chrypka, katar, zatkanie nosa muszą zostać poddane diagnostyce!

Rak gardła – jak przebiega diagnostyka raka gardła?

Pierwszym elementem badania w przypadku podejrzenia raka gardła jest zebranie dokładnego wywiadu. Lekarz zapyta o przebieg dolegliwości, choroby towarzyszące, przyjmowane leki oraz palenie papierosów, spożycie alkoholu i inne używki (np. popularne w niektórych rejonach Azji żucie betelu).
Następnym krokiem jest ogólne badanie lekarskie, a następnie badanie laryngologiczne, obejmujące jamę ustną, nosową, krtań i wszystkie piętra gardła. Badanie to, będące elementem pełnej oceny larynogologicznej, wykonuje się za pomocą specjalnych lusterek oraz innych narzędzi wspomagających. Jeśli podczas badania uda się znaleźć miejsce, które może być ogniskiem choroby, lekarz pobiera wycinek błony śluzowej z tego miejsca. Uzyskany w ten sposób fragment tkanki zostanie zbadany pod mikroskopem. Badanie mikroskopowe pozwoli stwierdzić, czy zauważona zmiana jest nowotworem, czy nie, oraz czy jest to nowotwór złośliwy. Lekarz patolog oceniający tkankę pod mikroskopem może także określić, jakiego typu jest to nowotwór.
Uzyskanie odpowiedniego materiału do badania mikroskopowego czasem wymaga innych działań, a decyzja o wyborze konkretnej metody zależy od rozmiarów i umiejscowienia podejrzanego ogniska. Niekiedy trzeba przeprowadzić biopsję chirurgiczną, czyli wyciąć fragment lub całą tkankę podejrzaną o rozrost nowotworowy, lub wykonać biopsję aspiracyjną cienkoigłową (pobrać komórki z ogniska choroby za pomocą odpowiedniej igły i strzykawki) czy też biopsję laryngoskopową (za pomocą elastycznego endoskopu wprowadzanego zazwyczaj przez nos do gardła). W przypadku stwierdzenia podejrzanych, powiększonych węzłów chłonnych okolic szyi i nad obojczykami, lekarz zazwyczaj zleca wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC) tych węzłów.
Kolejnym ważnym elementem diagnostyki i oceny zaawansowania raka gardła są badania obrazowe. Można w tym celu wykonać badanie techniką: tomografii komputerowej, pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), rezonansu magnetycznego lub RTG. Wspomniane wcześniej badanie endoskopowe (laryngoskopia), oprócz możliwości uzyskania materiału do badania mikroskopowego, pozwala także na ocenę zaawansowania choroby za pomocą bezpośredniego oglądania zmian nowotworowych w gardle.

Rak gardła – jak leczyć raka gardła?

Do głównych technik stosowanych w leczeniu raka gardła należą:

  • leczenie chirurgiczne,
  • radioterapia,
  • chemioterapia.

W zależności od rodzaju, umiejscowienia oraz zaawansowania nowotworu, odpowiednie leczenie może obejmować jedną z nich lub kombinację kilku metod.

Rak gardła – gdzie do specjalisty onkologa?

Jest wielu specjalistów. Najlepszych można znaleźć w Onkolmed Leecznica Onkologiczna, w której działa Poradnia Nowotworów Głowy i Szyi gdzie przyjmują wybitni specjaliści z tytułem profesora - Prof. dr hab. n. Med. Andrzej Kawecki oraz prof. dr hab. n. Med. Romuald Krajewski.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chemioterapeuty skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny