Jakie markery nowotworowe badać w chorobie nowotworowej?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

markery nowotworowe

Co to są markery nowotworowe?

Markery nowotworowe to - najprościej rzecz ujmując - związki chemiczne, które są odpowiedzią organizmu na tworzenie się nowotworu. Te substancje białkowe gromadzą się w płynach ustrojowych; w zdrowym organizmie nie występują wcale lub występują w małych ilościach. Można je zbadać poprzez analizę krwi, moczu czy tkanek pacjenta. Istotne jest nie tylko wykrycie pojawienia się markera nowotworowego, lecz także stwierdzenie, w jakiej ilości występuje.

Należy mieć na uwadze jednak to, że wynik, który wskazuje na obecność markera nowotworowego w organizmie, nie musi oznaczać złośliwego, szybko postępującego nowotworu, który będzie skutkować rychłą śmiercią. Podobnie jak do wszystkich wyników badań, należy podchodzić do niego ostrożnie i pełną diagnostykę zostawić lekarzom. Oni - na podstawie różnorakich badań, nie tylko badań markerów nowotworowych - stwierdzą, co się dzieje i wdrożą ewentualne leczenie.

Jakie są rodzaje markerów nowotworowych?

Antygen karcyno-embrionalny CEA (glikoproteina): wysoki poziom tego markera występuje u chorych na raka jelita grubego, gruczołu krokowego i płuc. Markery nowotworowe użyteczne są w ocenie przebiegu raka jelita grubego, ocenie radykalności zabiegu operacyjnego i wykrywaniu wznowy.

Alfa-fetoproteina AFP (glikoproteina): występuje w surowicy krwi osób chorych na raka wątroby. Użyteczna w diagnostyce w przypadkach raka wątrobowokomórkowego.

Ludzka gonadotropina kosmówkowa hCG: wytwarzana jest w większości przypadków przez  guzy jąder. Markery hCG są użyteczne w diagnostyce guzów embrionalnych jąder.

Hormony ektopowe: markery nowotworowe wydzielane przez niektóre nowotwory nie pochodzące z gruczołów endokrynnych, przede wszystkim raka drobnokomórkowego płuc i rakowiaka oraz w minimalnym stopniu przez raka sutka, nerek i wątroby. Wykorzystywane w diagnostyce raka płuc.

Kwaśna fosfataza stercza PAP: wydzielana jest przez raka gruczołu krokowego. Wysokie stężenie tego markera może wskazywać na naciekający wzrost raka poza gruczołem krokowym.

Fosfataza alkaliczna: zwiększony poziom tego markera w surowicy krwi może wskazywać na nowotwory kości i wątroby.

Dehydrogenaza mleczanowa LDH: marker użyteczny w diagnostyce chłoniaków oraz przerzutów do wątroby.

Immunoglobuliny: markery nowotworowe mające znaczenie w diagnostyce i monitorowaniu guzów limfatycznych.

Antygen nowotworowy Ca 125: wysokie stężenie może występować u chorych na raka jajnika i sporadycznie w raku płuc. Marker stosowany w monitorowaniu przebiegu pooperacyjnego oraz chemioterapii.

Swoisty antygen sterczowy PSA: izolowany z gruczołu krokowego, a zwiększenie wydzielania charakterystyczne jest dla nowotworów tego gruczołu (rak prostaty).

Markery nowotworowe Ca 15-3 oraz MCA: wykorzystywane są w monitorowaniu raka piersi (w odległych przerzutach).

Antygen nowotworu przewodu pokarmowego CA 19-9 (GIGA): podwyższone stężenie występuje u wielu chorych na nowotwory przewodu pokarmowego, trzustki i pęcherzyka żółciowego.

Izoferrytyny: zwiększenie ilości tego markera ma miejsce w wielu przypadkach raka, jednak podwyższone stężenie w surowicy nie jest specyficzne.

Białka ostrej fazy: to markery uważane za potencjalne wskaźniki procesu nowotworzenia.

Jakie jest zastosowanie markerów nowotworowych?

Markery nowotworowe stosuje się jako:

  • badanie przesiewowe, wykrywające zmiany nowotworowe w bardzo wczesnym stadium, stosowane u osób obciążonych genetycznie ryzykiem zachorowania;

  • badanie określające potencjalne ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe;

  • badanie diagnostyczne, stwierdzające, czy obecne zmiany mają charakter nowotworowy;

  • badanie decydujące o doborze terapii przeciwnowotworowej;

  • badanie oceniające stan chorego i rokowania dotyczące wyzdrowienia;

  • badanie kontrolne oceniające ryzyko nawrotu raka.

Czy wynik badania markerów nowotworowych jest wynikiem jednoznacznym?

Należy pamiętać, że pomiar poziomu markera nowotworowego nie jest badaniem jednoznacznym. W praktyce oznacza to, że nawet wykrycie podwyższonego poziomu danego znacznika nie jest jednoznaczne z nowotworem, ponieważ dany związek może pojawiać się przy innej chorobie, ale także występować w większej ilości ze względu na różnice osobnicze. Z drugiej strony - poziom markera nowotworowego w normie również nie gwarantuje w stu procentach, że onkogeneza nie ma miejsca, jednak fałszywie negatywne wyniki zdarzają się niezmiernie rzadko.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa i wykonanie badania markerów nowotworowych skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub797581010

 

Artykuł powstał w oparciu o materiały z: zdrowie.gazeta.pl, zdrowie.radiozet.pl, medonet.pl

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.