Jakie ma zastosowanie radioterapia paliatywna?

Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

radioterapia paliatywnaCo to jest radioterapia?

Radioterapia onkologiczna to promieniowanie jonizujące wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju nowotworów, które skutecznie niszczy ich komórki.Jest ono bardzo podobne do tego, które wykorzystuje się podczas prześwietlenia. Różni się jednak stosowanymi dawkami oraz czasem trwania. ma za zadanie wywołać zmiany w komórkach nowotworowych i doprowadzić do ich zmniejszenia.  Radioterapia jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod leczenia wykorzystywaną w onkologii. Polega na zastosowaniu promieniowania jonizującego, które spowalnia rozwój albo niszczy komórki rakowe.

Co to jest radioterapia paliatywna i jakie jest jej zastosowanie?

Szczególnym rodzajem radioterapii jest radioterapia paliatywna. Ten rodzaj radioterapii różni się również dawką promieniowania, która jest zazwyczaj dużo mniejsza niż w przypadku standardowej radioterapii. Terminu radioterapii paliatywnej używa się, mówiąc o przypadkach, które nie kwalifikują się już do leczenia. Radioterapia paliatywna jest metodą leczenia, której celem jest przyniesienie ulgi choremu, zmniejszenie wielkości pierwotnego lub przerzutowego guza, a także zapobieżenie ewentualnemu dalszemu rozsiewowi i tworzeniu przerzutów. Radioterapia paliatywna to sposób na opóźnienie rozwoju choroby nowotworowej i poprawę komfortu życia chorego z nieoperacyjnym guzem.  Radioterapia paliatywna ma za zadanie poprawić jakość życia pacjenta nowotworowego lub nawet czasem przyczynić się do wydłużenia życia pacjenta. Radioterapia paliatywna bardzo często łagodzi dolegliwości towarzyszące choremu, a czasami zapobiega ich wystąpieniu. 

Radioterapia jest metodą, którą stosuje się w leczeniu większości nowotworów złośliwych. W około 1/3 przypadków działanie to ma charakter paliatywny. Oznacza to, że celem zastosowania promieniowania nie jest całkowite wyleczenie chorego, ale przyniesienie mu przejściowej ulgi. Dotyczy to pacjentów, u których przebieg choroby jest na tyle zaawansowany, że szansa na wyzdrowienie jest minimalna. Celem radioterapii paliatywnej jest głównie zapobieżenie miejscowym powikłaniom oraz zmniejszenie dolegliwości. Radioterapia paliatywna jest skutecznym sposobem walki z nasilającymi się objawami choroby nowotworowej. Jednak metoda ta nie jest obojętna dla zdrowia, tym bardziej że w niektórych przypadkach niezbędne jest stosowanie dużych dawek promieniowania.Pomimo,że metoda ta jest stosowana w przypadku wielu nowotworów, to iektóre odmiany raka mają relatywnie niską wrażliwość na promieniowanie i postępowanie to ma ograniczoną skuteczność.W każdym przypadkulekarz radioterapeuta rozważy, czy jej stosowanie jest zasadne. 
Korzyści płynące z zastosowania radioterapii paliatywnej są jednak w wielu przypadkach bardzo znaczące. Warto zgodzić się na tę metodę  radioterapii, ponieważ może przynieść sporą ulgę dla pacjenta.

Gdzie się udać?

Konsultacje w zakresie radioterapii prowadzi lek. med. Mateusz Spałek w Onkolmed Lecznicy Onkologiczna w mieście Warszawa na Ursynowie.

 

W celu umówienia się na konsultację do lek. med. Mateusza Spałek skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel.:  +48226434503 lub +48797581010

https://zdrowie.tvn.pl/a/radioterapia-paliatywna-zastosowanie-i-skutki-u... 

lek. med. Mateusz Spałek

lek. med. Mateusz Spałek
Specjalizacja lekarza: 
Radioterapia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.