Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Cze192019

19 Cze 2019

Jakie emocje towarzyszą choremu w leczeniu onkologicznym?

W trakcie leczenia choroby nowotworowej niektóre sytuacje wydają są szczególnie trudne, szczególnie jest to:

  • chwila otrzymania diagnozy,
  • oczekiwanie na decyzję dotyczącą rodzaju stosowanego leczenia,
  • w przypadku niektórych osób – konieczność ponownego podjęcia terapii lub zmiana jej rodzaju.

Smutek, strach i  lęk

Zwykle sama konieczność wyrażenia zgody na pobyt w szpitalu zakłóca nasz dotychczasowy rytm życia. Wiele spraw – na dłuższy czas – musimy odłożyć. Czujemy się bezradni. Konieczna staje się pomoc innych osób – lekarzy, naszych bliskich. Najczęstszymi emocjami przeżywanymi przez pacjentów jest smutek i strach.  Rodzaj wykonanego zabiegu operacyjnego również sprawia, że konieczny jest czas do zaakceptowania zmian wywołanych leczeniem. Często po operacji zmienia się nasze ciało, musimy rozstać się z dotychczasowym sposobem myślenia o nim. Niekiedy są to zmiany czasowe ( jak np. utrata włosów w wyniku chemioterapii) – czasem są to zmiany trwałe ( tak jest np. w przypadku wielu zabiegów chirurgicznych). 
Możemy odczuwać smutek z powodu zmian, które nasze leczenie wywołało w rodzinie. Możemy martwić się tym, w jaki sposób informację o leczeniu przyjmą nasi najbliżsi. Smutek może wynikać także z braku wsparcia ze strony bliskich osób w sytuacji, w której najbardziej tego potrzebujemy. Podobnie – jak wiele może być źródeł smutku przeżywanego przez pacjentów – wiele sytuacji związanych z leczeniem wywołuje lęk. Przede wszystkim możemy obawiać się tego, na ile rozpoznana choroba zagraża naszemu życiu. Zwykle wiele badań i rodzajów terapii przechodzić będziemy po raz pierwszy. Znajdziemy się w nowej dla siebie sytuacji.  Lęk może towarzyszyć nam przed zabiegiem chirurgicznym, kiedy do momentu operacji nie jest znany konieczny zakres ingerencji chirurga. Możemy obawiać się oczekiwania na wyniki histopatologiczne i tego, czy i jakie leczenie będzie konieczne po operacji. Możemy bać się skutków ubocznych leczenia. A po zakończeniu terapii, niepokoić nas mogą myśli dotyczące skuteczności leczenia i tego, czy po pewnym czasie konieczne nie okaże się ponowne podjęcie terapii. Możemy obawiać się badań kontrolnych. 

Wstyd , wina i gniew

Innymi emocjami często przeżywanymi przez pacjentów jest poczucie wstydu, winy i gniewu. Niektórzy pacjenci krępują się przyznać osobom ze swojego otoczenia do tego, że leczą się onkologicznie. Niekiedy szukając jej źródeł choroby nowotworowej obwiniamy samych siebie (np. o złe nawyki żywieniowe, branie na siebie nadmiaru obowiązków).
Gniew może wynikać z trudności w zaakceptowaniu zmian spowodowanych leczeniem. Może być potęgowany przeżywanym bólem. Towarzyszyć może zadawaniu sobie pytania: „dlaczego właśnie ja zachorowałem”?; może być też związany z trudnością w odnalezieniu się w środowisku osób zdrowych.

Jak mogę sobie pomóc?

Warto pamiętać, że wymienione emocje oraz ich przeżywanie są czymś naturalnym. Każdy z nas zna własny sposób radzenia sobie z trudnymi emocjami. Niektórzy z nas płaczą, inni potrzebują rozmów z bliskimi, jeszcze inni chcą unikać trudnych tematów i wolą znaleźć sobie jakieś zajęcie tak, by odwrócić uwagę od tego, co jest dla nich przykre. Wszystkie te sposoby są dobre, jeśli są skuteczne. Nie należy wymagać od siebie odwagi i siły wbrew temu, co czujemy. Prawdopodobnie dla większości z nas olbrzymią pomocą będzie świadomość tego, że w naszym otoczeniu są osoby, które rozumieją naszą sytuację, dla których jesteśmy ważni i które są gotowe towarzyszyć nam w tym, co przeżywamy. 
Jeśli jednak emocje, które przeżywamy w znacznym stopniu dezorganizują nasze działanie, jeśli np. zauważymy u siebie płaczliwość utrzymującą się przez długi czas, smutek, którego siła jedynie się potęguje; jeśli mamy kłopoty ze snem, brak nam apetytu i nie potrafimy odczuwać zadowolenia z sytuacji, w których uczestniczymy na co dzień – warto pomyśleć o rozmowie z psychoonkologiem. 

Gdzie znajdę psychoonkologa?

Bardzo dobry psychoonkolog dr n. med. Ewa Anna Kosakowska prowadzi terapie psychoonkologiczne oparte na metodzie Simontona oraz Racjonalnej Terapii Zachowania w Onkolmed Lecznicy Onkologicznej w Warszawie na Ursynowie.

W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Żródło: wco.pl

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny