Jakie choroby może udawać borelioza?

Uwaga!!! Zalecenia NFZ!!! Szanowni Pacjenci, w związku z rosnącą liczbą zachorowań, przed zapisem do swojego lekarza rodzinnego możecie zasięgnąć porady telefonicznej (lekarz zdecyduje czy konieczna jest osobista wizyta w przychodni). Na teleporadę obwiąz
Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Test na boreliozęCo to jest borelioza?

Borelioza to dolegliwość nazywana inaczej chorobą z Lyme lub krętkowicą kleszczową. Po raz pierwszy usłyszano o niej w drugiej połowie lat 80. XX wieku. Za przyczynę jej powstawania uważa się zarażenie bakteriami (Borella burgdorferi) wynalezionymi w 1982 roku przez między innymi W. Burgdorfera i Borrelia japonica. Bakterie te mogą występować pod kilkoma postaciami (jako krętki i cysty). Te pierwsze charakteryzują się dużą ruchliwością, natomiast cysty (formy przetrwalnikowe) są nieruchome, lecz odporne na antybiotyki, które mogą niszczyć krętki. Pewne postacie boreliozy wywołują symptomy w okolicy stawowej, natomiast inne dotyczą stanów neurologicznych. Pojawiają się również różnego rodzaju zmiany skórne. Do zakażenia boreliozą może dojść, gdy kleszcz zaczyna wydzielać ślinę i zawartość jelita środkowego do rany osoby, którą zaatakował.

Kiedy może być mylnie rozpoznawana inna niż borelioza choroba?

Istnieje wiele jednostek chorobowych, które często okazują się podstępną boreliozą. Są to:

 • reumatoidalne zapalenie stawów (do 30% przypadków),
 • stwardnienie rozsianego (nawet 50% przypadków),
 • stwardnienie zanikowe boczne,
 • idiopatyczne porażenie nerwów czaszkowych np. nerwu twarzowego (do 70% przypadków)
 • fibromialgia,
 • zespół przewlekłego zmęczenia tzw. fatique syndrom,
 • niekiedy choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona,
 • choroby skórne-najczęściej zanikowe zapalenie skóry, twardzina, inne,
 • rozmaite zaburzenia psychiczne, najczęściej depresja, z towarzyszącymi: zapaleniem stawów, zmianami skórnymi trudnymi do wyleczenia, napadową arytmią czy objawami neurologicznymi.

Gdzie zbadać się pod kątem zakażenia boreliozą?

Borelioza jest diagnozowana poprzez badanie krwi. Badanie krwi na boreliozę to:

 • test ELISA,
 • test Western blot,
 • test PCR.

W celu wykonania testu potwierdzającego zakażenie boreliozą należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który po przeprowadzeniu wywiadu i zapoznania się z objawami zleci odpowiednie badania. Jest to bardzo ważne w sytuacji kiedy może wystąpić inna choroba niż borelioza a ma podobne objawy.

W celu wykonania testu potwierdzającego zakażenie boreliozą i umówienia się na wizytę u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Alina Borowska

lek. med. Alina Borowska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Agnieszka Witomska

lek. med. Agnieszka Witomska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

lek. med. Jadwiga Mandziewska

lek. med. Jadwiga Mandziewska
Specjalizacja lekarza: 
Lekarze Rodzinni

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.