Jaki nowotwór daje przerzuty do wątroby?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak wątroby

Wątroba jest jednym z narządów, w których przerzuty nowotworów złośliwych lokalizują się najczęściej. Przerzuty do wątroby mogą wystąpić w przebiegu różnych nowotworów. Najczęstszym źródłem przerzutów w wątrobie są:

U około 10-20% chorych na raka jelita grubego przerzuty do wątroby są rozpoznawane jednocześnie z rozpoznaniem guza w jelicie grubym (taką sytuację nazywamy przerzutami synchronicznymi). 

Obecnie mamy na szczęście dużo możliwości działania w sytuacji gdy pojawiają się zmiany przerzutowe w wątrobie. Aby wybrać optymalny sposób postępowania dla każdego chorego trzeba jednak przede wszystkim udzielić odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

Jaki nowotwór daje przerzuty do wątroby?

Przerzuty do wątroby zachowują się różnie w zależności od nowotworu pierwotnego, czyli nowotworu, który daje przerzuty. Przerzuty z raka jelita grubego mają zupełnie inną dynamikę i biologię niż przerzuty np. z raka piersi. O ile w wypadku tych pierwszych bardzo często podejmuje się decyzję o wycięciu lub zniszczeniu przerzutu o tyle w tych drugich interwencja chirurgiczna jest wskazana dużo rzadziej.

Czy przerzuty są tylko w wątrobie?

W zależności czy przerzuty występują do wątroby czy też do innych narządów. Leczenie wygląda zupełnie inaczej. Gdy przerzut jest tylko do wątroby skutecznym leczeniem jest postępowanie operacyjne. Natomiast kiedy występują przerzuty do innych narządów, trzeba pierw je leczyć innymi metodami niż metoda operacyjna. Dopiero po wyleczeniu ich można przeprowadzić operację.

Ile przerzutów jest w wątrobie?

Obowiązuje zasada, czym jest ich mniej tym lepiej. Jeśli jest ich więcej leczenie chirurgiczne może być utrudnione ze względu na ilość zdrowej tkanki, potrzebnej do funkcjonowania organizmu, pozostałej po zabiegu.

Jak są rozmieszczone przerzuty w wątrobie?

Jak wspomniałem powyżej, najważniejszym kryterium kwalifikacji do zabiegu jest pozostawienie odpowiedniej ilości zdrowej wątroby po operacji. Czasem rozmieszczenie zmian przerzutowych w wątrobie może bardzo utrudniać lub wręcz uniemożliwiać osiągnięcie takiego celu. Jest tak zwłaszcza gdy przerzutu lokalizują się bardzo blisko ważnych struktur anatomicznych wewnątrz wątroby oraz kiedy są licznie rozmieszczone w wielu okolicach wątroby. Czasem nawet jeden przerzut może sprawiać bardzo duże kłopoty ze względu np. na bliskość spływu żył wątrobowych a kilka położonych obwodowo przerzutów może być z kolei bardzo łatwych do wycięcia.

Podsumowując, współczesne leczenie przerzutów do wątroby jest często porównywane do szycia garnituru na miarę. Każda sytuacja jest nieco inna, każdy chory ma własną specyfikę i w związku z tym kluczowym elementem planowania leczenia jest kompleksowa diagnostyka i optymalne dostosowanie możliwości leczniczych do konkretnego chorego. Dlatego też tak ważne jest aby ośrodek leczący dysponował odpowiednią pracownią diagnostyczną (możliwość wykonania USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badania PET) oraz możliwościami leczenia (operacje wycięcia przerzutu, ablacje mikrofalowe, chemioterapia, radioterapia stereotaktyczna).

Jakie są główne metody leczenia przerzutów do wątroby?

Do głównych metod leczenia przerzutów do wątroby zaliczmy:

  • chirurgiczne wycięcie części wątroby, gdzie zlokalizowane są przerzuty,  tak by zostawić jak największą część wątroby do funkcjonowania organizmu,

  • ablacja czyli niszczenie przerzutów w wątrobie,

  • chemioterapia stosowana jest zarówno przed operacją i po operacji jako terapia uzupełniająca,

  • radioterapia stosowana jest u pacjentów, u których inne metody leczenia są niemożliwe lub nie przynoszą żadnego efektu,

  • przeszczep wątroby stosowany jest w skrajnych przypadkach.

 

W celu umówienia się na konsultację w Poradni Nowotworów Układu Pokarmowego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.