Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty?

Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak prostaty

Czy odpowiednia dieta ma wpływ na raka prostaty? Na te pytania odpowiedzi udzielił nam dr n. med. Jan Karol Wolski – specjalista urolog.

Rak prostaty – jakie są przyczyny?

Oto co powiedział dr n. med. Jan Karol Wolski o przyczynach powstawania raka prostaty:

Zachorowalność na raka gruczołu krokowego na świecie, zwłaszcza w społeczeństwach  t.zw. zachodnich wpłynęła na zintensyfikowanie liczby i kierunki badań nad patogenezą tego nowotworu. Przyczyny raka nie są do końca ustalone, zatem szuka się możliwości wpływu na potencjalne przyczyny nowotworu prostaty. Od pewnego czasu „pod lupę” wzięto czynniki żywieniowe w patogenezie raka stercza. Opublikowano wartościowe analizy, z których nie wynika jasno, że picie mleka zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty.”

Rak prostaty – jaki jest wpływ laktozy na raka prostaty?

Skoro badanie nie są jednoznaczne to pojawia się pytanie czy pić mleko czy nie? Oto co mówi dr n. med. Jan Karol Wolski:

Problemy gastryczne zdarzają się relatywnie często po wypiciu mleka u dorosłych i wiążą się przede wszystkim z niską aktywnością lub brakiem enzymu trawiącego laktozę(lactaza). Dotyczy to większości dorosłych. Problem onkologiczny natomiast można wiązać z faktem picia tłustego mleka, a dieta wysokotłuszczowa jest jednym z głównym czynników powstania raka prostaty. W metaanalizach wykazano, że picie chudego mleka nie ma żadnego wpływu na wzrost zachorowań na raka starcza. Badania były prowadzone na ograniczonych populacjach pacjentów, dotyczyły głównie mężczyzn z USA stąd jak określają autorzy ich wartość dla europejskiego pacjenta jest ograniczona.”

Rak prostaty – jaki ma wpływ spożycie jajek na raka prostaty?

Analiza Richman i wsp. wykazała istotny wiązek pomiędzy spożywaniem choiny a wzrostem zachorowalności na raka letalnego prostaty – wzrost o 70%. Zatem ograniczenie jajek w diecie ma sens. A zasadność ograniczania drobiu – tu zdania są podzielone. Znowu zwraca się uwagę na fakt, że większość zjadanych kurczaków jest smażona w tłuszczu. Zatem to nie kurczak, ale dieta wysokokaloryczna jest czynnikiem raka prostaty.” - powiedział dr n. med. Jan Karol Wolski.

Rak prostaty – jakie inne czynniki mogą ograniczyć zachorowanie?

Z pewnością godzina ruchu na świeżym powietrzu dziennie z wydatkiem energetycznym 4 META, poprawia ogólną biologię organizmu, a dodatkowo oparcie się o dietę tzw śródziemnomorską, istotnie wydłuża życie. Dieta śródziemnorska zawiera elementy pokarmowe o niskiej kaloryczności, z małą ilością tłuszczów nasyconych. Zaleca się zmiany w diecie poprzez wzrost ilości warzyw i owoców, redukcji cukrów prostych, włączenie tłuszczów pochodzenia roślinnego. Ograniczenie używek, zwłaszcza palenia, także zmniejsza ryzyko raka prostaty.” - powiedział dr n. med. Jan Karol Wolski.

Dr n. med. Jana Karola Wolskiego przyjmującego w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Poradnii Nowotworów Układu Moczowego.

 

W celu umówienia się na konsultację u urologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

dr hab. n. med. Roman Sosnowski

dr hab. n. med. Roman Sosnowski
Specjalizacja lekarza: 
Urologia

lek. med. Jan Karol Wolski

Lek. med. Jan Karol Wolski
Specjalizacja lekarza: 
Andrologia kliniczna
Urologia
Urologia Dziecięca

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Paweł Wiechno
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Urologia