Jak wygląda sam proces przygotowania do leczenia i napromieniania z wykorzystaniem nowoczesnego przyspieszacza?

Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Radioterapia przygotowanieProces przygotowania planu nowoczesnej radioterapii jest złożony i składa się z kilku etapów. Mogą (ale nie muszą) składać się na niego:

  • KONSYLIUM: proces ostatecznej kwalifikacji na radioonkologicznym konsylium z udziałem doświadczonych specjalistów, gdzie weryfikowana jest poprawność kwalifikacji, ustalane są obszary tarczowe (obszary ciała do napromienienia), narządy krytyczne (szczególnie chronione), wykorzystywana technika oraz dawki.
  • MODELARNIA (zwana też przymiarką): to miejsce, gdzie zespół techników, lekarzy i fizyków wykorzysta specjalne materiały i przystawki do wykonania unieruchomienia. Podczas podawania każdej frakcji radioterapii (potocznie „lampy”, „porcji”, „sesji”) pacjent musi ułożyć się w identycznej pozycji jak przy planowaniu - z milimetrową dokładnością. W związku z tym koniecznie jest przygotowanie indywidualnego unieruchomienia, zakładanego wyłącznie podczas samego procesu napromieniania. Proces przygotowania unieruchomienia jest bezbolesny i zwykle nie trwa dłużej niż 30 minut. W przypadku bardziej skomplikowanych unieruchomień może być konieczne wcześniejsze przygotowanie (stosowanie kilka dni przed leków lub innych środków zaleconych przez lekarza). Należy koniecznie zgłosić technikom wykonującym unieruchomienie wszelkie dolegliwości towarzyszące jego zakładaniu (ból, skurcze mięśni, dyskomfort, swędzenie, itp.) - najważniejsze, by pacjent czuł się w wykonanym unieruchomieniu komfortowo. Większość dolegliwości można wyeliminować poprzez odpowiednie przygotowanie, a źle wykonane ułożenie czasami uniemożliwia rozpoczęcia radioterapii i wymaga powtórzenia procesu planowania od początku.
  • TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA DO RADIOTERAPII: jest ona niezbędna do przygotowania planu leczenia pomimo posiadania nawet bardzo aktualnej tomografii diagnostycznej - na jej podstawie radioterapeuta wyznacza obszary do napromieniania, narządy krytyczne (szczególnie chronione), a fizycy przygotowują układ wiązek na aparacie i obliczają dawki. Nie jest to tomografia diagnostyczna – nie uzyskuje się z niej wyniku lub opisu. Badanie zwykle wykonywane jest bez kontrastu – jeżeli jest on niezbędny, poinformuje o tym lekarz prowadzący.
  • REZONANS MAGNETYCZNY DO RADIOTERAPII: w niektórych sytuacjach proces planowania leczenia wsparty jest dodatkowo badaniem obrazowym rezonansu magnetycznego (MR) z kontrastem lub bez kontrastu. 
  • PLANOWANIE: przygotowanie planu radioterapii przez zespół fizyków medycznych. Jest do skomplikowany proces, do którego wykorzystywane jest specjalne oprogramowanie, komputery o dużej mocy obliczeniowej oraz zaawansowane technologicznie urządzenia. Fizyk medyczny to specjalista, który stara się uzyskać optymalny rozkład dawki, zgodnie ze zleceniem lekarza - minimalizowane są dawki na narządy wymagającego ochrony przy maksymalizacji dawki na obszary dotknięte chorobą. Z uwagi na konieczność bardzo precyzyjnego przygotowania planu, proces ten może zająć nawet do 3 tygodni, jednak zwykle plany leczenia są gotowe po 1-2 tygodniach od momentu wykonania tomografii do planowania leczenia.
  • APARAT TERAPEUTYCZNY: napromienianie odbywa się na przyspieszaczach liniowych. Są to wysokospecjalistyczne urządzenia, które generują wiązkę fotonów lub elektronów skierowaną w obszary mające otrzymać dawkę promieniowania. Proces napromieniania jest bezbolesny, podczas niego pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Trwa zwykle między 5-30 minut, jednakże w wyjątkowych sytuacjach czas ten może się wydłużyć. Leczenie odbywa się zwykle od poniedziałku do piątku, w niektórych sytuacjach w soboty i święta. Liczba frakcji („sesji”) i ich częstotliwość („ile razy w tygodniu”) są ustalane przez prowadzącego lekarza-radioterapeutę.

Autor: lek. med. Mateusz Spałek

 

W celu umówienia się na konsultację u radioterapeuty skontaktuj się z Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod nr tel.:  +48226434503 lub +48797581010

lek. med. Mateusz Spałek

lek. med. Mateusz Spałek
Specjalizacja lekarza: 
Radioterapia

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.