Jak radzić sobie ze skórą suchą i wrażliwą w czasie chemioterapii?

Przyjmowanie chemioterapii wywoływać może objawy ze strony skóry, zwane zespołem ręka-stopa – od mrowienia, pieczenia, aż do wystąpienia pęcherzy, a nawet martwicy skóry. Mogą ograniczać one codzienne czynności, a także powodować przerwanie leczenia. Jednak właściwa profilaktyka i pielęgnacja skóry, w trakcie chemioterapii, pozwoli im zapobiegać.

Co to jest zespół ręka-noga?

Niektóre leki chemioterapeutyczne (cytostatyki bądź leki ukierunkowane molekularnie) stosowane w leczeniu raka mogą sprawić, że skóra na dłoniach i stopach pacjenta się zaczerwieni, będzie nadwrażliwa lub nabrzmiała. Są to objawy zespołu ręka-stopa (zwanego także zespołem dłoniowo-podeszwowym). Na ogół jest to reakcja łagodna i przemija w ciągu kilku lub kilkunastu dni. Gdy jednak trwa dłużej lub komplikuje się, niezbędne może być nawet przerwanie przyjmowania leku lub zmiana jego dawkowania. Zespół ręka-stopa (HFS) charakteryzuje się powstaniem bolesnego rumienia dłoni  i stóp z towarzyszącymi dolegliwościami bólowymi z możliwością powstania pęcherzy i złuszczania skóry.  Wczesnymi objawami zespołu dłoni-owo-podeszwowego są mrowienie, rozgrzanie, świąd, zaczerwienienie i suchość. Przy nasilających się objawach skóra się łuszczy, występują obrzęki i pęcherze, a pacjenci mają trudności z chodzeniem i utrzymaniem przedmiotów w ręku. Uciążliwe dolegliwości znacznie obniżają jakość życia pacjentów i prowadzą do zaburzeń funkcjonowania w codziennych czynnościach. Substancjami mogącymi w sposób nasilony indukować powstanie zespołu ręką-stopa są: cytarabina, docetaksel, doksorubicyna, daunorubicyna, fluorouracyl, kapecytabina, cyklofosfamid, winkrystyna, winblastyna, etopozd, merkaptopuryna, metotreksat. Ważne jest, aby o wszelkich niepokojących symptomach mogących sugerować zespół ręka-stopa informować lekarza prowadzącego leczenie lub pielęgniarkę. Mogą oni zalecić specjalne kremy, które zawierają łagodzące składniki lecznicze i wspomagające zdrowienie. Szczególnie w przypadku stosowania cytostatyków, od momentu rozpoczęcia leczenia niezwykle ważna jest profilaktyczna, systematyczna i codzienna pielęgnacja skóry. Chociaż pierwsze widoczne objawy zespołu ręka-stopa pojawiają się po 7-10 dniach leczenia, warto zadbać o skórę już od pierwszego dnia. Na rynku dostępne są specjalne preparaty takie jak np. krem ChemoDry B6, który jest wskazany do pielęgnacji skóry u osób poddanych chemioterapii. Znajduje on również zastosowanie jako specjalistyczny preparat nawilżająco-natłuszczający do twarzy i ciała, a szczególnie skóry suchej i wrażliwej dłoni i stóp. Krem ChemoDry B6 jest Laureatem konsumenckiej Nagrody Zaufania ZŁOTY OTIS 2016 w kategorii PRODUKTY PIELĘGNACYJNE DLA OSÓB W TRAKCIE I PO CHEMIOTERAPII.

Co to jest krem ChemoDry B6?

ChemoDry B6 jest specjalistycznym kremem do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, szczególnie dłoni i stóp. Zalecany jest pacjentom przyjmującym chemioterapię.

Preparat został opracowany przez pracowników naukowych Aurea Pharma we współpracy z lekarzami praktykami. Receptura kremu jest oparta na naturalnych składnikach i zawiera m.in.: oliwę z oliwek, skwalen, mocznik, alantoinę, Vit.E i B6, kwas hialuronowy, koenzym Q10, pantenol. Dzięki zawartości alantoiny oraz pantenolu pielęgnuje podrażnioną skórę, wykazuje właściwości kojące i łagodzące. Kwas hialuronowy i koenzym Q10 przyspieszają regenerację wysuszonej i wrażliwej skóry oraz utrzymują ją we właściwej kondycji. Krem intensywnie natłuszcza i głęboko nawilża skórę. Staje się ona miękka, gładka i jędrna. Krem bardzo dobrze i szybko się wchłania, pozostawiając na skórze delikatną warstwę ochronną.

Jak używać kremu Chemodry B6?

Krem ChemoDry B6 jest produktem do stosowania zewnętrzego. Należy kilka razy dziennie smarować skórę w suchym miejscu.

Czy stosowanie kremu ChemoDry B6 jest bezpieczne?

Tak. Krem ChemoDry B6 jest produktem przebadanym klinicznie.

Więcej o produkcie przeczytają państwo na stronie producenta pod adresem http://www.aureapharma.eu/chemodry-b6