Jak pielęgnować skórę w czasie i po radioterapii?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Sucha skóra

Jak radioterapia działa na skórę?

Skóra poddawana napromienianiu jest sucha, mało sprężysta, podatna na urazy i otarcia, powstawanie odleżyn, łuszczy się. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie pozbawia ją gruczołów łojowych, potowych i włosków. Pojawiają się rozszerzone naczynia krwionośne. Z upływem lat skóra po radioterapii odnawia się nieco, ale do pełni dawnej formy nie powraca. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest staranna jej pielęgnacja.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że osłabiona skóra łatwo ulega podrażnieniu, unikać więc należy wszystkiego, co może je powodować. Przed każdym wyjściem z domu skórę trzeba smarować kremami z wysokim filtrem UV – takie zabezpieczenie jest konieczne przez co najmniej rok po zakończeniu naświetlań.

Co to jest odczyn popromienny?

Ostry odczyn popromienny skóry jest częstym objawem ubocznym radioterapii. Intensywność tej reakcji zależy od całkowitej dawki, wielkości dziennych frakcji, a także powierzchni skóry, która jest narażona na promieniowania. Dodatkowo zastosowanie leczenia systemowego (chemioterapia) może zwiększać reakcje popromienne skóry. twarzy) lub gdzie istnieją fałdy skórne (okolica piersi, okolica krocza). Jeśli obszar promieniowania obejmuje skórę, która była wcześniej uszkodzona (zabiegi operacyjne, oparzenia) to należy spodziewać się tam większych powikłań popromiennych.

Stopień uszkodzenia skóry zależy od dawki napromieniania, obszaru poddanego tej terapii, ale także od wieku, stopnia nawodnienia organizmu, stopnia odżywienia, współistniejących zmian infekcyjnych skóry, chorób współistniejących (cukrzyca, otyłość), wydolności układu limfatycznego (obrzęk po amputacji piersi !), nadużywania alkoholu oraz palenia tytoniu.

Odczyn popromienny skóry może być wczesny i późny. Odczyn wczesny może wystąpić nawet po około 10 godzinach od pierwszego napromieniania. Występuje w postaci zaczerwienienia (rumień) i zazwyczaj nie jest trwały. Odczyn późny jest objawem uszkodzenia skóry i występuje nawet po pół roku od zakończenia radioterapii. Może objawiać się zmianą zabarwienia skóry (przebarwienia i dobarwienia), zmiany naczyniakowate („pajączki”), stwardnienie skóry, bliznowacenia.
Odczyny popromienne można podzielić na stopnie, według nasilenia objawów:

I° – rumień, suche złuszczanie się

II° – rumień, wilgotne złuszczanie się skóry, obrzęk, pęcherze, ból

III° – objawy jak w II0 oraz dodatkowo zaniki skóry, owrzodzenia, zmiany ropne, martwica powierzchowna skóry, krwawienia spowodowane urazem

IV° – martwica całej grubości skóry, samoistne krwawienia.

Jak pielęgnować skórę w czasie i po radioterapii?

Przede wszystkim skórę należy delikatnie przemywać i osuszać. Pacjenci powinni ochraniać napromieniane obszary przed nasłonecznieniem i urazami, a także, aby skóra „mogła oddychać” i uniknąć oparzeń, nosić przewiewne ubrania z materiałów naturalnych(bawełna, jedwab).

W przypadku złuszczania suchego stosować należy preparaty hydrofilowe, o pH neutralnym dla skóry i kortykosteroidy, w wilgotnym natomiast opatrunki hydrokoloidowe, które zapobiegają utracie wody. Ostatnim etapem jest leczenie chirurgiczne, w którym ubytek pokrywany jest przeszczepem skórnym.

Jeśli chodzi o krem, zaleca się taki, który nie zawiera wody, kompozycji zapachowych, ani barwników, a składa się z oleju lnianego, który jest bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega -3 i omega -6. Odbudowują one płaszcz lipidowy naskórka i normalizują jego fizjologiczne właściwości ochronne. Drugim polecanym składnikiem aktywnym jest alantoina, która wygładza, a także przyspiesza gojenie i odbudowę naskórka. Taki preparat nie tylko natłuszcza skórę, ale też tworzy ochronny filtr, który zabezpiecza przed utratą wody i działaniem czynników zewnętrznych.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.