Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Cholesterol

Co to jest cholesterol?

Cholesterol stał się w ostatnich latach wrogiem publicznym numer jeden. Na ławie oskarżonych zasiadł z prostego powodu, jego nadmiar to jeden z głównych czynników powodujących choroby układu naczyniowego. Ale, choć posądzany o niecne czyny, ma też i drugą, lepszą stronę: cholesterol w pewnych ilościach jest produkowany przez organizm. To ważny składnik błon komórkowych, niezbędny do wytwarzania witaminy D3, hormonów nadnercza oraz płciowych. Odgrywa również istotną rolę w pracy mózgu. Nie jest on zatem sam w sobie szkodliwy, niebezpieczny jest dopiero jego nadmiar.

Cholesterol, zarówno ten dobry (HDL), jak i zły (LDL), choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego cholesterolu nie może się obyć żadna komórka organizmu - szkodliwy jest jedynie jego nadmiar.

Co to jest dobry i zły cholesterol?

Dobry cholesterol, zły cholesterol są potocznymi nazwami dwóch lipoprotein: frakcja HDL zwana jest dobrym cholesterolem; LDLto ten zły. Poziom cholesterolu zależy m.in. od aktywności fizycznej i diety. Zaburzenie metabolizmu lipidów (dyslipidemia) może przyczynić się do rozwoju chorób, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu, ale normy cholesterolu to zawsze kwestia indywidualna.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Na poziom cholesterolu w organizmie ma, w dużym stopniu, wpływ dieta. Poniżej podajemy 7 wskazówek, co jeść aby obniżyć cholesterol:

  • jedz regularnie,

  • unikaj soli w żywności,

  • ogranicz do minimum spożywanie żywności przetworzonej,

  • wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe,

  • wyklucz z diety tłuste produkty,

  • do każdego posiłku spożywaj dużo warzyw i owoców,

  • jedz dużo morskich ryb.

Gdzie jest lekarz rodzinny?

Jeśli nie przestrzegasz powyższych zasad i chcesz zbadać swój poziom cholesterolu powinieneś zgłosić się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania.

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna przyjmuje bardzo dobry lekarz rodzinny. Aby skorzystać z wizyty w ramach NFZ należy złożyć deklarację wyboru lekarza pierwszego kontaktu, w przeciwnym razie wizyta będzie miała charakter komercyjny.

 

W celu umówienia się na wizytę u lekarza rodzinnego skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.