Jak objawia się zwężenie moczowodu?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Zwężenie moczowodu – jakim schorzeniem jest wodonercze?

Zwężenie moczowodu – nazywane również wodonerczem – jest stanem, w którym utrudniony jest odpływ moczu do części przewodu i pęcherza moczowego, znajdujących się poniżej. Wskutek tego, zbierający się nadmiar płynu zaczyna zalegać w górnej części moczowodu oraz nerkach. Doprowadza to do rozszerzania się miedniczek i kielichów nerkowych oraz systematycznego zaniku miąższu. Zaburzenia odpływu sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych oraz tworzeniu się kamieni nerkowych, które mogą prowadzić do bliznowacenia i dalszego zwężania się światła moczowodu. Powstaje błędne koło –stające się coraz większym zagrożeniem dla chorego – którego ostatecznym następstwem może być zniszczenie nerki.

Zwężenie moczowodu – jakie są przyczyny wodonercza?

Zwężenie moczowodu może być wadą wrodzoną mięśni gładkich ściany moczowodu. Jego przyczyną mogą być także nieprawidłowe unaczynienie (dodatkowe naczynia krzyżują moczowód), zrosty łącznotkankowe, które uciskają moczowód, i zrosty moczowodu z miedniczką lub dolnym biegunem nerki. Również nadmierna ruchomość nerki może być przyczyną schorzenia, gdyż obniżając się, powoduje zgięcie moczowodu.

Przyczyną utrudnionego odpływu moczu z nerki może być także rozrost gruczołu krokowego, guz (rak prostaty, macicy, jajnika, jelita grubego), kamień moczowy, polip bądź masa uciskająca drogi moczowe z zewnątrz, a także refluks pęcherzowo-moczowodowy.

Zwężenie moczowodu może być także powikłaniem cystektomii (chirurgicznego usunięcia pęcherza moczowego z wytworzeniem pęcherza jelitowego metodą Brickera) lub po przeszczepie nerek.

Do uszkodzenia moczowodu, którego konsekwencją jest zwężenie, może dojść także przez przypadek podczas operacji lub zabiegów w obrębie dróg moczowych. Wówczas mówi się o jatrogennym uszkodzeniu moczowodu.

Zwężenie moczowodu – jakie są objawy wodonercza?

Zwężenie moczowodu nie ma specyficznych objawów.

Ponieważ choroba jest często spowodowane przez tło patologiczne, takie jak: niewydolność nerek, kamica nerkowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek lub wodonercza. Objawy zwężenia są bardzo podobne do objawów w tle lub chorób przyczynowych,do których zalica się: nieprzyjemny zapach moczu, ból lędźwiowy, podwyższone ciśnienie krwi, wzrost temperatury ciała, zmniejszenie ilości moczu, nudności, towarzyszą okresowe wymioty, utrata apetytu.

Zwężenie moczowodu – jak przebiega leczenie wodonercza?

w leczeniu wodonercza zwykle konieczna jest operacja, która polega na usunięciu przeszkody w odpływie moczu. Alternatywą może być nefrostomia przezskórna, która polega na doprowadzeniu drenu do wnętrza układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Zabieg ten nie usuwa przeszkody, a zapewnia odpływ moczu inną drogą. Ostatecznością jest nefrektomia, czyli usunięcie nerki.

 

W celu umówienia się na konsultację u urologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010