Jak można się zarazić wirusem HPV?

Badanie poziomu witaminy D3 25(OH) teraz w cenie 75 PLN. Zapraszamy!

Wirus HPVWirus HPV - jak można się nim zarazić i jakie nowotwory może wywoływać?

Wirus HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego -Human papilloma virus)  posiada około 200 różnych odmian. Około 40 z nich odpowiedzialnych jest za powstawanie infekcji, a kilkanaście za rozwój nowotworów, przede wszystkim raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytu, raka dolnego odcinka jelita grubego, raka prącia oraz niektórych nowotworów głowy i szyi. Spośród wielu odmian wirusa HPV , to głównie   typy 16 i 18 są odpowiedzialne za ponad 70% raków szyjki macicy. Inne typy, np. 6 i 11, odpowiadają najczęściej za powstawanie charakterystycznych kalafiorowatych brodawek w okolicy anogenitalnej.  Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów wirusów.

Jak można się zarazić wirusem HPV?

Do zakażenia dochodzi najczęściej w trakcie stosunku seksualnego zarówno waginalnego, analnego jak i oralnego. Wirus HPV przenosi się bardzo szybko i łatwo.  
Czasem wystarczy tylko dotykanie okolic narządów płciowych by doszło do zakażenia, ponieważ HPV przenosi się wraz ze złuszczającymi się fragmentami nabłonka i naskórka. 
Prezerwatywa zmniejsza ryzyko, ale nie chroni w stu procentach.
Znacznie rzadziej wirusem można zainfekować się poprzez przedmioty codziennego użytku w wyniku używania wspólnych ręczników lub innych przedmiotów higieny osobistej, zwłaszcza, gdy zmiany zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych. Sprzyja temu nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny. Wirusem można zarazić się także już w czasie narodzin od zakażonej matki. Poprzez lekceważenie podstawowych  zasad higieny osobistej, kobiety mogą przekazać go też swoim dzieciom po porodzie.

Jak objawia się wirus HPV?

Wszystkie zakażenia wirusem HPV początkowo przebiegają bez żadnych objawów. Większość z nich ustępuje samoistnie.  
Cześć infekcji wirusem HPV prowadzi do powstania zmian umiejscowionych najczęściej w okolicach intymnych i odbytu. To tzw. kłykciny kończyste.
Przypominają grudki w kolorze białym, jasnoróżowym, niekiedy brunatnym. Ich powierzchnia z czasem staje się brodawkowata jak kalafior. Z takimi zmianami najlepiej zgłosić się do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie. Niektóre odmiany wirusa HPV powodują jednak znacznie groźniejsze zmiany prowadzące do nowotworu. Przez wiele lat nie dają one żadnych objawów.Niestety część z nich jednak przechodzi w stan przewlekły i może prowadzić do rozwoju nowotworu. 

Jak się chronić?

Tak naprawdę, możemy tylko zmniejszyć ryzyko zakażenia HPV. Skoro bowiem nie daje ono żadnych objawów, partnerzy zarażają się nieświadomie. Rozpoczęcie kontaktów seksualnych będzie więc zawsze wiązało się z ryzykiem infekcji. Przypadkowy seks, czy duża liczba partnerów i partnerek seksualnych zwiększają ryzyko zetknięcia się z osobą chorą. 

Jak zapobiegać zakażeniu wirusem HPV?

Najskuteczniejszym sposobem prewencji jest niedopuszczenie do zakażenia przed czym zabezpiecza nas szczepienie przeciw najbardziej onkogennym odmianom wirusa. Zaszczepienie mobilizuje układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał potrafiących uśmiercić żywego wirusa. 

Co mogę dla siebie zrobić by się uchronić przed chorobą?

Ważnym jest też, aby każda kobieta, bez względu na to, czy uprawia seks czy nie, robiła regularne badania cytologiczne.Wczesne wykrycie zmian przednowotworowych  możliwe jest tylko za pomocą badań cytologicznych.  Dzięki nim można  wykryć zmiany wywołane przez wirusa zanim rozwinie się nowotwór.

Jak mogę zbadać typ wirusa?

Testy HPV to testy wykrywające wirusa brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus), które  umożliwiają skuteczną profilaktykę raka szyjki macicy. 
Test HPV  to drugie obok cytologii badanie, które powinny wykonywać kobiety, co oczywiście nie znaczy, że mężczyźni są z niego zwolnieni. Sama cytologia choć jest znakomitym narzędziem do wykrywania nieprawidłowych komórek i wczesnych zmian szyjki macicy, jest o krok w tyle za testem HPV. Jeśli wiemy, że jesteśmy zarażone wirusem brodawczaka ludzkiego czyli HPV (Human papilloma virus), możemy bardzo wcześnie podjąć środki zaradcze, a przede wszystkim skrupulatnie i systematycznie kontrolować stan zdrowia. 
Cytologię, cytologię LBC oraz testy HPV  wykonasz w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie w Warszawie. 

Gdzie się udać do lekarza ?

Gdy wynik cytologii jest nieprawidłowy oraz w oprzypadku zaobserowanych objawów HPV , Panie powinny  zgłosić się do lekarza ginekologa. Natomiast mężczyźni z objawami HPV powinni udać  się do lekarza urologa. Poradnia ginekologii ogólnej i onkologicznej oraz poradnia urologiczna znajduje się w Onkolmed Lecznica Onkologiczna na Ursynowie w Warszawie.

 

W celu umówienia się na konsultacje i wykonanie testu HPV skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Źródo: kobiecesprawy.medonet.pl/seks-to-nie-wszystko-jak-mozna-sie-zarazic-hpv/

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek

prof. dr  n. med. Grzegorz Mieczysław Panek
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.