Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Wrz032018

03 Wrz 2018

Jak leczyć wodonercze u dzieci?

Coraz więcej kobiet wykonuje badanie USG w ciąży, dzięki czemu lekarze diagnozują więcej przypadków wodonercza u płodu. Jest to stan, w którym nerki są obrzęknięte moczem na skutek blokady lub zwężenia cewki moczowej. Zanim badanie USG stało się standardowo stosowane w badaniach prenatalnych, wodonercze było zwykle diagnozowane u dzieci w wieku 3-4 lat. Według danych szacunkowych przypadłość ta dotyczy nawet 2% wszystkich dzieci, głównie chłopców. U większości noworodków nie pojawiają się jednak żadne symptomy, ponieważ wodonercze może ustąpić samoistnie, a nerki pracują ciężej, wyrównując nieprawidłowości.

Jakie są przyczyny, objawy i leczenie wodonercza u dzieci?

Wodonercze jest chorobą, którą może wywołać szereg przyczyn. Niektóre z nich wynikają z wrodzonych wad budowy układu moczowego, podczas gdy inne mają charakter nabyty.
Wodonercze wrodzone to jedna z najczęstszych wad wrodzonych u dzieci, występująca z częstotliwością 1 na 1000 urodzeń. Przyczyną wrodzonego wodonercza jest istnienie przeszkody anatomicznej lub czynnościowej. Do zastoju moczu może prowadzić niedorozwój moczowodu lub jakieś nieprawidłowości w jego budowie. Czasami zbyt wysokie odejście moczowodu z nerki może powodować zaleganie moczu w kielichach i miedniczkach nerkowych.
Bez względu na przyczynę obraz kliniczny jest uwarunkowany stopniem rozciągnięcia struktur nerki i ilością moczu, który zalega. Zwykle wodonercze jest bezobjawowe lub skąpoobjawowe. U małych dzieci jest ono zazwyczaj wykrywane przypadkowo podczas badania USG jamy brzusznej z zupełnie innego powodu lub w czasie badania lekarskiego, gdyż powiększona od nadmiaru moczu nerka może być wyczuwalna przez powłoki jako guz.
U dzieci starszych pierwszym objawem jest zazwyczaj ból brzucha o różnej lokalizacji i natężeniu. Jeżeli istnieje podejrzenie wystąpienia wodonercza, badaniem wyjściowym powinno być USG jamy brzusznej dziecka. Badanie to pozwala ocenić, na ile kielichy i miedniczki są rozciągnięte, a w związku z tym zaawansowanie wodonercza. Powinno się sprawdzić także grubość miąższu nerki – czy nie doszło jeszcze do jego zaniku. Obecnie wodonercze można też wykryć u płodu podczas rutynowego USG ciężarnej kobiety.Innym badaniem, które wykonuje się u dzieci z wodonerczem, jest scyntygrafia dynamiczna z próbą diuretyczną. Polega ono na ocenie wychwytu przez nerki radioaktywnego znacznika, czyli kontrastu podanego dożylnie, oraz następnie sprawdzeniu szybkości wydalania tego znacznika z dróg moczowych. Badania nie tylko pozwalają określić stopień zaawansowania wodonercza, ale także pomagają w zadecydowaniu, czy konieczne jest leczenie zabiegowe, czy nie. Bowiem nie każde poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego wymaga operacji. Niewielkie wodonercze może pozostać nieleczone, jest duża szansa, że wszystko wróci do normy wraz z rozwojem dziecka, bez szkody dla miąższu nerek. Oczywiście konieczna jest systematyczna kontrola nerek przy pomocy badania USG. Czasami jednak konieczna jest operacja, jedyny sposób leczenia wodonercza. Jeżeli leczenie jest potrzebne, nie należy go zbytnio odwlekać. Operacje wodonercza są obarczone małą liczbą powikłań, a także niewielką liczbą nawrotów nieprawidłowości.
Zdarza się, że zaleganie moczu jest wywołane przez ucisk moczowodu z zewnątrz. Może to być spowodowane istnieniem guza w jamie brzusznej, dodatkowego naczynia lub krwiaka. Wodonercze wrodzone może być też wynikiem zaburzeń czynności mięśniówki moczowodu.

Gdzie jest dobry urolog dziecięcy?

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna pracuje urolog dziecięcy – jeden z najlepszych.

W celu umówienia się na konsultację u urologa dziecięcego skontaktuj się zplacówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny