Jak leczyć raka endometrium?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak endometriumCo to jest rak endometrium?

Rak endometrium, czyli rak błony śluzowej trzonu macicy jest najczęstszym nowotworem złośliwym narządu rodnego oraz czwartym pod względem zachorowalności wśród nowotworów u kobiet. Chociaż posiadamy obecnie dobre metody diagnostyczne i skuteczne leczenie, rak endometrium wciąż budzi lęk zarówno u pacjentek i lekarzy.

Jakie są rodzaje raka endometrim?

Wyróżnia się dwa rodzaje raka endometrium – typ I i II.

Typ I raka endometrium to rak występujący u kobiet w wieku około 50 lat. Jego rozwój jest uzależniony od niezrównoważonego działania estrogenów na tkankę nabłonka pokrywającego od wewnątrz ścianę macicy. W wyniku działania tego hormonu tkanka endometrium staje się grubsza i ulega rozrostowi, co prowadzi do nadmiernego złuszczania i krwawień.
Typ II raka endometrium występuje głównie u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Nowotwór jest niezależny od działania hormonów. To rak źle rokujący, ponieważ rzadko poddaje się leczeniu.
Stadium zaawansowania raka endometrium określa się także w typach wg skali FIGO. Stopień I to choroba najmniej zaawansowana, a stopień IV oznacza najbardziej zaawansowany nowotwór. Stopień zaawansowania określa się na podstawie oceny głębokości nacieku guza na ściany macicy i obecności przerzutów.
Istnieje kilka typów morfologicznych raka endometrium. Zdecydowanie najczęściej występuje rak gruczołowy – nowotwór ten stwierdza się u 80% chorych. Pozostałe typy raka to rak jasnokmórkowy i brodawkowy surowiczy, przy których rokowania są znacznie gorsze niż przy raku gruczołowym.
Ponadto wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania tego nowotworu:

  • rak endometrium g1 (wysokozróżnicowany) – rokuje najlepiej,
  • rak endometrium g2 (średniozróżnicowany),
  • rak endometrium g3 (niskozróżnicowany) – rokuje najgorzej.

Jakie są przyczyny raka endometrium?

Rak endometrium jest nowotworem hormonozależnym. W etiologii raka trzonu macicy istotną rolę odgrywa długotrwała stymulacja endometrium przez estrogeny, zwłaszcza przy współistniejącym niedoborze hormonów antagonistycznych – progesteronu i innych gestagenów. Dzieje się tak zwykle u kobiet otyłych, w okresie około- i postmenopauzalnym, kiedy to w jajnikach utrzymuje się produkcja androstendionu, a zanika wydzielanie progesteronu i estrogenów. Androstendion w tkance tłuszczowej ulega przemianie i stymuluje błonę śluzową. Ciągła i niekontrolowana stymulacja endometrium prowadzi do uszkodzeń nabłonka i zablokowania prawidłowych czynności komórek. Nadmierne podziały nabłonka gruczołowego błony śluzowej macicy prowadzą do powstawania patologicznych rozrostów gruczołów endometrium. Wśród nich najbardziej niebezpieczne są rozrosty z nieprawidłową budową komórek mogących transformować komórki nowotworowe. Badania naukowe wskazują, że produkcja estronu u pań otyłych może być do 20 razy większa, niż u kobiet szczupłych i młodych.
Do bezpośrednich czynników ryzyka zalicza się m.in.: otyłość w wieku 50-59 lat i późną menopauzę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, brak potomstwa, występowanie cykli bezowulacyjnych, hiperestrogenizm endo- i egzogenny, zespół policystycznych jajników, długotrwałe leczenie tamoksifenem z powodu raka sutka oraz uwarunkowania genetyczne.

Jakie są objawy raka endometrium?

Głównymi objawami raka błony śluzowej macicy jest:

  • nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych,
  • nieregularne miesiączki,
  • krwawienie z dróg rodnych po okresie menopauzy.

Jakie są sposoby leczenia raka endometrium?

Sposób leczenia chorych na raka endometrium zależy od stopnia zaawansowania nowotworu w chwili rozpoznania.
Podstawową metodą jest zabieg operacyjny polegający na wycięciu macicy z przydatkami. W wybranych sytuacjach klinicznych konieczne może być usunięcie węzłów chłonnych miednicznych oraz okołoaortalnych, ewentualnie sieci większej. W bardziej zaawansowanych przypadkach zabieg ma na celu usunięcie całej tkanki nowotworowej z jamy brzusznej, czyli tzw. maksymalną cytoredukcję.
W przypadkach nieoperacyjnych stosuje się radioterapię, hormonoterapię, rzadziej chemioterapię. Radioterapia polega na skierowaniu na nowotwór i otaczające go tkanki wiązki promieniowania jonizującego, które ma właściwości niszczące komórki dzielące się, jakimi są komórki rakowe. Promieniowanie powstaje w specjalistycznych urządzeniach medycznych, tzw. akceleratorach, albo jest produkowane przez specjalnie przygotowane pierwiastki promieniotwórcze. Leczenie raka endometrium napromienianiem składa się zwykle z dwóch etapów – napromieniania guza „od zewnątrz” (z użyciem akceleratora, poprzez skórę i zdrowe tkanki otaczające guz) oraz od wewnątrz, poprzez umieszczenie wewnątrz guza (w jamie macicy) pierwiastka promieniotwórczego (nie uszkadza to zdrowych tkanek wokół guza).
Ponieważ wiele chorych na raka endometrium jest w podeszłym wieku i cierpi na choroby krążenia oraz układu oddechowego często leczenie operacyjne jest przeciwwskazane nawet we wczesnych stadiach choroby. Wtedy skuteczna może być samodzielna brachyterapia. Dawka promieniowania ograniczona jest przez tzw. tolerancję tkanek prawidłowych i jest pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy zniszczeniem raka i oszczędzeniem prawidłowych tkanek, które go otaczają. Takie narządy, jak pęcherz moczowy czy odbytnica, są wrażliwe na promieniowanie i zbyt duża dawka może je uszkodzić. W dzisiejszych czasach radioterapia jest bardzo skomplikowaną metodą leczenia, wykorzystującą najnowocześniejsze urządzenia medyczne i komputery.
Radioterapia ma też znaczenie jako leczenie dodatkowe po zabiegu chirurgicznym, czyli leczenie uzupełniające. Po wycięciu guza napromienia się miednicę mniejszą, w której znajdowała się zajęta chorobą macica, w celu zniszczenia pojedynczych, niedostrzegalnych komórek raka.
Chemioterapia polega na podaniu (zwykle dożylnie, w kroplówce) silnie działającego leku niszczącego komórki nowotworowe. Działaniami ubocznymi są zazwyczaj nudności, osłabienie szpiku kostnego, wypadanie włosów oraz inne objawy, ustępujące na ogół po zakończeniu leczenia. Najczęściej podaje się 6 cykli chemioterapii w odstępach 3–4-tygodniowych.
Hormonoterapia to podawanie (zwykle doustne lub domięśniowe) hormonów z grupy gestagenów, które skutecznie hamują rozwój raka endometrium. Takie leczenie jest zwykle dobrze tolerowane, choć zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej i prowadzi do zwiększenia masy ciała.
W przypadku raka endometrium z przerzutami do innych narządów stosuje się na ogół hormonoterapię gestagenami lub chemioterapię, w zależności od wieku, stanu ogólnego, obrazu klinicznego i przebiegu choroby.

 

W celu umówienia się na konsultację u ginekologa onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek

prof. dr  n. med. Grzegorz Mieczysław Panek
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.