Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar022022

02 Mar 2022

Guzki w piersi nie zawsze oznaczają nowotwór

Najczęstszą postacią zmian skórnych w przebiegu raka piersi są guzki. Ich średnica wynosi 1-3 cm, są twardej spoistości, pojedyncze lub mnogie i zlokalizowane w skórze lub tkance podskórnej. Guzki są zwykle w kolorze skóry, mogą jednak przyjmować barwę od różowej do czerwono-brązowej. Guzki mogą wrzodzieć i często ulegają zakażeniu. Zwykle nie towarzyszą im dolegliwości, ale niekiedy chorzy skarżą się na ból lub napięcie. W badaniu histopatologicznym stwierdza się obecność włóknienia wokół zgrupowanych komórek nowotworowych, które tworzą struktury przypominające gruczoły lub przyjmują układ linijny między wiązkami kolagenu, dając charakterystyczny obraz porozrywanych włókien kolagenowych (tzw. Indian file pattern).

Guzek w piersi – czy zawsze to zmiana złośliwa?

Na szczęście nie każdy stwierdzany guzek w piersi okazuje się zmianą złośliwą. Szacuje się, że tylko 1 na 10 wykrytych przypadkowo zmian w gruczole piersiowym okazuje się rakiem piersi. Wiele kobiet doświadcza zmian w strukturze piersi w czasie cyklu miesięcznego, szczególnie w jego drugiej połowie, tuż przed menstruacją. Zwiększeniu spoistości piersi oraz ich obrzmieniu, branym niekiedy mylnie za zgrubienia w piersiach, może towarzyszyć ból (mastalgia).
Najczęściej spotykaną zmianą łagodną są torbiele w piersi. Torbiel przedstawia się jako obły, sprężysty, dobrze odgraniczony guz. Zmiana jest zazwyczaj niebolesna. Ból piersi towarzyszący części przypadków jest wynikiem podrażnienia otaczającego miąższu przez płyn wydobywający się z pękniętej (zazwyczaj samoistnie) cysty w piersi i towarzyszącego mu stanu zapalnego. Torbiel w piersi pojawia się u kobiet w każdym wieku, najczęściej jednak występują około 40. roku życia, wykazując tendencję do zanikania w okresie pomenopauzalnym.
Inną, częstą zmianą w piersiach są ogniska zwłóknienia tkanek, zwane mastopatią. Najczęściej zmiany tego typu występują u kobiet przed menopauzą, mają postać dobrze odgraniczonych, nieregularnych zmian guzowatych lub asymetrycznych zmian ogniskowych. Ponieważ mastopatia jest szerokim terminem określającym większość zmian w piersiach, niekiedy zalicza się do niej również torbiele, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie gruczołu, jak i zmiany specyficzne (na przykład mastopatia cukrzycowa – nieprawidłowości w strukturze piersi u diabetyków).
Choć przyjęło się uważać, że zmiany w obrębie piersi dotyczą wyłącznie kobiet, nie jest to zgodne ze stanem faktycznym. Na rak sutka mogą chorować również mężczyźni (szacunkowo jest to 1 proc. wszystkich pacjentów z tym typem nowotworu). U płci męskiej może dochodzić również do powiększenia gruczołów piersiowych, ich obrzęku i wyczuwalnej zmiany struktury (zgrubienia w piersiach). Najczęściej zmiany te określa się mianem ginekomastii, a ich podłoże tkwi w zaburzeniach hormonalnych bądź też jest działaniem niepożądanym przyjmowanych leków (jednym z leków najczęściej wywołujących ginekomastię jest stosowany w niewydolności serca spironolakton). Nawet jeśli przyczyna zaburzeń jest znana, każdorazowo konieczne jest wykonanie badania USG gruczołów piersiowych – celem wykluczenia innych zmian.

Kiedy guzek w piersi to rak piersi?

Kiedy podejrzewać, że guzek w piersi to rak? Zazwyczaj jest to guz o nieregularnym kształcie i nie przesuwa się względem podłoża. Tak wygląda rak piersi już w znacznym stopniu zaawansowania. Nigdy jednak nie można być pewnym rozpoznania i poprzestać na samym oglądaniu zmiany, czy to w badaniu dotykiem, czy obrazowym. Zmiany w sutku, zwłaszcza podejrzane o złośliwe, należy zweryfikować histopatologicznie.
Rak piersi może wyglądać jak torbiel, gruczolak, tłuszczak w piersi. Dlatego jego rozpoznanie jest czasem tak trudne. Szczególnie, gdy guzek jest mały.
Im mniejsza zmiana, tym większa szansa na wyleczenie. Które potencjalne objawy raka piersi powinny szczególnie niepokoić? Jest to:
skórka pomarańczowa na piersiach;

  • wyciek z brodawki sutkowej (krwisty, mleczny – poza okresem laktacji);
  • zmiana kształtu piersi, jej deformacja, rozstępy;
  • owrzodzenie, niegojąca się ranka;
  • zmiana kształtu i koloru brodawki;
  • wciągnięcie brodawki (poza okresem dojrzewania);
  • obrzęk i ból piersi;
  • powiększone węzły chłonne pod pachą i nadobojczykowe.

Co zrobić jak wykryje się guza w piersi?

Wykryty samodzielnie guzek piersi zawsze powinien być poddany dalszej diagnostyce. W zależności od wieku chorej oraz struktury jej piersi lekarz może zaproponować badanie ultrasonograficzne (zwykle kobiety poniżej 35. roku życia) lub mammografię (głównie po 40. roku życia). W uzasadnionych przypadkach stosuje się obydwie metody, szczególnie u kobiet z pogranicza wiekowego.
Badanie ultrasonograficzne piersi może być również przeprowadzone w okresie ciąży, jak i karmienia piersią, choć jest ono wówczas trudniejsze i wymaga większego doświadczenia ultrasonografisty. Na podstawie badań obrazowych ustala się wskazania do biopsji guzka – pobrania jego fragmentu celem oceny pod mikroskopem (histopatologicznej). Dopiero wynik tego badania pozwala odpowiedzieć na pytanie, z jakim rodzajem guzka mamy do czynienia.

Jak leczy się guza piersi?

Leczenie guza piesi jest uzależniane od tego czy jest to zmiana łagodna czy złośliwa, od jej wielkości i zaawansowania. Podczas wizyty lekarz analizuje badania i na tej podstawie podejmuje decyzję o dalszym leczeniu.

Gdzie udać się w Warszawie na konsultację po rozpoznanie i leczenie raka piersi?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna w Warszawie jest przychodnią gdzie działa Poradnia Nowotworów Piersi i Poradnia Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej. Lekarze w nich zatrudnieni są to bardzo dobrzy specjaliści leczący nowotwory piersi.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, chirurga, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
wylecz.to/ginekologia/guzek-w-piersi-lagodny-i-zlosliwy-kiedy-moze-oznaczac-raka/
naszginekolog.pl/objawy/guzek-w-piersi/

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny