Guz Pancoasta - przyczyny, objawy, leczenie

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Guz PancoastaCo to jest guz Pancoasta?

Guz Pancoasta zwany inaczej guzem górnego otworu klatki piersiowej jest schorzeniem, które obejmuje około 1-3 % wszystkich przypadków raka płuc. Jest to postać raka oskrzela zlokalizowana w okolicy płuca. Większość przypadków tego schorzenia jest rakiem płaskonabłonkowym.

Guz Pancoasta – jakie są przyczyny guza Pancoasta?

Przyczyny rozwoju guza Pancoasta obejmują:

  • czynne i bierne palenie tytoniu,
  • ekspozycja na nikiel i inne metale,
  • ekspozycja na azbest,
  • promieniowanie jonizujące.

W rozwoju guza Pancoasta dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Następuje wzrost ryzyka zachorowania w razie posiadania krewnych pierwszego stopnia z rozpoznanym rakiem płuc. Urazy i poważne schorzenia płuc również są czynnikiem ryzyka.

Guz Pancoasta – Jakie są objawy guza Pancoasta?

Pierwszym objawem bywa ból okolicy barku spowodowany uciskiem lub naciekaniem splotu ramiennego, opłucnej ściennej, żeber I-III. Charakterystyczny jest zespół objawów neurologicznych spowodowanych uciskiem splotu barkowego oraz zespół Hornera spowodowany uciskiem lub naciekaniem zwojów współczulnych.

Guz Pancoasta – jak przebiega diagnoza i leczenie guza Pancoasta?

Leczenie, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, opiera się głównie na radioterapii oraz chemioterapii. Jeżeli jednak guzek jest operacyjny, wykonywany jest zabieg chirurgiczny, który ma na celu jego usunięcie. 
Przeciwwskazaniem do tej metody obejmują rozległy naciek nowotworu na splot barkowy, kręgi szyjne lub piersiowe (naciek brzeżny nie jest przeciwwskazaniem), przerzuty odległe, przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia, oraz naciek żyły podobojczykowej.
Oczywiście im wcześniej guz Pancoasta zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na wyleczenie pacjenta. Dlatego w przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów należy czym prędzej udać się do lekarza onkologa i powiedzieć mu o swoich podejrzeniach.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa w Poradnii Nowotworów Płuca i Torakochirurgii skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010.

lek. med. Katarzyna Zajda

Lek. med. Katarzyna Zajda
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna

lek. med. Elżbieta Wojciechowska-Lampka

lek. med. Elżbieta Wojciechowska-Lampka
Specjalizacja lekarza: 
Hematologia
Onkologia Kliniczna
Radioterapia

dr n. med. Maciej Głogowski

dr n. med. Maciej Głogowski
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Klatki Piersiowej
Chirurgia Onkologiczna

dr n. med. Wiesław Lasota

dr n. med. Wiesław Lasota
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.