Glukagonoma - objawy i leczenie guza trzustki

Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Jaką chorobą jest Glukagonoma?

Glukagonoma to guz, który najczęściej pojawia się w trzustce, choć jego obecność stwierdzana jest również w dwunastnicy. Ulega zezłośliwieniu - warto zatem zwrócić uwagę na niepokojące objawy i jak najszybciej skonsultować je u lekarza.

Glukagonoma lub też guz glukagonomowy to guz trzustki. Wywodzi się on z komórek alfa wysp trzustkowych wydzielających w nadmiarze glukagon. Guzy glukagonowe są zazwyczaj duże (powyżej 6 cm), lokalizują się w ogonie lub głowie trzustki, sporadycznie mogą też wystąpić w dwunastnicy. Aż w 80 proc. przypadków ulegają zezłośliwieniu.

Glukagonoma – jakie objawy świadczą o glukagonomii?

Skutkiem wynikiem nadmiernego wydzielania glukagonu przez guz może być:

  • cukrzyca o łagodnym przebiegu
  • spadek masy ciała
  • niedokrwistość normobarwliwa
  • zmiany skórno-śluzówkowe o charakterze wędrującego rumienia nekrolitycznego

Mniej typowe objawy guza trzustki to:

  • zakrzepica żylna
  • zatorowość płucna
  • stany psychozy i depresji
  • hipoalbuminemia
  • niedobór aminokwasów
  • hipocholesterolemia

Glukagonoma – jak przebiega leczenie glukagonomii?

W badaniach biochemicznych stwierdza się 10-20-krotne zwiększenie stężenia poziomu glukagonu w surowicy krwi (norma <200 pg/ml), upośledzoną tolerancję glukozy oraz zmniejszenie stężenia wolnych kwasów tłuszczowych. Najlepszą metodą umożliwiającą precyzyjną lokalizację guza jest USG (guzy są z reguły duże i dające przerzuty) oraz tomografia komputerowa,

Leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie nowotworu, które daje pełne wyleczenie u 30% pacjentów. Poprawę kliniczną daje także zabieg embolizacji naczyń wątrobowych. Zmiany skórne dobrze reagują na leczenie somatostatyną i preparatami cynku, stosowanymi miejscowo. Przypadki nieoperacyjne wymagają stosowania kuracji cytostatykami.

 

W celu umówienia się na konsultację u endokrynologaneurochirurgaradiologa i onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

dr n. med. Małgorzata Czetwertyńska

dr n. med. Małgorzata Czetwertyńska
Specjalizacja lekarza: 
Endokrynologia

lek. med. Andrzej Jezierski

lek. med. Andrzej Jezierski
Specjalizacja lekarza: 
USG

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Romuald Krajewski
Specjalizacja lekarza: 
Neurochirurgia

lek. med. Aneta Fiderkiewicz

lek. med. Aneta Fiderkiewicz
Specjalizacja lekarza: 
Endokrynologia