Gdzie zbadać przyczyny bezsenności?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Przyczyny bezsennościBezsenność jest zaburzeniem snu. Powoduje, że po nieprzespanej nocy wstajemy zmęczeni i niewyspani, co powoduje negatywne w skutki dla naszego zdrowia.

Jaka jest klasyfikacja bezsenności i jej przyczyny?

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) zaburzenia snu dzieli się na nieorganiczne i organiczne, czyli niezwiązane lub związane z chorobami układu nerwowego lub somatycznymi. Z praktycznego punktu widzenia najbardziej przydatny jest jednak podział bezsenności ze względu na czas trwania objawów.

Bezsenność przygodna (o czasie trwania do kilku dni) i bezsenność krótkotrwała (o czasie trwania do 4 tygodni) są najczęściej powodowane reakcją na stres (np. problemy zawodowe, szkolne, rodzinne) lub zmianą tryby życia (np. przeprowadzka, podróż ze zmianą stref czasu). Bezsenność krótkotrwałą mogą wywołać również choroby somatyczne, na przykład infekcje, choroby przebiegające z bólem.

Bezsenność przewlekła, czyli trwająca powyżej miesiąca, najczęściej jest związana z zaburzeniami psychicznymi (szczególne depresją i zaburzeniami lękowymi), przewlekłymi chorobami somatycznymi (np. zaburzeniami hormonalnymi, przewlekłymi stanami zapalnymi np. reumatoidalnymi, przewlekłymi zespołami bólowymi, chorobami neurologicznymi i narządu ruchu, które uniemożliwiają aktywność fizyczną w ciąg dnia) oraz uzależnieniami na przykład od alkoholu.

Bezsenność przygodna i bezsenność krótkotrwała na szczęście nie ma poważnych przyczyn i ze względu na krótki czas trwania nie odbija się na naszym zdrowiu w sposób istotny. Większej uwagi, natomiast wymaga bezsenność przewlekła. Ze względu na przewlekły czas trwania i swoje przyczyny może mieć szkodliwy wpływ na organizm i powodować powstawanie nowych schorzeń na wskutek wycieczenia organizmu.

Jak diagnozować przyczyny bezsenności?

W sytuacji kiedy nie możemy spać w nocy (cierpimy na bezsenność) nie powinniśmy tego lekceważyć i powinniśmy udać się do lekarza rodzinnego w celu ustalenia jej przyczyn. Lekarz rodzinny przeprowadzi szczegółowy wywiad i przeprowadzi badania. W przypadku gdy diagnozowana jest bezsenność przygodna lub bezsenność krótkotrwała najczęściej wystarczy wyleczyć przeziębienie lub poradzić sobie z sytuacją stresową a w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przetrwać okres adaptacyjny by bezsenność ustąpiła.

W przypadku gdy diagnozą jest bezsenność przewlekła wymaga ona głębszej diagnostyki u lekarza specjalisty, który przeprowadzi dodatkowe badania. Jednym z takich badań jest badanie polisomnograficzne (polisomnografia).

Na czym polega badanie polisomnograficzne?

Polisomnografia to badanie, które pozwala na wykrycie zaburzeń snu. Na badanie polisomnograficzne składają się cztery podstawowe badania, takie jak:

  • elektroencefalografia (EEG) - na głowie pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny bioelektrycznej czynności mózgu

  • elektrokardiografia (EKG) - na klatce piersiowej pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny aktywności elektryczną serca

  • elektrookulografia (EOG) - przy oczach pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu zbadania zmian prądów czynnościowych powstających podczas ruchów gałki ocznej i po działaniu błysków świetlnych

  • elektromiografia (EMG) - na ciele pacjenta zostają umieszczone elektrody w celu oceny funkcji mięśni i nerwów

Poza tym w okolicy ust umieszcza się mikrofon, czujnik temperatury i przepływu powietrza. Na kostce umieszcza się czujnik ruchów kończyn, na palcu ręki pulsoksymetr, a na brzuchu i klatce piersiowej tzw. pasy oddechowe, które rejestrują ruchy tych części ciała. Poza tym konieczny jest także czujnik położenia ciała. Zarówno czujniki, jak i elektrody zostaną zamontowane w taki sposób, że nie krępują zbytnio ruchów. Jeśli pacjent będzie musiał pójść w nocy do toalety, nie będzie miał z tym problemu - wystarczy odłączyć elektrody od aparatury.

Gdzie można wykonać badanie polisomnograficzne?

Jest kilka ośrodków wykonujących badanie polisomnograficzne (polisomnografię). Jednym z nich jest Onkolmed Lecznica Onkologiczna w mieście Warszawa.

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna polisomnografię przeprowadza lekarz neurolog prof. dr hab. n. med. Rafał Rola.

 

W celu umówienia się na konsultację u neurologa i badanie polisomnograficzne skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

 

W artykule wykorzystane zostały materiały z: mp.pl

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.