Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Paź052020

05 Paź 2020

Drgawki u niemowlaka - przyczyny, objawy, leczenie

Drgawki u niemowlaka mogą się pojawić podczas karmienia, po przebudzeniu, przy zasypianiu czy podczas snu. Niezależnie od tego, jakie są przyczyny drgawek u niemowlaka, należy zachować spokój i udzielić dziecku pierwszej pomocy. Potem jak najszybciej należy udać się do lekarza, ponieważ nawet krótkotrwałe drgawki o niewielkim nasileniu mogą być objawem poważnej choroby.

Co to są drgawki u niemowlaka?

Drgawki u niemowlaka to mimowolne, szybkie, rytmiczne skurcze mięśni. Mogą im towarzyszyć objawy, takie jak krótkotrwała utrata przytomności, przewracanie gałkami ocznymi, przyspieszony oddech. Niepokojące objawy mogą się pojawić także przed i po ustaniu drgawek, takie jak płacz, senność czy wiotkość mięśni. U ok. 3 proc. niemowląt i dzieci przyczyną drgawek jest gorączka (tzw. drgawki gorączkowe). U pozostałych przyczyny drgawek to różnego rodzaju choroby, które zwykle dotyczą układu nerwowego. Drgawki u niemowlaka należy odróżnić do drżenia. Drżenia pojawiają się do 3. miesiąca życia, ustępują po przytrzymaniu (w przeciwieństwie do drgawek) i charakteryzują się brakiem ruchów gałek ocznych (które występują w przebiegu drgawek).

Jakie są przyczyny drgawek u niemowlaka?

Zaburzeń, w których przebiegu wystąpić mogą drgawki u niemowlaka, jest niezwykle dużo. Problem może być bowiem powiązany nawet z gorączką – ten rodzaj drgawek określany jest mianem drgawek gorączkowych. Wyróżnia się dwa ich rodzaje:
Drgawki gorączkowe proste mają charakter uogólniony (zaburzenia dotyczą całego ciała dziecka), trwają krócej niż 15 minut i nie powtarzają się w ciągu doby.
Drgawki gorączkowe złożone mają charakter ogniskowy (umiejscowione są w jednym rejonie ciała), mogą utrzymywać się przez dłużej niż 15 minut i w trakcie kolejnej doby (przy utrzymującym się podwyższeniu temperatury ciała dziecka) mogą się one powtarzać.
Gorączka stanowi jednak tylko jedną z możliwych przyczyn drgawek u niemowlaka. Wśród różnych zaburzeń, które mogą odpowiadać za ten problem, wymienia się:

  • zaburzenia metaboliczne (np. hipoglikemię, hipokalcemię czy hiponatremię),
  • niedotlenienie w okresie okołoporodowym,
  • krwawienie śródczaszkowe,
  • nowotwory ośrodkowego układu nerwowego,
  • choroby genetyczne,
  • malformacje struktur ośrodkowego układu nerwowego,
  • udar u dziecka (choć rzadko, to choroba ta naprawdę może wystąpić u noworodka czy niemowlaka),
  • zakażenia (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych),
  • inwazyjna choroba meningokokowa,
  • rozwinięcie się zespołu abstynencyjnego u dziecka (dotyczy to tych maluchów, których matki w
  • trakcie ciąży zażywały różne substancje, np. narkotyki lub alkohol).

Jakie są objawy drgawek u niemowlaka?

Objawy drgawek u niemowlaka są różne i zalerzą od rodzaju drgawek i ich przyczyny

  • Napady kloniczne ogniskowe charakteryzują się rytmicznością, wolnymi ruchami drgającymi i pojawiają się najczęściej w przebiegu zaburzeń metabolicznych, rzadziej urazów lub krwawień podpajęczynówkowych.
  • Napady kloniczne ogniskowe dotyczą przede wszystkim mięśni twarzy, kończyn, a także mięśniówki gardła i biorącej udział w procesie oddychania. Rokowanie jest pomyślne w ogniskowych napadach klonicznych.
  • Napady kloniczne wieloogniskowe lub wędrujące również są rytmiczne i cechują się występowaniem wolnych ruchów drgających. Obejmują one całe ciało lub pojawiają się w obu jego połowach oddzielnie.
  • Napady miokloniczne są synchronicznymi drganiami kończyn górnych, a rzadziej dolnych. Są pojedyncze lub powtarzają się. Obserwuje się je w przebiegu rozlanych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

U wcześniaków obecne są nieraz ruchy miokloniczne, ale nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w badaniu elektroencefalograficznym EEG i w badaniach obrazujących struktury ośrodkowego układu nerwowego.
Napady miokloniczne mogą pojawiać się także u zdrowych noworodków w momencie budzenia się. Mioklonie wymagają przeprowadzenia dokładnych badań, które umożliwią rozpoznanie bądź wykluczenie zaburzeń metabolicznych, genetycznych i wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego.
Napady toniczne mogą mieć charakter ogniskowy lub uogólniony. Cechują się wystąpieniem wyprostu i wzrostu napięcia w obrębie mięśni kończyn i tułowia. Często współistnieje zwrot gałek ocznych, czy bezdech.
Napady toniczne są charakterystyczne dla wcześniaków z ciężkimi nieprawidłowościami występującymi w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, czy z krwawieniami śródczaszkowymi. Rokowanie w napadach tonicznych jest niekorzystne.
Napady subtelne (amorficzne) należą do najczęstszych obserwowanych u noworodków. Nieraz są niedostrzegalne. Cechują się występowaniem powtarzających się ruchów gałek ocznych, drżeń powiek, mrugań, czy automatycznych ruchów ust (mlaskania, ziewania, połykania, czy cmokania). Ponadto mogą pojawiać się ruchy kończyn przypominające wiosłowanie lub pedałowanie.
Dodatkowo napady subtelne występują nieraz pod postacią zmienności w częstości pracy serca, ciśnienia tętniczego krwi, czy utlenowania krwi tętniczej. Zapis elektroencefalograficzny może nie wykazywać żadnych nieprawidłowości. Napady subtelne często nie ustępują pomimo zastosowanego leczenia przeciwdrgawkowego 

Co robić gdy wystąpią drgawki u dziecka?

Drgawki, choć wyglądają groźnie, same w sobie rzadko zagrażają życiu. Niebezpieczna jest niedrożność dróg oddechowych (przedłużający się napad może prowadzić do znacznego niedotlenienia) oraz urazy do jakich może dojść podczas napadu. To dlatego podczas napadu drgawek należy zadbać o bezpieczeństwo dziecka.
Jak się zachować podczas ataku drgawek u dziecka? Drgawki wymagają udzielenia natychmiastowej specjalistycznej pomocy. Konieczne jest chronienie głowy przed urazami, zabezpieczenie dziecka przed ewentualnymi urazami czy upadkiem, jak również odwrócenie dziecka na bok, jeśli wymiotuje. Należy pamiętać o odchyleniu głowy tak, by zminimalizować ryzyko zachłyśnięcia się wydzieliną. Nie wolno wkładać żadnych przedmiotów do jamy ustnej, chyba że służą do utrzymania drożności dróg oddechowych. Należy skontrolować drożność dróg oddechowych.
Jeżeli drgawki u dziecka pojawiły się po raz pierwszy, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jeżeli zdarzyły się wcześniej, a specjalista przepisał lek przerywający atak drgawek, należy go podać. Ze specjalistami kontaktujmy się zawsze, jeśli coś wzbudza nasz niepokój.
Drgawki pochodzące od urazów okołoporodowych (krwawienie śródczaszkowe, padaczka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu) należy jak najszybciej rozpocząć leczenie choroby powstałej na wskutek urazu z zastosowaniem leczenia przeciwdrgawkowego.

Gdzie pójść z dzieckiem na konsultację do neurologa dziecięcego?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to przychodnia prywatna, gdzie można przyjść na konsultację do lekarza neurologa dziecięcego. Działa w niej Poradnia Neurologii Dziecięcej gdzie leczone są dzieci. Pracują w niej bardzo dobrzy neurolodzy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób centralnego układu nerwowego i nerwów obwodowych u dorosłych i dzieci.

W celu umówienia się na konsultację u neurologa dziecięcego, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

Źródła:
poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/drgawki-u-niemowlaka-przyczyny-co-robic-gdy-u-niemowlaka-pojawia-sie-d-aa-LDn4-SbMX-sdzw.html
mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci/drgawki-u-niemowlaka-aa-gpGv-U5fH-RimM.html
interna.com.pl/drgawki_noworodkowe.htm
edziecko.pl/zdrowie_dziecka/7,79364,25307932,drgawki-u-dziecka-przyczyny-i-objawy-co-robic.html

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny