Dlaczego warto robić USG klatki piersiowej?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Co to jest USG klatki piersiowej?

USG klatki piersiowej jest prostym i bezpiecznym badaniem, które pozwala na diagnostykę odmy opłucnowej, a także obwodowego zapalenia płuc oraz opłucnej. Lekarz zleca również wykonanie USG klatki piersiowej osobom, które skarżą się na ból w klatce oraz w szczególności tych, które doświadczyły urazów, bądź przeszły przez poważne przeziębienia. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy związane z klatką piersiową USG klatki piersiowej to najprostszy sposób, aby to sprawdzić.

Co można zdiagnozować dzięki USG klatki piersiowej?

Dzięki badaniu USG klatki piersiowej możemy między innymi:

  • określić ilość i dokładną lokalizację płynu w jamach opłucnowych, nawet w niewielkich ilościach (5-10ml) i uwięzionego w zrostach,

  • potwierdzić, bądź wykluczyć odmę opłucnową,

  • zaobserwować zmiany zapalne płuc (zapalenie płuc i zapalenie opłucnej),

  • stwierdzić obecność obrzęku płuc,

  • zdiagnozować zatorowość płucną,

  • wykryć zmiany miąższu płucnego położone obwodowo,

  • ocenić rusztowanie klatki piersiowej (zauważyć pęknięcia żeber, guzy powłok klatki piersiowej, czy inne zmiany pourazowe),

  • ocenić stan śródpiersia, zbadać grasicę oraz węzły chłonne,

  • stwierdzić obecność guzów.

Jak wygląda przygotowanie do USG klatki piersiowej?

Badanie USG klatki piersiowej nie wymaga specjalnych przygotowań.

Konieczne jest dostarczenie poprzednich wyników badań dotyczących płuc, w szczególności RTG klatki piersiowej, ale też tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego, zwłaszcza dokumentacji zdjęciowej – jeśli takie badania były już wykonywane oraz wypisów ze szpitala, po ewentualnych zabiegach operacyjnych piersi. Takie postępowanie pozwala na dokładne porównanie wielkości i charakteru opisywanych już wcześniej zmian i niejednokrotnie pozwala uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych badań.

Jak wygląda przebieg badania USG klatki piersiowej?

Badanie USG klatki piersiowej wykonuje się w pozycji siedzącej zarówno z przodu jak i z tyłu klatki piersiowej. Lekarz, po uprzednim zebraniu wywiadu, nakłada na powierzchnię głowicy USG cienką warstwę żelu i przesuwając sondę po powierzchni skóry, ogląda i ocenia na monitorze poszczególne struktury klatki piersiowej (oceniając ewentualne zmiany patologiczne). Obraz widoczny na ekranie monitora można w każdej chwili badania zarejestrować na papierze termoczułym, ewentualnie na innych nośnikach elektronicznych (płyta CD/DVD, twardym dysku, urządzeniach USB).
Wynik wykonanego badania usg stanowi opis zobrazowanych struktur, opis ewentualnie stwierdzonych patologii oraz rozpoznanie wraz z ewentualnymi zaleceniami. W przypadku stwierdzenia patologii do wyniku badania dołączana jest dokumentacja zdjęciowa zobrazowanych nieprawidłowości.

Gdzie można zrobić USG klatki piersiowej?

Badanie USG klatki piersiowej możesz wykonać w Gabinecie Ultrasonografii w Warszawie na Ursynowie. Badanie USG w Onkolmed Lecznica Onkologiczna wykonuje lekarz radiolog z dużym doświadczeniem, lek. med. Andrzej Jezierski. Przeprowadzając badanie USG klatki piersiowej, radiolog lek. med. Andrzej Jezierski bardzo dokładnie dokona oceny stanu narządów wewnętrznych oraz precyzyjnie określi wszelkie nieprawidłowości w strukturze badanych narządów.

W celu umówienia się na konsultację u radiologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010