Czym są choroby nowotworowe i jak je wykryć?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Choroby nowotworowe

Czym są choroby nowotworowe?

Zanim poruszymy temat chorób nowotworowych odpowiedzmy sobie na jedno pytanie. Czym jest nowotwór? Zgodnie z definicją nowotwór jest to grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona. Innymi słowy można powiedzieć, że komórki nowotworowe wywodzą się z własnych komórek organizmu. Zdrowe komórki naszego organizmu dzielą sie i obumierają  w sposób naturalny, natomiast komórka nowotworowa  traci zdolność  do różnicowania się  i zaczyna rosnąć w sposób niekontrolowany. Przekracza granice określonych tkanek, nacieka na inne narządy tworząc przerzuty w innych miejscach organizmu.

Nowotworami zajmuje się onkolog specjalista dziedziny, którą jest onkologia. Można ją zdefiniować jako dziedzinę medycyny zajmująca się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem oraz leczeniem.

Jakie są przyczyny zachorowań na nowotwory?

Teraz, kiedy wyjaśniliśmy czym jest nowotwór odpowiedzmy na kolejne pytanie. Co powoduje powstawanie nowotworów?

Przyczyn powstawania jest bardzo wiele. Do głównych czynników  ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych zaliczamy:

By uniknąć nowotworu można zastosować odpowiednią profilaktykę. Porzucić nałogi i niezdrowy styl życia a także wykonywać regularnie badania.

Jak wygląda profilaktyka nowotworów?

Profilaktyka nowotworów to wszystkie czynności mające na celu uniknięcie zachorowania lub szybkie i skuteczne jego wykrycie. Do czynników, które zapobiegają powstawaniu nowotworów zaliczamy:

  • włąściwe odżywianie (zbilansowana dieta zapewniająca wszystkie składniki odżywcze, witaminy i  mikroelementy),

  • unikanie alkoholu,

  • unikanie palenia tytoniu,

  • aktywnośc fizyczna (minimum 30 min dziennie 5 dni w tygodniu),

  • badania profilaktyczne (morfologia krwi, badania biochemiczne, rtg klatki piersiowej, USG jamy   brzusznej i miednicy, cytologia, mammografia).

W profilaktyce nowotworów należy pamiętać o poniższym równaniu:

badania profilaktyczne (wczesne wykrycie choroby) = wyleczenie

Teraz kiedy wyjaśniliśmy sobie jak powinna wyglądać profilaktyka, wielu z was zadaje sobie pytanie gdzie pójść by wykonać badania?

Pierwszym krokiem powinien być lekarz pierwszego kontaktu, który może zlecić odpowiednie podstawowe badania. Lekarz onkolog stwierdzi na podstawie wyników czy pacjent wymaga dalszej diagnostyki u lekarza specjalisty. Dalsza droga powinna prowadzić do lekarza  onkologa. Najlepsza  onkologia jest w Warszawie.

Nasza placówka oferuje najwyższej klasy specjalistów onkologów prywatnie o różnych specjalnościach onkologicznych. Tutaj możesz kontynuować swoje leczenie.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.