Czy terapia Simontona pomaga leczyć nowotwory?

Szanowni Pacjenci! Nasza przychodnia w dniu 24 grudnia będzie czynna w godzinach 8-13, 31 grudnia w godzinach 8-15.
Szanowni Pacjenci! W dniu 24 grudnia 2021r. punkt pobrań będzie nieczynny. Zapraszamy na badania w dni wcześniejsze lub dopiero po świętach.
23 listopada ruszyły darmowe szczepienia na grypę dla osób, które ukończyły 18 lat

Psychoonkologia

Co to jest metoda Simontona?

Metoda Simontona (terapia simontonowska) to rodzaj psychoterapii skierowanej do osób chorych na nowotwory oraz ich bliskich. Celem terapii metodą Simontona jest poprawa jakości życia tych osób i wyrwanie ich ze stanu beznadziei. Terapia pomaga chorym m.in. w procesie leczenia, często wpływając na jego efektywność.

Na czym polega metoda Simontona?

Metoda Simontona (terapia simontonowska) skupia się na tym, aby uczyć pacjenta, jak skutecznie radzić sobie z niepożądanymi, negatywnymi myślami i emocjami, jak wzbudzać w sobie nadzieję i w konsekwencji, jak sprawiać, by w naszym życiu było więcej radości i poczucia sensu. Dzięki temu, oprócz poprawy jakości życia, dochodzi również często do istotnej poprawy efektów samego leczenia onkologicznego.

Carl Simonton twierdził, że bardzo często to właśnie negatywne myśli i emocje, stres, lęki, poczucie beznadziei i brak wiary w skuteczność terapii blokują leczenie u osób chorych na nowotwory. Jego pacjenci bardzo często zakładali, że ich walka z rakiem jest z góry skazana na niepowodzenie. Przez to nie chcieli nawet podejmować leczenia, traktując nowotwór jako wyrok śmierci.

Zdaniem onkologa chorobę powinno traktować się nie tylko jako problem czysto fizyczny, ale raczej jako problem całego człowieka, obejmujący nie tylko jego ciało, ale również i umysł oraz emocje. Carl Simonton twierdził, że stany emocjonalne i umysłowe odgrywają znaczącą rolę nie tylko w podatności na choroby, z rakiem włącznie, lecz także w procesie zdrowienia. Jeżeli nad powrotem do zdrowia nie pracuje cały człowiek, stanowiący zintegrowany system rozumu, ciała i emocji, to czysto fizyczna interwencja może okazać się niewystarczająca.
Dlatego też
Carl Simonton postanowił włączyć psychoterapię do rutynowego leczenia onkologicznego. Po blisko pięćdziesięciu latach, Metoda Simontona (terapia simontonowska) w wielu krajach stosowana jest w standardowym leczeniu nowotworowym.

Dla kogo jest przeznaczona metoda Simontona?

Metoda Simontona (terapia simontonowska) stworzona została na potrzeby ludzi chorych na nowotwór oraz ich bliskich, którzy nie zawsze potrafili być wsparciem. Terapia jednak jest na tyle uniwersalna, że jej zastosowanie nie ogranicza się do psychoonkologii. Metoda może być swobodnie stosowana przez osoby chore na inne, ciężkie, choroby przewlekłe oraz przez ich najbliższych. W terapii mogą uczestniczyć nawet ludzie zdrowi, którzy nękani są przez ogromny strach przed nowotworami.

Gdzie znajdę psychoonkologa?

Na świecie psychoonkologia jest dziedziną bardzo rozwiniętą i łączenie przez lekarzy leczenia onkologicznego i psychoterapii jest powszechne. W Polsce zaś psychoonkologia jest dziedziną dopiero uzyskującą uznanie i wciąż jest stosunkowo rzadko stosowaną jako leczenie u osób chorych na nowotwory.

Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest przychodnią, która zatrudnia najlepszej klasy specjalistów onkologów stosujących najnowsze i najskuteczniejsze metody leczenia nowotworów. W zespole Onkolmed Lecznica Onkologiczna obok chirurgów, ginekologów, chemioterapeutów, endokrynologów, neurochirurgów i neurologów pracuje psychoonkolog. Pomoże on każdemu komu na wskutek choroby onkologicznej pogorszył się stan psychiczny i przestał sobie z nią radzić.

 

W celu umówienia się na konsultację u psychoonkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

 

W artykule wykorzystano materiały pochodzące z: zdrowie.gazeta.pl, poradnikzdrowie.pl, polki.pl, rodzice.pl

dr n. med. Ewa Anna Kosakowska

Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna
Psychoonkologia
dr n. med. Ewa Anna Kosakowska

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do lekarza specjalisty bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz specjalista leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.