Czy masz martwicę tłuszczową piersi?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Martwica tłuszczowa piersi

Guz lub nowotwór piersi to niejedyne choroby dotyczące kobiecego biustu. W jego obrębie może pojawić się dużo innych dolegliwości. Niektóre są mniej, inne bardziej poważne, że wszystkimi jednak należy udać się do lekarza, by rozwiać wątpliwości. Jednym ze schorzeń, które może wzbudzić niepokój, gdyż podobnie jak rak objawia się zgrubieniem w gruczole piersiowym, jest martwica tłuszczowa piersi.
Martwica tłuszczowa piersi dotyczy bardzo niewielkiego odsetka wszystkich guzów, bo jedynie 0,6%. Najczęściej dotyka kobiety z dużą nadwagą i otyłe, które posiadają dużo tkanki tłuszczowej w okolicach biustu.

Jakie są przyczyny martwicy tłuszczowej piersi?

Mechanizm powstania martwicy tłuszczowej piersi jest stosunkowo prosty. W efekcie urazu dochodzi do uszkodzenia naczyń włosowatych, które prowadzi do zaburzenia ukrwienia tej okolicy.
Tkanka tłuszczowa permanentnie nie odżywiona podlega procesom martwiczym. Dookoła tworzy się obwódka zapalna. Po pewnym czasie masy tkankowe objęte martwicą podlegają procesowi włóknienia, zatem pojawiają się pasma tkanki łącznej, a z czasem blizna. Zdarza się, że w chorobowo zmienionych miejscach odkładają się jony wapnia, co z kolei może spowodować zwapnienie ognisk martwicy tłuszczowej piersi, określane mianem petryfikacji.

Jakie są objawy martwicy tłuszczowej piersi?

W trakcie badania palpacyjnego badana jest cała pierś, czyli struktura, otoczka i cała brodawka, wygląd brodawek w stosunku do piersi oraz położenie gruczołów w stosunku do klatki piersiowej. Oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt, że kobieca pierś rzadko kiedy jest idealna i równa (tylko kilka procent kobiet może takimi się pochwalić), a częściej spotykane są piersi z wyraźnie asymetrycznie rozmieszczonymi gruczołami sutkowymi.
Najbardziej niepokojąca powinna być każda zmiana powstała w porównaniu do poprzedniego stanu. Przede wszystkim niepokój powinny wzbudzać zmiany lite, które mogą ulec zwłóknieniu. Niepokojące objawy to także wciągnięcie brodawki, nierówności, zaczerwienienie czy wyciek z brodawki. W przypadku, gdy zmiany są symetryczne i obustronne zwykle świadczą o zaburzeniach ogólnoustrojowych (może na tle hormonalnym). Najważniejsze, że w trakcie samodzielnej kontroli stanu piersi wykrywane są zmiany łagodne aż w 80% przypadków. Oznacza to, że warto samodzielnie i regularnie badać piersi.

Jak rozpoznać martwicę tłuszczową piersi?

Do rozpoznania martwicy konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Lekarz musi dokonać badania palpacyjnego, dzięki któremu może stwierdzić obecność dość twardej struktury ze stanem zapalnym. Kolejne badania zmierzające do potwierdzenia martwicy tłuszczowej piersi to rezonans magnetyczny MRI czy tomografia komputerowa CT. Konieczne jest zbadanie patologicznej zmiany, aby wykluczyć zmiany nowotworowe. 

Jak przebiega leczenie martwicy tłuszczowej piersi?

Lekarze zazwyczaj zalecają usunięcie martwiczej tkanki z uwagi na jej ogniskowy charakter. Dzięki szybkiej reakcji interwencja może dotyczyć tylko niewielkiego obszaru piersi z zachowaniem większości tkanki gruczołowej. Istnieje sposób na zapobieganie martwicy tłuszczowejy piersi poprzez zmianę tryby życia. Przede wszystkim należy stosować dietę bogatą w warzywa i owoce oraz rośliny strączkowe. Należy dbać o zachowanie prawidłowej masy ciała (w granicach normy BMI). Oczywiście istotne jest także regularne badanie piersi samodzielnie lub z pomocą partnera. Każda wykryta przy takim badaniu zmiana powinna zostać zgłoszona lekarzowi.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.