Czy to już rak piersi? Dokąd po diagnozę i leczenie?

Do zespołu Onkolmed Lecznica Onkologiczna dołączył bardzo dobry radioterapeuta lek. med. Mateusz Spałek. Zapraszamy na konsultacje.
Masz raka płuca i szukasz bardzo dobrego chemioterapeuty? Zapraszamy do lek. med. Katarzyny Zajdy. Umów wizytę już dziś pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Rak piersiCo to jest rak piersi (sutka)?

Rak sutka, potocznie określany jako rak piersi, występuje wśród kobiet bardzo często. Warto znać objawy raka piersi, ponieważ można go wtedy szybko wykryć i udać się do lekarza. Rak sutka w początkowych stadiach objawia się przede wszystkim wyczuwalnym, twardym guzkiem w piersi.
Rak piersi (a właściwie rak sutka) to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Zagraża szczególnie kobietom powyżej 50. roku życia, jednak młodsze również powinny mieć się przed nim na baczności. Bardzo ważne jest regularne samobadanie piersi; dzięki temu ma się szanse na jak najwcześniejsze wykrycie nieprawidłowości i odpowiednią diagnozę. Rak sutka pojawia się także u mężczyzn, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Rak sutka- jakie są przyczyny i czynniki ryzyka raka piersi (sutka)?

Nie ma jednej konkretnej przyczyny raka sutka. Wyodrębnia się jednak czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko jego wystąpienia. Czynniki ryzyka raka piersi to:

 • wiek powyżej 50 lat
 • obciążenie genetyczne - jeżeli zachorowała osoba blisko z nami spokrewniona, należy zwiększyć czujność; stwierdzona mutacja genów BRCA1 oraz BRCA2 oznacza dużą skłonność do zachorowania
 • czynniki hormonalne – wczesna miesiączka(przed 12. rokiem życia),menopauza po 55. roku życia
 • przebyty rak piersi - zwiększa się ryzyko wystąpienia guza w drugiej piersi
 • niezdrowy tryb życia
 • nadmierne picie alkoholu
 • otyłość.

Rak sutka- jakie są objawy raka piersi (sutka)?

Tak jak w przypadku innych nowotworów, wczesne wykrycie raka piersi daje o wiele wyższe prawdopodobieństwo całkowitego wyzdrowienia. Właśnie dlatego należy badać się regularnie i niezwłocznie reagować na pierwsze zmiany. Jednym z pierwszych widocznych objawów raka piersi jest wyczuwalny twardy guzek w piersi (często występuje w bocznej górnej części piersi).
Kolejne objawy raka sutka to:

 • zmiany na skórze piersi,
 • wciągnięcie brodawki,
 • owrzodzenie brodawki,
 • tzw. skórka pomarańczowa, czyli zaczerwienie i pogrubienie skóry piersi,
 • powiększenie pachowych węzłów chłonnych po stronie wystąpienia nowotworu,
 • wyraźna asymetria sutków,
 • wyciek z brodawki,
 • poszerzone, bardziej widoczne żyły na piersiach.

Kobiety, które mają raka sutka i karmią piersią, mogą zostać ostrzeżone o nowotworze przez swoje dziecko. Niemowlę może bowiem zacząć odrzucać pierś chorej matki (wiadomo jednak, że odrzucanie zdarza się także z innych powodów, więc nie należy od razu wpadać w panikę; konsultacja z lekarzem jest jednak wskazana).
Ból to rzadki objaw pierwszych stadiów raka piersi. Doskwiera on zwykle kobietom, u których nowotwór już się rozrósł i przerzucił na przykład do kości. Niekiedy chorym we wczesnym stadium nowotworu towarzyszy delikatne kłucie czy dyskomfort w okolicy guza.

Rak sutka – ja przebiega diagnostyka raka piersi (sutka)?

Jak już wspomnieliśmy, warto przeprowadzać regularne samobadanie piersi. Oprócz tego dobrze, jeżeli raz na jakiś czas zbada je ginekolog. Profilaktycznej mammografii powinny poddawać się co dwa lata (a nawet częściej) wszystkie panie po 40. roku życia. Jeśli badanie palpacyjne (badanie dotykiem) wykaże jakieś nieprawidłowości, najpierw przeprowadza się mammografię. Kolejne badanie diagnostyczne to badanie USG, które wykonamy w Gabinecie Ultrasonografii oraz biopsja cienkoigłowa, biopsja gruboigłowa lub biopsja otwarta.

Rak sutka - jak wygląda leczenie raka piersi (sutka)?

Leczenie raka piersi (sutka) opiera się przede wszystkim na metodach chirurgicznych - trzeba wyciąć guz. Niekiedy można usunąć sam guz i zachować pierś. Niestety, w niektórych przypadkach trzeba dokonać całkowitego usunięcia piersi, czyli mastektomii. Na szczęście coraz częściej wykonuje się z sukcesem tzw. operacje oszczędzające, czyli bez usuwania całej piersi. Leczeniu towarzyszy zwykle chemioterapia, radioterapia i hormonoterapia. Te metody stosuje się najczęściej przed operacją, i po niej.

Gdzie się udać po diagnozę i gdzie się leczyć?

Wstępnej diagnozy dokona nasz lekarz ginekolog i w razie podejrzeń skieruje nas do onkologa od piersi w celu dalszej diagnozy i leczenia. Jedną z najlepszych poradni jest Poradnia Ginekologii Ogólnej i Onkologicznej w Onkolmed Lecznica Onkologiczna w których pracują najlepsi specjaliści w leczeniu raka piersi:

 • chirurgia onkologiczna
 • chemioterapia nowotworów
 • onkologia kliniczna.

 

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa, chemioterapeuty, chirurga, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48226434503 lub +48797581010

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna

lek. med. Ewa Szombara

lek. med. Ewa Szombara
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Onkologia Kliniczna

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek

prof. dr n. med. Grzegorz Mieczysław Panek
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski

dr n. med. Krzysztof Gawrychowski
Specjalizacja lekarza: 
Chemioterapia Nowotworów
Ginekologia
Onkologia Kliniczna

dr n. med. Zbigniew Mentrak

dr n. med. Zbigniew Mentrak
Specjalizacja lekarza: 
Chirurgia Onkologiczna

Szanowni Pacjenci,

Przed zapisem do onkologa bardzo prosimy o dokładne zapoznanie się z zakresem działalności danego lekarza (każdy lekarz onkolog leczy inną część ciała). W przypadku problemu z wyborem właściwego specjalisty onkologa, prosimy o kontakt z Recepcją Onkolmed. Chętnie służymy pomocą. W celu prawidłowego zapisu do specjalisty, przeprowadzamy wywiad z Pacjentem. Mając tę wiedzę łatwiej jest nam zaoferować konkretną pomoc i wybór odpowiedniego lekarza.

Ze względu na długą listę oczekujących w przypadku rezygnacji z wizyty prosimy o wcześniejsze jej odwołanie. 

Szanujmy się wzajemnie.