Czy colostrum hamuje angiogenezę nowotworową?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

AngiogenezaCo to jest angiogeneza nowotworowa?

Angiogeneza, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych, jest sekwencją procesów o kluczowym znaczeniu fizjologicznym i patologicznym. Jest zjawiskiem ściśle regulowanym, a regulacji podlega zarówno lokalizacja, jak i czas trwania tego procesu. W warunkach fizjologicznych zachodzi między innymi na pewnych etapach cyklu menstruacyjnego w śluzówce macicy czy formowania ciałka żółtego. Odgrywa znaczącą rolę podczas implantacji zarodka do błony śluzowej macicy i tworzeniu łożyska. W warunkach patologicznych jest jednym z elementów zaangażowanych w powstawanie i przebieg schorzeń kardiologicznych, gastrologicznych i reumatoidalnych. Jest także związana z tworzeniem tkanki tłuszczowej, zatem bierze udział w powstawaniu otyłości. W procesie nowotworzenia proces angiogenezy wymyka się spod kontroli dając w efekcie warunki korzystne dla rozwoju guza (nowotworu. Angiogeneza nowotworowa jest procesem, który polega na tworzeniu nowych naczyń krwionośnych i występuje w przebiegu wielu nowotworów złośliwych.

Jak rozrasta się nowotwór?

Nowotwór aby żyć i rozwijać się potrzebuje tlenu i mikroelementów, które dostarczane są poprzez naczynia krwionośne. Czym proces ten jest sprawniejszy i naczynia powstają szybko, komórka nowotworowa jest lepiej odżywiona i może rozwijać się szybciej i szybciej się dzielić.

Czy blokada procesu angigenicznego powstrzyma nowotwór?

Blokując proces angiogenezy można by było powstrzymać komórki nowotworowe przed dalszym wzrostem i metastazją (przeciwstawić się przerzutom). Obecnie istnieje szereg leków, które na różnych etapach angiogenezy hamują ten proces. Ogólnie można je podzielić na bezpośrednie (hamujące odpowiedź komórek endotelialnych na czynniki aktywujące angiogenezę) oraz pośrednie (które blokują ekspresję pro-angigenetycznych protein i ich aktywność). Wiele z tych leków jest jeszcze na etapie badań labolatoryjnych ale miejmy nadzieje, że duże zainteresowanie związkiem angiogenezy z rozwojem guza nowotworowego szybko pozwoli otrzymać lek, który skutecznie zahamuje nowotworzenie już we wczesnym stadium.

Dopóki nie ma skutecznego leku na powstrzymanie procesów angiogenicznych, co za tym idzie powstrzymanie rozwoju nowotworu, trzeba stosować dotychczas dostępne leczenie. Można dodatkowo wprowadzić do swojej diety suplementy wspomagające leczenie nowotworów. Mogą to być na przykład suplementy zawierające naturalne colostrum.

Jak wynika z różnych badań nad colostrum na całym świecie, colostrum posiada właściwości spowalniające proces angogenezy. Powoduje to, że rozrastają się one wolniej, co powoduje spowolnienie rozwoju choroby. Badania nad colostrum wykazały też, że zawiera w sobie mikroelementy, które powodują wzmocnienie układu limfatycznego a co za tym idzie zwiększenie odporności. Silny układ limfatyczny jest w stanie sam bronić organizm przed nowotworami i różnymi infekcjami, na które jest się bardziej podatnym w czasie leczenia onkologicznego (np. w czasie chemioterapii).

W odpowiedzi na potrzebę rynku, firma Genoscope stworzyła linię suplementów diety i kosmetyków opartych na colostrum. Do wytworzenia ich używa się colostrum bydlęcego pochodzącego z pierwszego udoju. Pierwsze mleko zawiera najwięcej mikroelementów i substancji odżywczych, działających na układ limfatyczny.

 

W celu umówienia się na konsultację u lekarza rodzinnego, onkologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010