Czy chrapanie przy bezdechu sennym można wyleczyć?

Do zespołu Onkolmed dołączył bardzo dobry lekarz Elżbieta Wojciechowska-Lampka, specjalista onkolog kliniczny, hematolog, radioterapeuta. Serdecznie zapraszamy na konsultacje. Umów wizytę pod nr tel: 22 6434503 lub 797581010.
Zapraszamy do dr n. med. Ewy Anny Kosakowskiej, specjalisty onkologa klinicznego, chemioterapeuty i psychoonkologa. Wizyty można umawiać pod nr tel. 226434503 lub 797581010.

Schemat chrapania

Chrapanie podczas snu jest dolegliwością która jest bardzo uciążliwa dla partnera. Bardzo często osoby chrapiące nie zdają sobie sprawy z tego, że przyczyną ich zmęczenia i niewyspania po nocy jest właśnie chrapanie.

Partner osoby chrapiącej niejednokrotnie jest zmuszony do zmiany łóżka i pokoju, gdyż głośne dźwięki utrudniają mu sen. W wywiadzie, bardzo często, okazuje się, że osoba chrapiąca najpierw wydaje głośne dźwięki chrapania, a chwilami zastyga, sprawiając wrażenie zatrzymania oddechu. Po takiej nocy ludzie zwykle w dzień są zmęczeni i senni. Jeśli chrapiesz lub znasz kogoś kto chrapie warto udać się do specjalisty. Bardzo często okazuje się, że przyczyną chrapania jest obturacyjny bezdech podczas snu.

Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech podczas snu pomiędzy chrapaniem mają bezdechy (przerwy w oddychaniu), które są przyczyną niedotlenienia, a to w konsekwencji prowadzi do pogorszenia samopoczucia oraz sprawności intelektualnej i fizycznej.

Chrapanie to nie tylko hałas. Jeśli jest przyczyną zaburzeń snu, np. nagłych przebudzeń czy nadmiernej senności w ciągu dnia, wymaga kontroli u specjalisty.

Jakie są przyczyny obturacyjnego bezdechu podczas snu?

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą powszechnie występującą. Ocenia się, że klinicznie istotny bezdech występuje u około 4–10% dorosłych mężczyzn i 2–4% kobiet. Choroba dotyka głównie osoby dorosłe (sporadycznie występuje u dzieci, u których wiąże się zwykle z nieprawidłowościami, takimi jak przerost migdałków, szczególnie migdałka III). Według niektórych szacunków bezdech senny może dotyczyć ponad 25% mężczyzn po 40. roku życia!

U kobiet choroba występuje częściej po menopauzie. Występowaniu obturacyjnego bezdechu podczas snu sprzyja otyłość, a zwłaszcza duży obwód szyi. Tkanka tłuszczowa odkładająca się na szyi uciska gardło i zmniejsza jego światło, sprzyjając występowaniu bezdechów. Ryzyko zwiększają również: skrzywienie przegrody nosa i choroby upośledzające drożność nosa, przerost migdałków podniebiennych oraz nieprawidłowości anatomiczne w budowie twarzoczaszki (np. mała i cofnięta żuchwa).

Bardzo szkodliwe działanie ma większość leków uspokajających i nasennych, które nasilają objawy choroby. Ryzyko zwiększają również niektóre choroby układu wewnątrzwydzielniczego (niedoczynność tarczycy i akromegalia).

Jak sprawdzić czy chrapania jest przyczyną obturacyjnego bezdechu podczas snu?

Zazwyczaj pacjenci, gdy już chrapanie staje się bardzo uciążliwe, swoje pierwsze kroki kierują do lekarza rodzinnego. Zazwyczaj lekarz rodzinny po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu podstawowych badań kieruje pacjenta do lekarza specjalisty na dalszą diagnostykę i leczenie.

W Onkolmed Lecznica Onkologiczna jest możliwość przeprowadzenia badania polisomnograficznego na wizycie u neurologa.

Badanie polisomnograficzne (PSG) może być wykonane w warunkach domowych. Pacjent w godzinach wieczornych ma zakładane czujniki ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, czujnik przepływu powietrza w drogach oddechowych pulsoksymetr (oceniający ilość tlenu we krwi) oraz elektrody rejestrujące czynność bioelektryczną mózgu i ruchy gałek ocznych (te dwa ostatnie czujniki są niezbędne do oceny snu i jego poszczególnych stadiów). Po założeniu czujników i aparatu rejestrującego pacjent idzie do domu gdzie śpi. W godzinach rannych aparat jest zdejmowany w poradni, dane są wczytywane do komputera. Opis badania jest dostępny w ciągu tygodnia.

Czy chrapanie ustępuje po leczeniu obturacyjnego bezdechu podczas snu?

W sytuacji gdy chrapanie jet jedynie na podłożu bezdechu sennego i w sytuacji gdy zaczniemy go leczyć to chrapanie ustąpi.

W leczeniu stosuje się specjalne aparaty, które pomagają oddychać podczas snu.

 

W celu umówienia się na konsultację u neurologa skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: 226434503 lub 797581010