Opcje ustawieńWCAGIkona do zmiany kontrastu
ABC Zdrowia
Mar242022

24 Mar 2022

Czerniak sromu - czynniki ryzyka, objawy, diagnoza i leczenie

Co to jest czerniak złośliwy sromu?

Czerniak jest chorobą nowotworową wywodzącą się z melanocytów, a więc komórek nabłonka nadających skórze określoną barwę. Może występować w różnych miejscach ciała, m.in. w okolicach zewnętrznych narządów płciowych kobiety (ok. 2% wszystkich przypadków). 
Czerniak złośliwy sromu to nowotwór, którego podłożem są melanocyty, z których się rozwija. Jest drugim co do częstości występowania nowotworem, zaraz po raku płaskonabłonkowym. Melanocyty są komórkami nabłonka odpowiedzialnymi za barwę skóry. Czerniak może być zlokalizowany w różnych miejscach ciała, między innymi w okolicy warg sromowych. Rozwija się w okolicy niezmienionej okolicy sromu lub w miejscu, gdzie wcześniej istniały zmiany barwnikowe. Jest nowotworem trudnym do rozpoznania w przebiegu klinicznym. Charakteryzuje się agresywnym przebiegiem mimo niedużego zaawansowania. Chory umiera w ciągu kilku miesięcy. Czerniak może mieć charakter przewlekły i utrzymywać się niezauważony nawet kilka lat. Choroba ta dotyczy najczęściej kobiet pomiędzy 50. a 80. r.ż.

Jakie są czynniki predysponujące do rozwoju czerniaka sromu?

Za czynniki predysponujące do rozwoju czerniaka sromu należą:

  • przewlekłe stany zapalne;
  • współistniejący liszaj twardzinowy;
  • zakażenie niektórymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV – ang. Human papilloma virus);
  • predyspozycje rodzinne (ok. 10% przypadków ma podłoże genetyczne);
  • immunosupresja (np. wywołana leczeniem po przeszczepie, u chorych z AIDS).

W przeciwieństwie do innych czerniaków, promieniowanie ultrafioletowe (UV) prawdopodobnie nie odgrywa żadnej roli w rozwoju czerniaka sromu.

Jakie daje objawy czerniak sromu?

Czerniak sromu może przyjmować obraz pojedynczej plamki, grudki lub guzka o nierównych lub uniesionych brzegach i nieregularnym różnobarwnym zabarwieniu. Średnica zmiany zazwyczaj przekracza 7 mm. Centralna część może ulegać owrzodzeniu. Istnieje również bezbarwnikowa postać czerniaka sromu, która wyglądem przypomina czerwony polip. Do niecharakterystycznych objawów czerniaka sromu spotykanych wśród kobiet należą:

  • krwawienie sromu;
  • świąd lub pieczenie sromu;
  • obecność nieprawidłowej wydzieliny w okolicach sromu;
  • podrażnienie lub zaczerwienie sromu;
  • ból w okolicy sromu;
  • dyskomfort podczas oddawania moczu;
  • powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych.

Najczęstszą lokalizacją czerniaka sromu są wargi sromowe większe, następnie wargi sromowe mniejsze oraz napletek łechtaczki. Większość zmian dotyczy błon śluzowych oraz nieowłosionych okolic sromu. Niemniej jednak czerniak może rozwinąć się w każdej części zewnętrznych narządów płciowych kobiety.

Jak diagnozuje się i leczy raka sromu?

Kiedy kobieta zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy skórne, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza ginekologa onkologa lub dermatologa. Czerniak sromu jest stosunkowo łatwy do diagnozy już podczas pierwszej wizyty u lekarza i dermatoskopii. Obecnie stosuje się nowoczesne metody rozpoznania zmian nowotworowych, w tym refleksyjną mikroskopię konfokalną. Jest to technika, dzięki której medyk widzi pełen obraz naskórka i nieco głębszych warstw skóry w dobrej rozdzielczości, co ułatwia rozpoznanie. Konieczne jest również pobranie wycinka materiału biologicznego i wysłanie go do dalszej weryfikacji histopatologicznej. Jest to kluczowe nie tylko z punktu widzenia samej diagnozy, ale i wyboru odpowiedniej metody leczenia. Na wybór terapii wpływ ma także szereg innych parametrów, w tym: cechy regresji guza, naciek limfatyczny, utkanie komórkowe, obecność czopów nowotworowych w naczyniach, mikrosatelitoza, owrzodzenia i odległość brzegów zmiany od linii cięcia.
Zmiana nowotworowa musi być usunięta chirurgicznie. Jest to postępowanie z wyboru w przypadku czerniaka warg sromowych. Radykalne leczenie uwzględnia wulwektomię, czyli procedurę całkowitego usunięcia sromu wraz z dolną ścianą pochwy oraz węzłami chłonnymi (obustronnie). Mówiąc prościej – całościowo usuwa się tkanki, w których mogły się namnożyć komórki rakowe. Zabieg nie jest pozbawiony skutków ubocznych, dochodzi bowiem do znacznego okaleczenie okolic intymnych. Inną metodą leczenia czerniaka sromu jest wdrożenie terapii skojarzonej – chemioterapii i immunoterapii. Coraz większą popularnością cieszy się terapia celowana, jednakże ze względu na wysokie koszty nie jest ona jeszcze powszechnie dostępna.

Jakie są rokowania?

Niestety czerniak złośliwy sromu bardzo często zostaje zdiagnozowany zbyt późno, przez co niesie ze sobą niekorzystne rokowania. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby, odsetek pięcioletnich przeżyć to około 27-60 proc. Na ocenę stopnia zaawansowania czerniaka wpływa między innymi wiek pacjentki oraz zajęcie sąsiadujących węzłów chłonnych przez komórki nowotworowe. Istotną rolę odgrywa również odmiana kliniczna czerniaka sromu, np. postać bez barwnikowa ma o wiele gorsze rokowania. Podsumowując najistotniejsze jest wczesne wykrycie czerniaka sromu. Rokowania jest bardziej optymistyczne, gdy leczenie zostanie podjęte na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Gdzie pójść na konsultację do ginekologa onkologa?

Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, w której pracują najlepsi specjaliści w leczeniu nowotworów i ich przerzutów. Zatrudnieni są tu onkolodzy specjalizujący się w leczeniu chorób nowotworówych każdego układu i narządu człowieka. Wśród nich są onkolodzy kliniczni, chemioterapeuci, radioterapeuci, chirurdzy, ginekoldzy, urolodzy.
Onkolmed Lecznica Onkologiczna to prywatna przychodnia, w której każdy pacjent jest najważniejszy i traktowany indywidualnie. Podczas wizyty lekarze dokładnie przeprowadzją wywiad z pacjentem i analizują przynisione przez niego wyniki badań. Dopiero po tej skrupulatnej analizie przedstawiają jakie są dalsze możliwości diagnostyczne i lecznicze.

W celu umówienia się na konsultację u onkologa, ginekologa, skontaktuj się z placówką Onkolmed Lecznica Onkologiczna pod numerem telefonu: +48222902337

Źródła:
medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zenskich-narzadow-plciowych,czerniak-zlosliwy-sromu,artykul,1577629.html
wylecz.to/ginekologia/czerniak-sromu/
zdrowie.tvn.pl/a/czerniak-sromu-jak-sie-rozwija-czym-sie-objawia-i-jak-go-leczyc

fundusze-europejskie
rzeczpospolita-polska
rzeczpospolita-polska
europejski_fundusz_spoleczny